Разом ми - Європа
Разом навчаємося
і зростаємо

Третя МІСІЯ університетів: як виші та громади співпрацюють задля відновлення України

Разом ми - Європа
Разом навчаємося
і зростаємо

Третя МІСІЯ університетів: як виші та громади співпрацюють задля відновлення України

За підтримки Європейського Союзу
19 лютого 2025
Освітня галузь відіграє важливу роль в економічному та суспільному розвитку країни. Але якщо раніше пріоритетними завданнями університетів були передача знань і проведення досліджень, то в останнє десятиліття місію закладів вищої освіти (надалі ЗВО) переосмислили й розширили. Додалася соціальна функція, "третя місія", і це особливий напрям та виклик.
Задача сучасних університетів – не лише готувати конкурентоспроможних фахівців, потрібних країні, а й безпосередньо впливати на суспільні зміни, формувати тренди. Для цього ЗВО потрібно взаємодіяти з владою, бізнесом та громадою, а в часи повномасштабної війни та реформування консолідація зусиль суспільства є стратегічним напрямом.
"У час війни українські університети стали не лише активними осередками освітньої й наукової діяльності, а й активними учасниками суспільного життя у протидії російській агресії, особливо на рівні місцевих громад", – каже Оксана Головко-Гавришева, президентка Всеукраїнської громадської організації "Українська асоціація європейських студій".
Європейські країни мають потужний досвід розвитку третьої місії університетів і готові цим досвідом ділитись. Проєкт ЄС UNICOM, або "Університети – громади: посилення співпраці", започаткований Європейським Союзом саме з метою посилити вплив сектору вищої освіти України через систематизацію практик залучення університетів до розв’язання суспільних проблем. Він впроваджується в межах програми ЄС Еразмус+. 
У чому конкретно полягає третя місія університетів, чи готові українські ЗВО її виконувати та як європейський досвід може бути корисним для України, розбиралась "Українська правда. Життя".
"Дистанційний формат освіти – це вимушений інструмент екстреного реагування на виклики війни. Поки триває війна – доти нам доведеться користуватися засобами дистанційного провадження освітнього процесу", – підкреслила координаторка проєкту ЄС Еразмус+ DEFEP Олена Філімонова.
олена філімонова
координаторка проєкту DEFEP

