Українські кардіохірурги роблять операції, здатні рятувати тисячі людей по всьому світу

3584
23 серпня 2017

У новому спецпроекті "Варто пишатися" УП.Життя разом з комунікаційною агенцією "ВАРТО" розповість про про українські компанії, яким вдається втілювати свої амбітні плани, змінювати життя людей на краще не лише в Україні, а й за її межами.

2017-й став роком одразу двох революцій в українській медицині.

Обидві відбулися в кардіохірургії і пов’язані з приватною медичною мережею і легендою вже не тільки вітчизняної, а й світової кардіохірургії – лікарем Олександром Бабляком.

Перша визначна подія  – у країні нарешті почала розвиватися приватна кардіохірургія.

Це сталося з відкриттям наприкінці 2016 року Центру кардіохірургічної допомоги медичної мережі "Добробут", який очолив відомий кардіохірург Олександр Бабляк.

До цього приватна медицина не ризикувала займатися операціями на серці, адже це і значні інвестиції в обладнання і спеціалістів, і надзвичайні вимоги до якості медичних послуг, і необхідність постійного вдосконалення технологій. Але  в "Добробуті" наважилися!

Для України, де, за статистикою МОЗ, щороку від серцево-судинних захворювань помирає 426 тисяч людей, а операцію на серці роблять тільки 13 % тих, хто потребує хірургічного втручання, поява приватної кардіохірургії – не лише шанс змінити страшні цифри МОЗу і проводити більше операцій.

Це передусім можливість використовувати найкращі технології і найсучасніше обладнання, залучати найавторитетніших фахівців, щоб розвивати вітчизняну кардіохірургію і зрештою підняти її на світовий рівень. 

 Олександр Бабляк, доктор медичних наук

Друга революційна подія – вже не просто державного, а планетарного масштабу – проведення в липні 2017 року кардіохірургічною бригадою "Добробуту" першої у світі міні-інвазивної операції з повної (!) реваскуляризації міокарда.

Унікальність втручання – якраз у повному відновленні коронарного (серцевого) кровотоку, зробленому через невеликий міжреберний розріз довжиною всього 5-10 см.

Такі операції надзвичайно затребувані в Україні, бо багатосудинне коронарне шунтування, а саме його роблять для відновлення повного кровотоку в міокарді, ؘ– головний метод лікування пацієнтів з ішемічною хворобою серця. ІХС – біда українців і одна з головних причин дочасної смерті.

Щороку у країні проводять 7000 коронарних шунтувань, але це лише третина того, що потрібно.

До сьогодні всі операції з багатосудинного коронарного шунтування робилися через великий 25-сантиметровий розріз грудної клітки. Це мінімум два місяці всіляких обмежень і дискомфорту – поки зростеться грудина.

А у виснажених пацієнтів та пацієнтів із цукровим діабетом й ожирінням це ще й ризик проблемного загоєння рани.

Новий же метод, запропонований лікарем Бабляком і його командою з "Добробуту", зовсім не чіпає грудину, а тому унеможливлює багато ускладнень і дозволяє пацієнту повернутися до адекватної фізичної активності вже на третій день після операції!

При цьому втручання не таке болісне, а ускладнень, передусім у людей із групи ризику (літніх людей, а також пацієнтів із серцевою недостатністю, цукровим діабетом, ожирінням, інфарктами), менше.

Насправді міні-інвазивна кардіохірургія почала розвиватися ще в середині 90-х. Проте поки що так і не стала поширеною практикою. Одна з небагатьох операцій на серці через міні-доступ, яку легко освоїли хірурги по всьому світу, – односудинне коронарне шунтування.

А от робити через невеликий міжреберний розріз багатосудинне коронарне шунтування кардіохірурги тільки вчаться.

До сьогоднішнього дня в цьому напрямку працювали лише дві клініки в світі: в Нью-Йорку і Оттаві. Український "Добробут" став третьою.

Причому метод, запропонований українцями, унікальний – він може бути застосований практично для будь-якого пацієнта з ішемічною хворобою серця.

До того ж, мова йде про так звану повну реваскуляризацію міокарда, тобто про повне відновлення кровотоку в уражених судинах серцевого м'яза, через невеликий міжреберний розріз. Цього точно ще ніхто в світі не робив!

Менш ніж за два місяці кардіохірурги "Добробуту" зробили вже шість таких операцій (а всього міні-інвазивних на серці – декілька десятків із часу відкриття Центру).

За рік їх має бути ще 300. Тоді доктор медичних наук Олександр Бабляк планує представити напрацювання своєї команди на Європейському конгресі кардіохірургів.

"Ми хочемо зробити все, що в наших силах, щоб пришвидшити час, коли міні-інвазивна кардіохірургія стане рутиною, а не чимось екстраординарним, по всьому світові, у тому числі в нашій країні, – говорить Олександр Дмитрович. –

Ми не збираємося перетворювати наші розробки на ексклюзив "Добробуту" чи команди Бабляка і готові безкоштовно на базі клініки навчати спеціалістів новому методу.

Адже мета нашого Центру кардіохірургічної допомоги – стати паровозом, який піде попереду і поставить на сучасні рейки українську, а в чомусь і світову кардіохірургію".

Фото УНІАН

У революційності нового методу шунтування вже переконалися українці. Одному з перших інноваційну операцію зробили Миколі Войцеховському із Одещини.

"Уже через тиждень я піднімав кавун десь із 15 кілограмів і щодня зранку і ввечері проходив по три кілометри. Тоді як ще за місяць до операції майже через день викликав швидку та втрачав свідомість", –  розказує пан Микола.

Він досі дивується, наскільки мінімальним у порівнянні з очікуваннями виявився дискомфорт під час лікування і як сильно змінилася після операції якість його життя.

"Саме для цього – щоб людина легше перенесла операцію і почала жити після неї краще й повноцінніше, – ми й працюємо", – говорить один із кращих кардіохірургів світу, керівник Центру кардіохірургічної допомоги медичної мережі "Добробут" Олександр Бабляк.

Українцям ВАРТО знати і пишатись своїми досягненнями.

powered by lun.ua

Головне на сайті