За підтримки Європейського Союзу
19 лютого 2025
Освітня галузь відіграє важливу роль в економічному та суспільному розвитку країни. Але якщо раніше пріоритетними завданнями університетів були передача знань і проведення досліджень, то в останнє десятиліття місію закладів вищої освіти (надалі ЗВО) переосмислили й розширили. Додалася соціальна функція, "третя місія", і це особливий напрям та виклик.
Задача сучасних університетів – не лише готувати конкурентоспроможних фахівців, потрібних країні, а й безпосередньо впливати на суспільні зміни, формувати тренди. Для цього ЗВО потрібно взаємодіяти з владою, бізнесом та громадою, а в часи повномасштабної війни та реформування консолідація зусиль суспільства є стратегічним напрямом.
"У час війни українські університети стали не лише активними осередками освітньої й наукової діяльності, а й активними учасниками суспільного життя у протидії російській агресії, особливо на рівні місцевих громад", – каже Оксана Головко-Гавришева, президентка Всеукраїнської громадської організації "Українська асоціація європейських студій".
Європейські країни мають потужний досвід розвитку третьої місії університетів і готові цим досвідом ділитись. Проєкт ЄС
UNICOM, або "Університети – громади: посилення співпраці", започаткований Європейським Союзом саме з метою посилити вплив сектору вищої освіти України через систематизацію практик залучення університетів до розв’язання суспільних проблем. Він впроваджується в межах програми
ЄС Еразмус+.
У чому конкретно полягає третя місія університетів, чи готові українські ЗВО її виконувати та як європейський досвід може бути корисним для України, розбиралась "Українська правда. Життя".
"Дистанційний формат освіти – це вимушений інструмент екстреного реагування на виклики війни. Поки триває війна – доти нам доведеться користуватися засобами дистанційного провадження освітнього процесу", – підкреслила координаторка
проєкту ЄС Еразмус+ DEFEP Олена Філімонова.
олена філімонова
координаторка проєкту DEFEP
Третя МІСІЯ університетів: про що йдеться
Найпершою місією університетів була і залишається освіта, тобто збереження та передача знань шляхом навчання. Друга місія полягає в проведенні досліджень і впровадженні інновацій. Про що ж тоді третя?
Третьою місією університетів як освітніх інституцій є громадське служіння. Тобто йдеться про взаємодію закладів вищої освіти з громадами, центральною та місцевою владою, бізнесом, громадськими організаціями та активістами – поза навчальною та науковою роботою. Напрями та формати такої співпраці найрізноманітніші: створення спільних соціальних, економічних або культурних проєктів, професійне консультування, проведення експертизи, допомога в розробці проєктів розвитку тощо. І це природно, адже виші живуть та працюють у громадах і є їх частиною, тож і соціальна відповідальність – спільна.
Досвід свідчить, що особливо важливого значення третя місія університетів набуває саме в кризові періоди, коли консолідація і спільна робота стають визначальними для подолання викликів. Війна – саме такий виклик, хоч, зазначимо, тут Україна напрацьовує унікальний досвід. Тож наші практики розвитку суспільно орієнтованого підходу в умовах війни та відбудови можуть знадобитися й іншим країнам.
"Власне діяльність ЗВО поза традиційними сферами освіти та науки, формати їхнього впливу і залучення до вирішення глобальних і місцевих проблем мають назву «третьої місії університетів», саме вона у фокусі структурного проєкту ЄС Еразмус+ UNICOM з посилення інституційної спроможності сектора вищої освіти", – пояснює Оксана Головко-Гавришева, президентка Української асоціації європейських студій, всеукраїнської громадської організації, яка об’єднує дослідників та експертів у сфері європейської інтеграції.
оксана головко-гавришева
президентка всеукраїнської громадської організації "Українська асоціація європейських студій"
Результатом проєкту має стати розробка національної політики з підтримки третьої місії університетів задля забезпечення соціальної згуртованості, адаптивності, стійкості та процвітання в Україні.
Якщо стисло, то UNICOM має такі цілі:
1. розробка та обговорення національної політики щодо посилення третьої місії університетів і співпраці між університетами;
2. розробка типових стратегій взаємодії між університетами та громадами на основі їхніх потреб, спрямованих на підвищення громадянської активності та залучення громадян на основі принципів рівності, солідарності, недискримінації та інклюзії;
3. розвиток взаємодії між цільовими групами проєкту та зацікавленими сторонами щодо співпраці між університетами та громадою на основі європейського досвіду та практик у сфері інклюзії та гендерної рівності, кібербезпеки та цифровізації, екології та громадянської освіти тощо;
4. забезпечення належної співпраці між партнерськими інституціями, цільовими групами та зацікавленими сторонами з метою своєчасної реалізації проєкту та вчасного звітування перед європейськими та національними органами влади;
5. підвищення соціальної відповідальності та залученості університетів до громад через підвищення їх спроможності у сфері розвитку громад та місцевого лідерства;
6. забезпечення якісної реалізації проєкту відповідно до найкращих європейських практик щодо змісту навчання та управління проєктом;
7. посилення взаємодії між цільовими групами проєкту та зацікавленими сторонами щодо співпраці між університетами та громадами на основі європейського досвіду та практики.
