Що це змінить для пацієнтів
"У відносно безпечних регіонах ми маємо робити все необхідне, щоб громадяни залишалися та працювали в Україні, а також отримували належну діагностику, медичну допомогу та терапію.
Структура охорони здоров'я змінюється і першою та провідною ланкою є сімейні лікарі, перший контакт пацієнта відбувається саме з сімейним лікарем, тому вкрай важливо підвищувати їхню обізнаність, щоб вони могли скеровувати пацієнтів на скринінг орфанних хвороб своєчасно. Бо нині виявлення таких захворювань фактично не відповідає загальноприйнятим очікуванням", – зазначила керівниця напряму спеціалізованої допомоги в "Санофі" Олена Бушміна.
Олена Бушміна, керівниця напряму спеціалізованої допомоги "Санофі" в Україні
Наприклад, в Україні діагностовано 28 пацієнтів з хворобою Фабрі. Але за оцінками ВООЗ, 5% населення має орфанні хвороби, тож таких пацієнтів мало би бути у 20 разів більше.
Велика частина пацієнтів навіть не знає про свій діагноз – вони звертаються до сімейних лікарів з простими скаргами, як-от біль в серці, оніміння кінцівок, погана переносимість спеки тощо.
"Раніше на тестування генетичних хвороб мав скерувати виключно лікар-генетик, коли вже проявлялось чимало симптомів. Окрім того, генетичну діагностику проводили лише в Києві, що значно обмежувало доступ для багатьох потенційних пацієнтів.
Генетичний тест в Україні не проводять багато лабораторій, тому "Санофі" забезпечує доступ до скринінгу та подальшого розгорнутого генетичного аналізу на базі лабораторії у Відні, бере на себе всі логістичні витрати. В Україні низка медичних центрів робитиме забір за методом сухої плями (DBS скринінг)", – пояснює вона.
Лабораторне та генетичне обстеження відбуватиметься в австрійській лабораторії, а підтвердження чи спростування діагнозу – на базі Національної дитячої спеціалізованої лікарні "Охматдит" та в лікарні Святого Пантелеймона у Львові.
У низці спеціалізованих центрів є вільний доступ до скринінгу:
-
в Інституті кардіології імені академіка М. Д. Стражеска НАМН України;
-
в Національному інституті серцево-судинної хірургії ім. Амосова;
-
в Інституті спадкової патології у Львові.
Компанія "Санофі" також планує залучити до проєкту центр діагностики у Вінниці на базі Вінницького медичного університету та кардіологічного диспансеру, а потім – в Одесі, Полтаві, Дніпрі, Харкові та Закарпатті.
"В умовах повномасштабного вторгнення пацієнти з рідкісними хворобами фактично мають подвійну війну. Передусім вони продовжують боротьбу зі своїм недугом. Дехто з них навіть став на захист держави попри інвалідність. Вони в окопах і зі зброєю боронять нашу свободу та право жити у кращій країні, зокрема й в медичній сфері", – додає Наталія Барановська.