Як РЕБ допомагає
зберегти життя.

Історія військового
СПЕЦПРОЄКТ
22 листопада 2024
Сучасна війна постійно змінюється. Якщо в минулому ключову роль у бойових діях відігравала артилерія та стрілецька зброя, то тепер на допомогу військовим приходить сучасна техніка й технології.
Зокрема, зараз ворог активно застосовує FPV-дрони, які можуть уразити техніку та поцілити в різні об’єкти.
Наразі одним із ключових рішень, яке допомагає дезорієнтувати противника та захистити не лише обладнання, а й життя наших військових, є засоби радіоелектронної боротьби (РЕБ). Ефективна робота цих пристроїв ускладнює роботу систем зв’язку й перешкоджає ворогу досягати своїх цілей.
УП. Життя поспілкувалась із військовим, який працює з РЕБ, та дізналась, як саме працюють засоби радіоелектронної боротьби, чому вони настільки важливі та що потрібно робити, щоб використання цих засобів було максимально ефективним.

Що таке РЕБ і для чого вона потрібна 

Більша частина сучасної військової техніки оснащена електронікою чи радіолокаційними елементами. Зв’язок між оператором та обладнанням відбувається на певних радіочастотах.
Мета РЕБ – віднайти ворожі частоти та створити перешкоди між людиною та технікою, якою вона керує. Крім того, придушити мобільний чи супутниковий зв’язок противника або здійснити розвідку.
Більша частина сучасної військової техніки оснащена електронікою чи радіолокаційними елементами. Зв’язок між оператором та обладнанням відбувається на певних радіочастотах.
Завдяки цьому можна перешкоджати роботі БПЛА, FPV-дронів, ППО – як результат техніка стає некерованою й не вражає ціль.
Сучасні системи РЕБ використовують цілодобово: в окопах, на позиціях, встановлюють на техніку та машини, а в деяких випадках – послуговуються цілими станціями для радіоелектронної боротьби й розвідки. РЕБ – це ціла система засобів для:
радіоелектронного захисту
який дозволяє захистити власні електронні системи від противника
радіоелектронної розвідки
яка дозволяє збирати та аналізувати сигнали противника
радіоелектронного придушення
яке створює перешкоди для зв’язку противника
На роботу систем РЕБ впливає багато факторів, зокрема технологічність ворожої зброї, дистанція, налаштування, особисті вміння оператора.
Навіть погода – сніг, дощ, туман чи вітер можуть впливати на збої в роботі електронних компонентів або змінювати їх сигнал. А високі гори чи густі ліси створюють перебої для сигналів, зменшуючи їхнє покриття.
Втім, найчастіше втрати засобів радіоелектронної боротьби пов'язані із діями противника. Чим інтенсивніші бойові дії, тим швидше засоби РЕБ зношуються, ламаються та виходять з ладу.
Зарадити ситуації може комплексна співпраця держави й приватних виробників. Також важливою є постійна підтримка волонтерів і благодійних організацій.

Чи можна навчитися керувати РЕБ

Щоб зрозуміти, як працюють засоби РЕБ, потрібно опанувати основи радіотехніки й зрозуміти що таке хвиля і як вона розповсюджується, пояснює Олександр, який працює з РЕБ на Сумському напрямку.
Далі військові здобувають навички відстеження хвиль противника, вираховування їх довжини, частотні діапазони кожного радіоелектронного об’єкта та інших істотних особливостей, які можуть вплинути на роботу обладнання. Й завдяки цим знанням вже починають працювати з обладнанням.
Навчання не тривале й частину знань можна здобути самостійно, каже військовий.
Так, раніше Олександр працював за іншою спеціальністю, втім коли з’явилася можливість – почав вивчати особливості РЕБ. Для цього спочатку користувався навчальними посібниками із радіотехніки, а згодом пройшов спеціалізоване навчання.
"Навчання важливе, адже потрібно розуміти, який засіб береш у роботу. У кожного з них багато нюансів, аби боротьба справді була дієвою. Засоби окопного типу не потребують довгого навчання, головне зрозуміти тактику застосування і технічні параметри засобу, а ось щодо великих комплексів радіоелектронної боротьби, тут потрібен час, точно не два тижні", – переконаний військовий.
Як і саме обладнання РЕБ потребує постійного вдосконалення, так і операторам, які ним керують, потрібно постійно вчитися, підкреслює Олександр.
Аби зробити роботу ефективною, потрібно постійно вчитися, обмінюватися досвідом з іншими військовими, шукати порад експертів. Це постійна синергія держави, військових, волонтерів та виробників обладнання.
Згодом обладнання РЕБ може стати частиною індивідуального захисту військових, вважає Олександр. Він вважає що на рівні з бронежилетом, каскою, протигазом й аптечкою засоби РЕБ повинні бути у кожного військового, аби захистити життя.