"Проєкт виник як відповідь на виклики війни, коли громади потребують інноваційних рішень і співпраці для свого розвитку, а університети – нового формату роботи, що відповідає потребам суспільства", – каже Марія Нестерова, докторка філософських наук, професорка Національного педагогічного університету ім. М.П. Драгоманова та кафедри Жана Моне "Соціальні та культурні аспекти Європейських Студій".
марія нестерова
докторка філософських наук, професорка Національного педагогічного університету ім. М.П. Драгоманова та кафедри Жана Моне "Соціальні та культурні аспекти Європейських Студій"
Філософія проєкту полягає в ідеї, що університети є не лише освітніми та науковими центрами, але й каталізаторами змін у громадах, пояснює пані Марія.
"В складні часи резильєнтність неможлива без партнерства, без співпраці. Така ідея призвела до основної мети проєкту – налагодження партнерства з громадами, що особливо важливо в умовах війни та повоєнного відновлення. Для університетів – це практичне застосування досліджень, посилення ролі та впливу в суспільстві. Якісні показники відображають посилення соціальної згуртованості, розвиток навичок співпраці, а кількісні – число спільних проєктів, залучених учасників, успішно реалізованих ініціатив", – розповідає Марія Нестерова.
Зокрема, проєкт передбачає розробку та впровадження навчальних курсів, що відповідатимуть потребам громад і сприятимуть підготовці фахівців для відбудови країни. За словами пані Марії, у фокусі також проведення наукових досліджень, результати яких можуть бути застосовані для розв’язання актуальних проблем громад, всього суспільства.
Громади, співпрацюючи з університетами, матимуть можливість отримати доступ до експертних знань, а також спільно розробляти рішення для економічного, соціального чи культурного розвитку. Так, до проєкту UNICOM долучилась Асоціація нескорених громад, що дозволило об’єднати зусилля університетів та громад для ефективного відновлення та розвитку територій, постраждалих від війни. На переконання Марії Нестерової, таке партнерство сприяє обміну досвідом, ресурсами та знаннями між учасниками, що є важливим кроком на шляху до відбудови України.
З тим, що співпраця закладів вищої освіти та громад є взаємно корисною погоджується й Оксана Головко-Гавришева: "Проєкт UNICOM важливий у першу чергу для університетів і громад, де вони розташовані, адже він стосується вивчення та визначення пріоритетів і механізмів їхньої взаємодії задля покращення добробуту і соціального розвитку".
На її думку, завдяки проєкту університети матимуть широкі можливості для розвитку власних моделей реалізації та управління третьою місією, зокрема через сприяння залученню студентів до реалізації соціальних ідей, наприклад, через програми волонтерства чи соціального підприємництва.
"Не менш важливим цей проєкт є для розвитку спроможності неурядового сектору, наприклад,
Української асоціації європейських студій, яка є партнером у цьому проєкті. Для УАЄС неоціненним є досвід залучення до розробки державної політики та посилення експертного потенціалу нашої організації", – коментує пані Оксана.
Для зміцнення взаємодії між університетами та місцевими громадами проєкт UNICOM об’єднує профільні міністерства, зокрема МОН України, і партнерів з різних країн.
"Ми планували не тільки розробку освітніх політик у співпраці з МОН України, як притаманне структурним проєктам, ми співпрацюємо з Міністерством розвитку громад, територій та інфраструктури України, чиї основні завдання включають забезпечення сталого розвитку територій, децентралізацію, підтримку громад та розвиток їхньої інфраструктури", – підкреслює Марія Нестерова.
За словами пані Марії, консорціум проєкту надзвичайно потужний і багатопрофільний: аби співпраця з громадами була реально ефективною, до роботи залучені не лише університети, а також європейські та українські громадські організації. Загалом над проєктом спільно працюють
18 партнерських організацій з України та Європейського Союзу. Координатор – італійський Університет Генуї, а національний координатор – Український державний університет імені Михайла Драгоманова (менеджер М. Нестерова).
У межах проєкту проводяться семінари, тренінги, інтерактивні заняття, що допомагають викладачам і студентам краще розуміти роль громадського управління в сучасному суспільстві. Учасники проєкту вирушають в навчальні візити та обмінюються досвідом, аби в реальних умовах ознайомитися з практикою ефективної реалізації третьої місії університетів у різних країнах.