"Я все життя прожила в селищі міського типу. Мій дім – це будинок, сад, подвір’я. Усе це було моїм світом. Але коли прийшла війна, усе змінилося", – ділиться Наталя.
Спершу було важко повірити, що її мирне селище, розташоване за 70 кілометрів від Бердянська, стане місцем бойових дій. Коли донька зателефонувала вранці 24 лютого і сказала, що почалася війна, Наталя подумала, що це невдалий жарт.
Перший час дійсно було тихо. Люди не вірили, що війна дійде до них. Проте реальність швидко дала про себе знати. Наталя згадує, як згодом мешканці Маріуполя шукали прихисток у її селищі. Їхні історії були страшними, але навіть тоді жінка не усвідомлювала, що їй теж доведеться тікати.
Однак згодом російські окупанти захопили селище. Особливо страшними були обшуки. 5 квітня росіяни прийшли до Наталі додому. Вони шукали чоловіків, зброю, щось небезпечне.
"Вони питали, де я працюю. Коли я сказала, що я вчителька української мови, вони дивилися підозріло. Наступного дня ситуація повторилася", – пригадує Наталя.
Саме після цих подій донька Оксана вмовила її виїхати. У ніч на 7 квітня дівчина знайшла людей, які брали пасажирів, щоб евакуюватися разом. І вже вдень Наталя разом з 75-річною мамою вирушили в Запоріжжя. Однак залишатись там теж було небезпечно, тож на Наталю чекав ще один переїзд – у столицю. Жінці складно було адаптуватися до великого міста. Пригадує, як спершу її лякало навіть метро.
"Я ніколи сама не їздила в метро. Коли приїжджала до доньки в гості, вона водила мене всюди, намагалася не заводити в метро, бо я боялася ескалаторів. Але тепер довелося самій побороти страх. Спочатку донька повела мене в метро, а потім я вже сама їздила. Так поступово орієнтувалася в місті", – з усмішкою зауважує вчителька.
Зараз Наталя продовжує працювати у школі й знайшла для себе підтримку у спорті – відвідує тренажерний зал і заняття зі стретчингу. Спершу, каже, було важко, та нині фізичні навантаження – частина життя.
Розповідаючи свою історію в межах проєкту "Грай за Україну", Наталя вкотре переконалася, наскільки важливі маленькі перемоги.
"Кожен день – це маленький крок. Подолати страх метро, прочитати книгу, зробити фізичну вправу. Це дає відчуття, що ти живеш і можеш рухатися далі", – резюмує Наталя.