"Не всі готові «збирати» ногу"
Бойовий медик, продовжує Настя, – це людина, яка перебуває завжди там, де вона потрібна. Він може працювати і на медичній евакуації, і в бліндажі, і ходити з групою на завдання. Це універсальна фахова людина, якій ти можеш довірити своє життя.
Найчастіше Настя працює не на полі бою, а в укритті – бліндажі або підвалі. Коли медик працює під обстрілом, то максимум, що він може зробити – накласти турнікет. Натомість у тактичних умовах можна надати широкий спектр допомоги.
Та і реальна робота під час штурму, продовжує Микола, від "протоколу" відрізняється. Найімовірніше парамедик не братиме участь у бойових діях.
"Хоча за протоколом спершу слід схилити чашу терезів на свій бік, а вже тоді надавати допомогу пораненим. Але на практиці це не так: медик одразу займається бійцем. Часто нас навіть не випускають з бліндажів. І не тому, що ми слабкі, а через те, що якщо з нами щось трапиться, рятувати інших буде нікому", – пояснює військовий.
Настя пригадує ще один випадок. Якось, каже, не отримали добро від старшого позбирати 200-х. У нього було чітке розуміння, що медики можуть врятувати життя, та загиблим, на превеликий жаль, уже не допоможеш.
За день у Миколи може бути від 20 до 50 поранених. У Насті менше, адже вона займається складнішими випадками. Не просто надає першу допомогу, а рятує кінцівки від ампутації, наприклад.
"Не хочеш бути у лайні – сиди на медеваку. Але там знання потрібні більші. І це не завжди про освіту. Часто люди і з освітою дуже розгублюються і не можуть надати фахову допомогу. Нещодавно я натрапила на статистику про найбажаніші посади у ЗСУ. З 12 – медицина була на 7 місці. Це прикро. Кадрів дуже мало", – зітхає медикиня.
Микола продовжує: "Не всі готові «збирати» ногу, накладати на м’ясо турнікет. Реалії часто відрізняються від очікування. Не треба думати, що ви пластир у медпункті видаватиме. Я, може, грубий під час роботи, але я часто прошу деяких медиків просто піти, щоб вони мені не заважали працювати".
Аби стати справжнім фахівцем, потрібне бажання. Обоє майже в один голос кажуть: якщо людина хоче, вона знайде час і буде вчитися. І звісно, багато вирішує досвід.
"Пам’ятаю, як посестрі казала, щоб віддала мені вже нарешті когось, щоб я могла називати себе медиком. Хотілося когось такого легенького. На що вона відповіла: «Не хвилюйся, мала. Війни на всіх стане». Так і сталося.
Мій перший 300 – боєць з позивним «Кадет». Він у «Вовках Да Вінчі», ми тоді разом працювали і досі дружимо, до речі. У нього було поранення ноги, середньої складності випадок. Він досі пам’ятає, як я його чіпляла своїм броніком. Каже мені тепер часто: «Шо ти, братік по крові?». Це дуже цінно", – ділиться Настя.
Усі поранені, яким вона надавала допомогу, живі.
"А я ось не можу таким похвалитися, бо у моїй практиці були дуже складні випадки. Наприклад, у бійця не було пів голови", – каже Микола.
Настя пригадує ще один випадок. Зараз він здається кумедним, але в моменті це було зовсім не так.
"Сидить купа медиків, які так себе позиціонують принаймні. Починає приїжджати «броня» – кричать: «200, 300!». А медики сидять… Я починаю бігти, всі за мною, стадний інстинкт спрацював. Ми почали переносити бійців. Кажуть, що є два 200, а я бачу, що вони живі! Один із них навіть вибіг з тієї броні. Я бігла за ним з турнікетом зі словами: «Стій, с*ка, я тобі допоможу»", – розповідає Настя усміхаючись.