Маленькі перемоги кожного дня:
як українці мотивують себе під час війни

За підтримки Нова Пошта
20 грудня 2024
Щодня українці та українки долають безліч викликів. Однак у час, коли боротьба стала рутиною, важливо помічати та цінувати власні досягнення. Адже вони – частина великої спільної перемоги.

Саме ця ідея лежить в основі кампанії Нової пошти "Грай за Україну". Вона покликана надихнути людей ділитися своїми історіями особистих перемог і нагадати, що навіть найменший крок уперед важливий. Кожен, хто розповість про свої досягнення на сайті, має можливість отримати лімітований червоний тенісний м’яч з автографом амбасадорки ініціативи – тенісистки Еліни Світоліної.

"На третьому році повномасштабної війни, мабуть, кожен з нас потребує підтримки та мотивації. Я завжди повторюю, що «разом ми можемо більше». І наші щоденні, нехай маленькі, та все ж досягнення – чудове тому підтвердження. Історії, якими діляться українці в межах проєкту, надихають, мотивують. Ними справді варто пишатися, бо вони – про кожного з нас і Україну загалом", – зауважує Еліна.

Підтримка одне одного та віра в спільну мету – перемогу – лежать у серці кожної історії. Кожен внесок, кожна перемога додають впевненості та сили рухатися вперед.

"Ми маємо не втрачати зв’язок і посилювати голос один одного, тому що це голос України у світі. Хтось проходить реабілітацію після поранення і робить перший крок на протезах. Хтось відкриває свій бізнес за кордоном. Хтось знаходить сили продовжувати навчання з укриття, під звук сирен повітряної тривоги. Кожна така історія цінна, все це і є Україна, яка йде до спільної мети – перемоги", – зазначає директорка з управління репутацією Нової пошти Олена Плахова.

Журналісти "Української правди. Життя" поспілкувалися з трьома учасниками проєкту "Грай за Україну". Далі – їхні історії.

"Кожен маленький крок – це ще один шанс для кращого майбутнього"

"Чи могла я уявити у 2014 році, що відкрию власну фотостудію в Кракові? Тоді я навіть не думала, що фотографія стане моїм життям", – ділиться Олена, українська фотографка, яка переїхала до Польщі через війну і створила власну студію.
Усе почалося в Донецьку. Тоді Олена була керівницею відділу закупівельної логістики у великій компанії. 
"Робота, офіс, спортзал, караоке на вихідних – моє життя нагадувало ідеальну картинку в інстаграмі. Але коли почалася війна, усі орієнтири зникли. Я зрозуміла: хочу жити по-справжньому, цінувати кожну хвилину. І єдине, що могло дати мені свободу – це фотографія", – розповідає підприємиця. 
Щоправда, спершу Олена переживала глибоку кризу. Коли батьки залишилися в окупованому Донецьку – життя перетворилося на постійне випробування.
"Я тоді не до кінця розуміла, що зі мною відбувається. Я майже не спала, працювала без зупину, щоб заглушити біль. Врешті-решт настала депресія. Я не виходила з дому 4–5 місяців. Це був жахливий, чорний період, коли ти просто хочеш зникнути", – зітхає фотографка.
Однак згодом вимушений переїзд з окупованого Донецька став для неї поштовхом до професійної трансформації. Вже 2015 року вона потрапила до фототабору від National Geographic, де почала знімати життя внутрішньо переміщених осіб.
"Раніше я сприймала фотографію суто з погляду комерції. Але тоді зрозуміла, що вона може нести глибший сенс", – зауважує Олена. 
Підтвердженням цього стала світлина, яку вона презентувала у Центрі Кеннеді у Вашингтоні. Фото стало частиною колекції найкращих світових знімків ВПО
Повномасштабна війна знову поставила Олену перед випробуванням – вкотре довелося починати все з нуля. Переїзд до Франківська, а потім – за кордон давалися нелегко. Утім, фотографку це не зламало.
За роки своєї кар'єри Олена створила кілька важливих соціальних проєктів. Особливо промовистою є історія проєкту "Невід'ємні", що присвячений дружинам військових.
"Героїня мого проєкту публічно сказала, що він врятував їй життя. Під час зйомок вона здавалася дуже позитивною, щойно народила дитину і всіляко намагалася триматися, але насправді приховувала глибоку внутрішню кризу. Фотопроєкт став для неї певною терапією та можливістю бути почутою", – ділиться фотографка.
Нині Олена живе у Кракові. Тут створила власну фотостудію і долає нові виклики, як-от мовний та культурний бар’єри.
"Вести бізнес за кордоном набагато складніше. Потрібна постійна багатозадачність. Іноді мозок буквально вибухає від кількості правил, які потрібно тримати в голові. Але я намагаюсь долати ці перешкоди і ставитись до життя як до гри", – розповідає підприємиця.
І наостанок додає: "Чим більше ми тут заробляємо, тим більше можемо допомагати армії. Це моя маленька, але важлива перемога. Кожен маленький крок – це ще один шанс для кращого майбутнього".