Третя МІСІЯ університетів: про що йдеться

Найпершою місією університетів була і залишається освіта, тобто збереження та передача знань шляхом навчання. Друга місія полягає в проведенні досліджень і впровадженні інновацій. Про що ж тоді третя?
Третьою місією університетів як освітніх інституцій є громадське служіння. Тобто йдеться про взаємодію закладів вищої освіти з громадами, центральною та місцевою владою, бізнесом, громадськими організаціями та активістами – поза навчальною та науковою роботою. Напрями та формати такої співпраці найрізноманітніші: створення спільних соціальних, економічних або культурних проєктів, професійне консультування, проведення експертизи, допомога в розробці проєктів розвитку тощо. І це природно, адже виші живуть та працюють у громадах і є їх частиною, тож і соціальна відповідальність – спільна.
Досвід свідчить, що особливо важливого значення третя місія університетів набуває саме в кризові періоди, коли консолідація і спільна робота стають визначальними для подолання викликів. Війна – саме такий виклик, хоч, зазначимо, тут Україна напрацьовує унікальний досвід. Тож наші практики розвитку суспільно орієнтованого підходу в умовах війни та відбудови можуть знадобитися й іншим країнам.
"Власне діяльність ЗВО поза традиційними сферами освіти та науки, формати їхнього впливу і залучення до вирішення глобальних і місцевих проблем мають назву «третьої місії університетів», саме вона у фокусі структурного проєкту ЄС Еразмус+ UNICOM з посилення інституційної спроможності сектора вищої освіти", – пояснює Оксана Головко-Гавришева, президентка Української асоціації європейських студій, всеукраїнської громадської організації, яка об’єднує дослідників та експертів у сфері європейської інтеграції. 
оксана головко-гавришева
президентка всеукраїнської громадської організації "Українська асоціація європейських студій"
Результатом проєкту має стати розробка національної політики з підтримки третьої місії університетів задля забезпечення соціальної згуртованості, адаптивності, стійкості та процвітання в Україні.
Якщо стисло, то UNICOM має такі цілі:
1. розробка та обговорення національної політики щодо посилення третьої місії університетів і співпраці між університетами;
2. розробка типових стратегій взаємодії між університетами та громадами на основі їхніх потреб, спрямованих на підвищення громадянської активності та залучення громадян на основі принципів рівності, солідарності, недискримінації та інклюзії;
3. розвиток взаємодії між цільовими групами проєкту та зацікавленими сторонами щодо співпраці між університетами та громадою на основі європейського досвіду та практик у сфері інклюзії та гендерної рівності, кібербезпеки та цифровізації, екології та громадянської освіти тощо;
4. забезпечення належної співпраці між партнерськими інституціями, цільовими групами та зацікавленими сторонами з метою своєчасної реалізації проєкту та вчасного звітування перед європейськими та національними органами влади;
5. підвищення соціальної відповідальності та залученості університетів до громад через підвищення їх спроможності у сфері розвитку громад та місцевого лідерства;
6. забезпечення якісної реалізації проєкту відповідно до найкращих європейських практик щодо змісту навчання та управління проєктом;
7. посилення взаємодії між цільовими групами проєкту та зацікавленими сторонами щодо співпраці між університетами та громадами на основі європейського досвіду та практики.
"Проєкт виник як відповідь на виклики війни, коли громади потребують інноваційних рішень і співпраці для свого розвитку, а університети – нового формату роботи, що відповідає потребам суспільства", – каже Марія Нестерова, докторка філософських наук, професорка Національного педагогічного університету ім. М.П. Драгоманова та кафедри Жана Моне "Соціальні та культурні аспекти Європейських Студій".
марія нестерова
докторка філософських наук, професорка Національного педагогічного університету ім. М.П. Драгоманова та кафедри Жана Моне "Соціальні та культурні аспекти Європейських Студій"
Філософія проєкту полягає в ідеї, що університети є не лише освітніми та науковими центрами, але й каталізаторами змін у громадах, пояснює пані Марія.
"В складні часи резильєнтність неможлива без партнерства, без співпраці. Така ідея призвела до основної мети проєкту – налагодження партнерства з громадами, що особливо важливо в умовах війни та повоєнного відновлення. Для університетів – це практичне застосування досліджень, посилення ролі та впливу в суспільстві. Якісні показники відображають посилення соціальної згуртованості, розвиток навичок співпраці, а кількісні – число спільних проєктів, залучених учасників, успішно реалізованих ініціатив", – розповідає Марія Нестерова.
Зокрема, проєкт передбачає розробку та впровадження навчальних курсів, що відповідатимуть потребам громад і сприятимуть підготовці фахівців для відбудови країни. За словами пані Марії, у фокусі також проведення наукових досліджень, результати яких можуть бути застосовані для розв’язання актуальних проблем громад, всього суспільства.
Громади, співпрацюючи з університетами, матимуть можливість отримати доступ до експертних знань, а також спільно розробляти рішення для економічного, соціального чи культурного розвитку. Так, до проєкту UNICOM долучилась Асоціація нескорених громад, що дозволило об’єднати зусилля університетів та громад для ефективного відновлення та розвитку територій, постраждалих від війни. На переконання Марії Нестерової, таке партнерство сприяє обміну досвідом, ресурсами та знаннями між учасниками, що є важливим кроком на шляху до відбудови України.
З тим, що співпраця закладів вищої освіти та громад є взаємно корисною погоджується й Оксана Головко-Гавришева: "Проєкт UNICOM важливий у першу чергу для університетів і громад, де вони розташовані, адже він стосується вивчення та визначення пріоритетів і механізмів їхньої взаємодії задля покращення добробуту і соціального розвитку".
На її думку, завдяки проєкту університети матимуть широкі можливості для розвитку власних моделей реалізації та управління третьою місією, зокрема через сприяння залученню студентів до реалізації соціальних ідей, наприклад, через програми волонтерства чи соціального підприємництва. 
"Не менш важливим цей проєкт є для розвитку спроможності неурядового сектору, наприклад, Української асоціації європейських студій, яка є партнером у цьому проєкті. Для УАЄС неоціненним є досвід залучення до розробки державної політики та посилення експертного потенціалу нашої організації", – коментує пані Оксана.
Для зміцнення взаємодії між університетами та місцевими громадами проєкт UNICOM об’єднує профільні міністерства, зокрема МОН України, і партнерів з різних країн.
"Ми планували не тільки розробку освітніх політик у співпраці з МОН України, як притаманне структурним проєктам, ми співпрацюємо з Міністерством розвитку громад, територій та інфраструктури України, чиї основні завдання включають забезпечення сталого розвитку територій, децентралізацію, підтримку громад та розвиток їхньої інфраструктури", – підкреслює Марія Нестерова.
За словами пані Марії, консорціум проєкту надзвичайно потужний і багатопрофільний: аби співпраця з громадами була реально ефективною, до роботи залучені не лише університети, а також європейські та українські громадські організації. Загалом над проєктом спільно працюють 18 партнерських організацій з України та Європейського Союзу. Координатор – італійський Університет Генуї, а національний координатор – Український державний університет імені Михайла Драгоманова (менеджер М. Нестерова).
У межах проєкту проводяться семінари, тренінги, інтерактивні заняття, що допомагають викладачам і студентам краще розуміти роль громадського управління в сучасному суспільстві. Учасники проєкту вирушають в навчальні візити та обмінюються досвідом, аби в реальних умовах ознайомитися з практикою ефективної реалізації третьої місії університетів у різних країнах.

