Як змінилось ставлення суспільства до допомоги: думка експерта
Період становлення громадських організацій розпочався в Україні з набуттям незалежності. Це був перший крок до громадянського суспільства, під час якого народжувались незалежні державні інституції, ініціативні групи, громадські організації.
У 2014-му стався великий поштовх до розвитку громадських організацій. Чимало з них досі зареєстровано в Луганській і Донецькій областях.
Але вторгнення росіян змотивувало деякі громадські організації переформатуватись задля допомоги постраждалим і переселенцям.
"Довіра до влади стала падати, а до громадських організацій – зростати, бо люди отримували консультації, психологічну підтримку, гуманітарну допомогу тощо.
Але до 2022 року, коли росіяни розгорнули повномасштабне вторгнення, в історії України не було такого яскравого прояву консолідації та згуртованості. Так волонтери стали рушіями змін та допомоги й отримали довіру у суспільстві", – пояснює доцентка кафедри філософії та соціології ДЗ "ЛНУ імені Тараса Шевченка" Катерина Котеленець.
Вона зауважує, що люди допомагають одне одному тоді, коли бачать результат. Тож зараз кількість громадських організацій в Україні знову збільшується. Чимало ресурсів скеровують на освітні проєкти, тренінги, гуманітарні місії.
"Але натуральна допомога вичерпує себе на третьому році великої війни. Українцям треба адаптовуватися до нових умов, інтегруватися в суспільство та самостійно заробляти на життя. Тож громадські організації нині покликані не лише створювати натуральну допомогу, а й лобіювати інтереси всіх верств населення на місцевому і державному рівні", – додає Катерина Котеленець.
Дана стаття була підготовлена за підтримки Фонду “Партнерство за сильну Україну", який фінансується урядами Великої Британії, Канади, Нідерландів, Сполучених Штатів Америки, Фінляндії, Естонії, Швейцарії та Швеції. Зміст цієї публікації/статті є виключною відповідальністю Донбас SOS і не обов’язково відображає позицію Фонду та/або його фінансових партнерів.