– Який у вас досвід роботи в IT? Чи допомагають вам ці навички зараз?
– Я в IT з 2011 року. Чи допомагає цей досвід? Так. Коли заходиш в ІТ, то постійно чомусь вчишся. Постійно. Технології змінюються зі швидкістю світла. Так і на війні. І от ця навичка – постійно вчитися – дуже допомагає зараз. От здавалося б, бойовий медик може і не знати, як працюють генератор чи Starlink. Але на практиці це не так – треба розібратися. Це ж саме стосується і західного озброєння. Наприклад, зі шведськими гранатометами. Дуже крута штука, але ж інструкція там шведською (усміхається – ред.).
Зона бойових, як і ІТ, – це завжди про прийняття рішень. Одного разу командування прийняло рішення витягнути хлопців із позицій, які були сильно винесені вперед лінії оборони. Там була ускладнена логістика, тому було прийнято рішення вирівняти лінію і зайняти бойові позиції ближче до основної лінії оборони. Ти приходиш туди з побратимом, а там нікого немає – всі вийшли раніше. Ти йдеш і не знаєш, що тебе там чекає. Висока ймовірність, що зараз дуло висунуть з вікна, ну і все – нас не буде. Це дуже страшно, повірте, дуже. Але вибору немає, позицію треба знищити. Є банка, є бензин, треба палити й валити звідти. Нам вдалося.
– Чи доводилося допомагати цивільним, які живуть у гарячих точках?
– Цивільним допомагати доводиться часто. Ні для кого не секрет, що на прифронтових територіях багато людей, які не хочуть або не мають куди виїжджати. Їхній дім – все їхнє життя. І їм треба допомагати. Щонайменше через те, що вони менш захищені. У них немає бронежилетів чи шоломів, нормальних аптечок. А банальне уламкове поранення може спровокувати критичну кровотечу, яка зрештою призведе до смерті.
Завдання бойового медика – врятувати життя. Буває, прилітає в будинок, ти біжиш, рятувати вдається. А буває так, що не встигаєш, бо артою криють цілі квартали.
– Цивільним теж варто вчитися надавати домедичну допомогу…
– Безумовно, адже не завжди поруч будуть медики. А парамедикам треба проходити курси розширені. Ніколи не знаєш, кому й коли доведеться ставити крапельницю. А це часто може врятувати.
До речі, людей з вищою медичною освітою, за моїми спостереженнями принаймні, на поле бою не відправляють. Це раціонально, я вважаю. Висококваліфікованим працівникам варто бути в більш безпечній зоні. На нулі вистачає вмінь накласти турнікет, бандаж, затампонувати рану. Важливо бути фізично витривалим. Винести людину, яка важить зі спорядженням 100-150 кілограмів, – ще те завдання.
– Як приборкати стрес, працюючи в умовах бойових?
– Люди різні, але, як на мене, важливу роль відіграє досвід. А досвід – це впевненість у тому, що ти знаєш, як правильно. Повірте, в бою немає часу на хвилювання, треба діяти. А от потім… Потім тебе лихоманить від пережитого. Тоді рятує чашка чаю та підтримка побратимів.
– Як ви підтримуєте належний рівень медикаментів і спорядження?
– На початку повномасштабної війни від волонтерів були великі поставки медикаментів, нам навіть фармакологію передавали. Зараз уже у всіх бійців є нормальні аптечки, а базовий комплект тактичної медицини надається державою.
На відміну від інших бійців, які носять при собі індивідуальні аптечки, бойовий медик носить із собою цілий медичний наплічник або сумку. Спеціалізовані медичні наплічники держава не видає – забезпечує звичайними військовими наплічниками, які ти сам наповнюєш.
Проблема полягає в тому, що інколи одного чи двох турнікетів мало. Крім того, аптечки губляться, рвуться.
В ідеалі ти маєш бути впевненим, що десь у тилу на тимчасовому пункті управління є чим поповнити запаси. У ротного медика є декілька коробок, але не у всіх військових аптечках є назофарингеальні трубки, наприклад.
До речі, окупанти просто "полювали" на наші аптечки. Це не дивно, адже на початку повномасштабної у росіян були великі проблеми з такмедом. У них були старі радянські джгути Есмарха й кілька марлевих пов’язочок. Їхній особовий склад не знав про турнікети, бандажі, оклюзійні наліпки.
Так, ворога не треба недооцінювати, але індивідуальна аптечка українського бійця й зараз залишається для росіян бажаним трофеєм.
– Чи можна сказати, скількох людей може врятувати один наплічник?
– Так, ми підраховували. Один наплічник може врятувати десятьох людей. Це, звісно, залежить від ситуації, але ми рахуємо по турнікетах. Але буває таке, що на одного бійця йде чотири турнікети: на дві руки й дві ноги.