Користь європейського досвіду для України

Хоч в Україні увага до третьої місії університетів посилилась після повномасштабного російського вторгнення, та тема посилення соціальної ролі ЗВО не є новою, й стимулював цей інтерес саме європейський досвід.
Наприклад, проєкт ЄС "Соціальна згуртованість в освіті та врядуванні: Європейські студії" було успішно впроваджено на базі НПУ ім. М. П. Драгоманова ще у 2017–2020 рр.
"Ідея community based universities (університетів, орієнтованих на громаду)мене вразила під час впровадження мого першого міжнародного проєкту –Програми ЄС Еразмус+ напряму Жан Моне Модуль: SCEGES «Соціальна згуртованість в освіті та врядуванні: Європейські студії». Під час навчальних візитів до Великої Британії, до університетів Кентербері, Вулверхемптона, Брайтона та інших мене вразили практичні приклади спільного розв’язання важливих соціальних проблем", – ділиться Марія Нестерова, яка очолювала цей проєкт.
"Потім в іншому  проєкті – Жан Моне, EVDISD «Європейські цінності різноманіття та інклюзії для сталого розвитку» – ми з партнерами з Університету Генуї розробляли принципи сталого розвитку громад. Тоді я захопилась підходом цього університету до соціальної відповідальності та співпраці з громадами", – розповідає Марія Нестерова.
За словами пані Марії, модель третьої місії університетів загалом активно впроваджується в Італії та Німеччині. Також там активно розвиваються програми залучення місцевих громад до дослідження та розробки – на зразок шведських Living Labs.
До старту UNICOM в Європі вже були реалізовані тематичні міжнародні проєкти, що вплинули на розвиток цієї ідеї в Україні, розповідає Марія Нестерова. Один з таких "мотиваторів" – проєкт Europe Engage, що підтримує впровадження суспільно орієнтованого навчання у Європі. Європейські практики свідчать про ефективність залучення університетів до розв’язання проблем місцевих громад, і українські проєкти поступово інтегрують ці підходи.
І так, у проєкту UNICOM вже є активні послідовники – Марія Нестерова переконана, що це суттєвий здобуток.
"Через рік після старту UNICOM, у 2023 році, розпочався проєкт ЄС Еразмус+ SERVU «Суспільно орієнтоване навчання для відновлення України», спрямований на посилення співпраці між українськими університетами та місцевими громадами для спільного відновлення країни через впровадження суспільно орієнтованого навчання (СОН)" – розповідає пані Марія.
Мета SERVU – вивчити, проаналізувати потреби громад, щоб якнайкраще врахувати їх для розвитку спільнот, а також розвинути громадянські компетентності студентів у воєнний та післявоєнний періоди для роботи з відновлення України. Координує проєкт Український католицький університет. Потужна синергія та взаємодія між командами проєктів UNICOM та SERVU вже сама собою є цікавим прикладом співпраці, що дозволить врахувати якнайбільше чинників для формування системного підходу до конкретної практики впровадження третьої місії університетів.