"У цей момент я зрозумів – дива трапляються"

Історією своєї перемоги поділився також військовий медик Юрій. За його плечима – 15-річний досвід роботи анестезіологом і сотні врятованих людей. Та все ж кілька випадків лікар запам’ятав на все життя.
"Усе почалося з трагічної новини: молода пара, яка відпочивала в Єгипті, потрапила в жахливу аварію. Дружина загинула миттєво, а чоловіка ледь живим доправили до лікарні. Він фактично не дихав. Апарат штучної вентиляції легень робив за нього кожен вдих і видих. Двічі були зупинки серця – здавалося, шанси на порятунок мінімальні", – пригадує лікар.
На щастя, чоловіка вдалося врятувати. Далі – тижні реанімації, місяці інтенсивної терапії та реабілітації, аби пацієнт заново навчився говорити та рухатися. Зрештою, його повернули до життя.
"Найемоційнішим моментом була наша зустріч за вісім місяців після трагедії. Він сам піднявся до мене, простяг руку і сказав «дякую». У цей момент я зрозумів – дива трапляються", – ділиться медик.
Ще одна історія, яка запам’яталася лікарю, теж сталася в цивільному житті. Унаслідок ДТП до відділення потрапила 5-річна дівчинка. Її батько загинув на місці, але дитину вдалося врятувати.
"Ми стабілізували її стан, а згодом вона пройшла реабілітацію. Коли дізнаєшся, що дитина одужала – це окриляє", – продовжує Юрій.
За всі свої професійні та особисті перемоги лікар завдячує сім’ї. Саме вона є для нього найбільшою підтримкою:
"Найбільша цінність для мене – це дружина і діти. Наразі, через мобілізацію, я бачу їх рідше, але ми підтримуємо постійний зв’язок. Завдяки їм я просто не маю права здаватися".

"Кожен день – це маленький крок"

У квітні 2022 року Наталя разом зі своєю 75-річною мамою Валентиною покинула своє селище біля Маріуполя. Її історія – це розповідь про виклики окупації, втрату звичного дому і початок життя з нуля в іншому місті.
"Я все життя прожила в селищі міського типу. Мій дім – це будинок, сад, подвір’я. Усе це було моїм світом. Але коли прийшла війна, усе змінилося", – ділиться Наталя.
Спершу було важко повірити, що її мирне селище, розташоване за 70 кілометрів від Бердянська, стане місцем бойових дій. Коли донька зателефонувала вранці 24 лютого і сказала, що почалася війна, Наталя подумала, що це невдалий жарт.
Перший час дійсно було тихо. Люди не вірили, що війна дійде до них. Проте реальність швидко дала про себе знати. Наталя згадує, як згодом мешканці Маріуполя шукали прихисток у її селищі. Їхні історії були страшними, але навіть тоді жінка не усвідомлювала, що їй теж доведеться тікати. 
Однак згодом російські окупанти захопили селище. Особливо страшними були обшуки. 5 квітня росіяни прийшли до Наталі додому. Вони шукали чоловіків, зброю, щось небезпечне.
"Вони питали, де я працюю. Коли я сказала, що я вчителька української мови, вони дивилися підозріло. Наступного дня ситуація повторилася", – пригадує Наталя.
Саме після цих подій донька Оксана вмовила її виїхати. У ніч на 7 квітня дівчина знайшла людей, які брали пасажирів, щоб евакуюватися разом. І вже вдень Наталя разом з 75-річною мамою вирушили в Запоріжжя. Однак залишатись там теж було небезпечно, тож на Наталю чекав ще один переїзд – у столицю. Жінці складно було адаптуватися до великого міста. Пригадує, як спершу її лякало навіть метро.
"Я ніколи сама не їздила в метро. Коли приїжджала до доньки в гості, вона водила мене всюди, намагалася не заводити в метро, бо я боялася ескалаторів. Але тепер довелося самій побороти страх. Спочатку донька повела мене в метро, а потім я вже сама їздила. Так поступово орієнтувалася в місті", – з усмішкою зауважує вчителька.
Зараз Наталя продовжує працювати у школі й знайшла для себе підтримку у спорті – відвідує тренажерний зал і заняття зі стретчингу. Спершу, каже, було важко, та нині фізичні навантаження – частина життя. 
Розповідаючи свою історію в межах проєкту "Грай за Україну", Наталя вкотре переконалася, наскільки важливі маленькі перемоги.
"Кожен день – це маленький крок. Подолати страх метро, прочитати книгу, зробити фізичну вправу. Це дає відчуття, що ти живеш і можеш рухатися далі", – резюмує Наталя.