Спінальні травми
Причиною спільної травми зазвичай є поранення хребта, через яке порушується структура спинного мозку.
При частковому пошкодженні спинного мозку, яке ще називають частковою травмою, спинний мозок може передавати сигнали у головний мозок і відповіді від нього. Пацієнти з такою травмою можуть рухати пальцями, кінцівками чи тулубом, а також мають певну чутливість на подразники (як-от больові, термічні, тактильні тощо).
У разі повного пошкодження виникає повна втрата рухливості та чутливості нижче рівня пошкодження.
Однак навіть при такій травмі спинний мозок майже ніколи не є повністю перерізаним. Лікарі застосовують термін "повне", щоб описати велику площу враження спинного мозку.
Тому багато пацієнтів з частковими враженнями спинного мозку можуть відновитися, а з повними пошкодженнями – шанси набагато менші.
"Все залежить від рівня травми та від того, чи зможе людина ходити. Відповідно до цього й треба адаптувати пораненого – для життя у кріслі колісному або до ходьби", – пояснює фізичний терапевт Степан Крупко.
Він додає, що одним із ускладнень цього стану є спастика м'язів, тобто збільшення напруження м'язів у спокої. Зазвичай, причиною є ураження нервових волокон, через яке виникає м'язовий спазм як захисна реакція організму.
Степан Крупко каже, що з цією проблемою працюють по-різному – залежно від ступеня ураження спинного мозку. Є 3 методи – фізіотерапевтичний, фармакологічний та хірургічний.
"Якщо спастика проявляється у легкій формі, тоді поранений разом з фізичним терапевтом качає м'язи компенсатори. Таким можна тренувати рух у проблемних кінцівках та покращити їхній потенціал для роботи", – каже фізичний терапевт.
Лікарі також можуть призначати медикаменти або робити ін'єкції ботулотоксином для примусового розслаблення м'яза. В особливо важких випадках застосовують хірургічний метод.
Також у пацієнтів зі спінальною травмою може виникнути автономна дисрефлексія. Вона проявляється як зниження чутливості до одного або кількох подразників, може мати різні симптоми. Ця патологія є небезпечною для людини через ймовірність виникнення судом та інсульту.
Однак навіть у побуті це може бути ризиковано. Степан навів приклад пацієнта, який вирішив погріти ноги біля батареї, але не помітив, що температура занадто висока, і отримав опіки.