Вже сьогодні: як українські університети втілюють свою соціальну роль

Координаторка проєкту UNICOM в Українській асоціації європейських студій Марина Литвин розповідає, що впродовж 2023 року в межах проєкту UNICOM було проведено дослідження практик третьої місії в Італії, Німеччині, Латвії, Чехії, Швеції та Україні. Багато інформації та нові контакти дали навчальні візити українських делегацій до всіх партнерських ЗВО в Європейському Союзі. Також провели внутрішнє опитування українських вишів стосовно таких практик, що також дало приводи для роздумів та дії.
"Модель соціально орієнтованої діяльності ЗВО в Україні розвивається швидкими темпами – швидше, ніж в Європі", – розповідає Марина Литвин.
марина литвин
координаторка проєкту UNICOM в Українській асоціації європейських студій
Та водночас дослідження показало, що її ефективна реалізація потребує дієвої політики на державному рівні, особливо в умовах воєнного стану, що ускладнює роботу ЗВО. Та попри війну, кожен український університет впроваджує проєкти, що допомагають країні та розв’язують складні соціальні проблеми.
"Найчастіше це психологічна допомога та фізична реабілітація військовослужбовців і ветеранів, підтримка тимчасово переміщених осіб з окупованих територій, розвиток важливих для військової економіки напрямів досліджень та інновацій", – каже Марія Нестерова.
Подібні ініціативи діяли в Україні й раніше, наприклад, Український державний університет імені Михайла Драгоманова ще у 2014 році почав реалізовувати соціальну місію. Зокрема, один з найстаріших в університеті факультет спеціальної та інклюзивної освіти (ФСІО) активно й ефективно просуває ідеї інклюзії в Україні. Професорсько-викладацький склад ФСІО надає науково-методичну та консультативну допомогу різним освітнім та реабілітаційним закладам в питаннях створення інклюзивного освітнього простору.
Також представниці факультету долучалися до організації та проведення курсу навчання й підвищення кваліфікації спеціалістів, які надають допомогу / послуги військовим і цивільним, які повністю або частково втратили зір – "Основи адаптації людей з порушеннями зору"; брали участь у заходах Форуму видавців на базі America House Lviv "Вплив шрифту Брайля на незалежність і самореалізацію людей з порушеннями зору"; проводили навчальний тренінг "Перший контакт з людиною, яка втратила зір" тощо.
Студенти, які навчаються в університеті, організовують заходи на підтримку збройних сил України, внутрішньо переміщених осіб, осіб з інвалідністю та інших найбільш вразливих верств населення. Також студенти ФСІО долучаються до реабілітації військовослужбовців на базі військового шпиталю міста Києва.
У 2024 році зусилля українських університетів отримали міжнародне визнання й нагороду Triple E Awards – на відзнаку досягнень саме в реалізації третьої місії університетів та їхньої ролі в розвитку місцевих громад і екосистем, а також підприємництва та соціальної залученості вищої освіти. Конкурси проводили в Америці, Європі, Африці та Азійсько-Тихоокеанському регіоні. Церемонія нагородження переможців з Європи та Африки відбувалась 18–20 вересня 2024 року в Португалії, у Новому Лісабонському університеті (Universidade Nova de Lisboa).
У межах конкурсу була відкрита окрема категорія – "Ініціатива залучення громадськості в Україні", тож українські заклади вищої освіти змогли вперше взяти участь у цих змаганнях. Серед переможців п’ять закладів – партнери проєкту UNICOM: Донецький державний університет внутрішніх справ, Сумський національний аграрний університет, Мелітопольський державний педагогічний університет ім. Богдана Хмельницького, Вінницький національний медичний університет ім. Пирогова та Львівський національний університет ім. Івана Франка.
Кожен з представлених університетів реалізує третю місію через власні ініціативи, спрямовані на підтримку як окремих представників суспільства, так і громад загалом.
Так, Донецький державний університет внутрішніх справ реалізує ініціативу "Дружня підтримка", спрямовану на допомогу тим, хто її найбільше потребує, а також захисникам та захисницям України, сім’ям загиблих, рятувальникам, військовослужбовцям, звільненим з полону та іншим. Ще одна мета – забезпечити рівний доступ до всебічного розвитку та самореалізації, сприяти збереженню та відновленню історико-культурної спадщини й навколишнього природного середовища. Курсанти й курсантки університету беруть участь у волонтерських ініціативах, долучаються до фізичної реабілітації поранених військовослужбовців, надають психологічну підтримку як військовим, так і цивільним в одному з медичних закладів Кропивницького. У співпраці з ерготерапевтами вони визначають оптимальні методи реабілітації для пацієнтів. Спільні заняття сприяють відновленню соціальних навичок у пацієнтів, а для поліцейських це можливість опанувати важливі для правоохоронців навички, вчитися спілкуванню з різними людьми в різних ситуаціях, розуміти емоційний стан людини.
Збереження природного середовища та відновлення територій, постраждалих від війни, – така мета проєкту Сумського національного аграрного університету. Ініціатива "Підготовка експертів з оцінки ґрунтів та відновлення територій, пошкоджених внаслідок бойових дій" впроваджувалася у співпраці з британським Королівським аграрним університетом (The Royal Agricultural University). Цільова авдиторія проєкту – колишні військовослужбовці, які мали освіту або досвід роботи в агросфері, ГІС, картографії, захисті довкілля. Під керівництвом професорів і лідерів галузі з України, Англії та Швейцарії їх навчали проводити відбір проб ґрунтів та їх аналіз на вміст забруднень з використанням сучасного обладнання, досліджувати й аналізувати наслідки бойових дій з використанням аерофотознімків тощо. Ветерани опанували цінні навички, важливі для майбутнього працевлаштування, і водночас завдяки впровадженню інноваційних методів зробили практичний внесок у відновлення постраждалих від війни територій.
Мелітопольський державний педагогічний університет ім. Богдана Хмельницького, попри релокацію, реалізує проєкт "Сприяння університету соціальній згуртованості громади в кризовій ситуації". Мелітопольський виш, зокрема, організовує зустрічі з представниками міської влади, громадськими організаціями та соціальними інститутами, бере участь та здійснює наукову підтримку спільних проєктів.
Ініціатива Вінницького національного медичного університету ім. Пирогова – проєкт "Все про алергію: знання та профілактика алергії в мінливому світі". На алергію страждає близько 30% населення України, тож широка залученість та зацікавленість громади в його діяльності цілком зрозуміла. Виконавці проєкту демонструють інноваційні підходи й досягли відчутного позитивного впливу на громадське здоров’я. Долаючи нові виклики, як-от пилкова алергія серед військовослужбовців, ВНМУ ім. М.І. Пирогова розробив спеціальний прогностичний модуль для оцінки ризиків пилкової алергії в Україні. В межах ініціативи співпрацюють та взаємодіють лікарі, пацієнти, медичні працівники та інші зацікавлені сторони.
Львівський національний університет ім. Івана Франка реалізує свою третю місію через проєкт "Підтримка стійкості громад через залучення університетів у часи війни", який координував Центр соціального розвитку та громадських ініціатив Університету. Після початку повномасштабної війни Львів став прихистком для багатьох українців, а ЛНУ ім. Івана Франка перетворився на гуманітарний хаб. Вже 1 квітня 2022 року в Університеті створили новий структурний підрозділ – Центр суспільного розвитку та громадських ініціатив, а у 2024 році його було реорганізовано в Центр підтримки ветеранів та соціальних ініціатив. Центр надає всебічну підтримку ветеранам та військовим, які повертаються до цивільного життя, а також допомагає ВПО інтегруватися в нові громади. Практично він став базою для підготовки співробітників університету до подолання наслідків війни.
Звісно, це дуже стисла розповідь про те, як українські університети реалізують свою третю місію, але Нагорода Triple E Awards є визнанням їхніх зусиль та прагнення трансформувати ідею соціальної відповідальності в конкретні справи. Ініціативи, які впроваджують університети спільно з громадами, приносять користь як самим ЗВО, так і населенню та працюють на відновлення України.
Досвід країн ЄС та підтримка Європейського Союзу в управлінні третьою місією університетів допомагає розвивати й впроваджувати в практику різноманітні моделі співпраці вишів та громад, посилювати спроможність неурядового сектору в соціальних процесах, формувати ефективну й сталу синергію дії всього суспільства. Водночас зростають й розвиваються самі виші та система вищої школи в цілому.
"Що дуже цінно в Програмі ЄС Еразмус+ – це її підхід «знизу-вгору», коли заклади освіти та інші організації з України можуть ініціювати проєкти на основі сучасних тенденцій, критичних потреб для впровадження реформ у сферах освіти, молоді та спорту, подолання викликів та наслідків воєнного стану в Україні. Європейська Комісія визначає пріоритети співпраці, які є так само актуальними для розвитку України, особливо з огляду на процес переговорів щодо вступу в ЄС, зокрема розвиток інклюзії, зелених і цифрових технологій, громадянської залученості та активності, спільних суспільних цінностей. 40 конкурсів відкрито для України – вони наразі тривають, запрошуємо українські заклади освіти та інші організації скористатися цими можливостями міжнародної співпраці", – прокоментувала координаторка Національного Еразмус+ офісу в Україні Світлана Шитікова.
Дізнатися більше про підтримку Європейським Союзом сфери освіти та української молоді Ви можете за посиланням

Публікація підготовлена за підтримки Європейського Союзу в межах комунікаційної кампанії "Разом навчаємося і зростаємо". Її зміст є виключною відповідальністю автора і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу.

#РазомНавчаємосяЗростаємо
© 2007-2025, Українська правда.

Текстові матеріали, розміщені на сайті life.pravda.com.ua, можна безкоштовно використовувати в обсязі не більше 50% за умови прямого посилання у підзаголовку чи першому реченні матеріалу.

Матеріали з позначкою PROMOTED, СПЕЦПРОЄКТ, ЗА ПІДТРИМКИ публікуються на правах реклами.

Всі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".