Чому РЕБ важлива на фронті

Зараз системи радіоелектронної боротьби – один із найбільш актуальних запитів для фронту, каже Олександр.
Щоб виконати бойові завдання, потрібен цілий комплекс засобів, але саме РЕБ забезпечує захист військових, техніки, позицій.
"На позиціях часто доводиться виїжджати вночі, привідкриваєш вікно – чути гул ворожих БПЛА. Здається, що підлітає настільки близько, що може вибухнути у будь-яку хвилину. Але РЕБ «душить» його і він не потрапляє в ціль. Вдається захистити й велику техніку", – пояснює Олександр.
Якось засоби РЕБ врятували життя й самому Олександру. Чоловік згадує один із виїздів: російський FPV-дрон вилетів назустріч його автомобілю. Олександр був впевнений, що зіткнення неминуче, але завдяки засобу, який був встановлений на машині, вдалося "заглушити" БПЛА.
Враховуючи динаміку бойових дій, системи РЕБ можуть знищувати фактично щодня, додає Олександр:
"Якщо у військових не буде засобів РЕБ, то виконувати бойові завдання стане просто неможливо. Також ці установки допомагають зберегти життя особового складу, забезпечують індивідуальний захист і захист позицій. Це реалії війни, які повністю змінилися через застосування FPV-дронів, скидів і РЕБ".
Навіть впродовж останніх місяців можна відстежити зміни у підході до роботи росіян, зокрема із FPV-дронами, додає Олександр. Тепер рої ворожих дронів діють саме на ураження й знищення техніки та військових. Тож якщо вдається посадити БПЛА завдяки засобам РЕБ, то українські позиції залишаються неушкодженими.
При цьому військовим, які працюють з обладнанням РЕБ, не потрібно перебувати безпосередньо на лінії зіткнення.
"Багато смертей та втрати техніки пов’язано саме із роботою БПЛА та скидами. Ми маємо створювати протидію. Якщо говоримо про альтернативу РЕБ, то це може бути як людина, яка працює з антидроновою рушницею, так і засоби з віддаленим керуванням, які самі приймають рішення на подавлення БПЛА. Наприклад, боєць з антидроновою рушницею стоятиме за 300 – 600 метрів від лінії зіткнення. Відповідно йому загрожують артилерійські чи мінометні обстріли, це може ускладнити застосування даної рушниці. В даній ситуації допоможе  комплексна протидія БПЛА", – пояснює Олександр. 
Через те, що обладнання РЕБ може перехоплювати радіохвилі та впливати на них, ще одна мета засобів – придушення ворожого зв’язку. У цьому випадку засоби РЕБ застосовують, щоб дезорієнтувати противника, викликати плутанину й паніку.
На полі бою кожна хвилина може мати вирішальне значення, тому навіть невелика дезорганізація може вплинути на хід подій. Якщо ворог комунікує через аналогові пристрої, наприклад, рацію, то РЕБ може повністю заглушити такий зв’язок. Втім, все частіше росіяни переходять на цифрові засоби, тож глушити зв’язок може бути складно. Для цього потрібно постійно вдосконалювати обладнання, пояснює Олександр.
При цьому військовий наголошує на важливості системних зборів на РЕБ. Подекуди ворог настільки швидко модернізує техніку, що попередні засоби стають менш актуальними. Тож важливий системний підхід і актуальна інформація з різних ділянок фронту.
Він наголошує, що важливо перед закупівлею РЕБ обов’язково враховувати, для якого завдання потрібен РЕБ і частоти, які застосовує ворог в певній ділянці фронту.
Олександр вдячний усім, хто допомагає військовим, передаючи на фронт все необхідне, зокрема РЕБ.
Розуміючи критичну важливість РЕБів на фронті, мережа магазинів EVA та Фонд Сергія Притули об’єднали зусилля, щоб зібрати кошти та придбати для підрозділів Сил оборони України такі необхідні засоби радіоелектронної боротьби.
Завдяки підтримці небайдужих українців вже вдалось придбати три комплекси РЕБ, які були передані військовим бригади оперативного призначення "Кара-Даг".
Мета ініціативи – передати військовим якомога більше актуальних засобів РЕБ, тому збір триває.
Підтримати ініціативу можна на сайті фонду чи:
підтримати
на касі будь-якого магазину EVA
у мобільному застосунку EVA в розділі "Благодійність"
у вайбер-боті або телеграм-боті EVA в розділі "Благодійність"
на сайті EVA Charity
"Зараз усі ми або у війську, або для війська. І допомагати нашим захисникам можна, виконуючи побутові щоденні справи, як-от купуючи косметику для себе або товари дому. Дякую партнерам EVA, які надають таку просту можливість у пару кліків допомагати і разом забезпечувати засоби РЕБ. Вони зараз потрібні війську всюди, адже убезпечують військових від ворожих дронів", – каже Сергій Притула #СергійПритула, громадський діяч, засновник #ФондСергіяПритули.
"Наша сила в єдності та взаємній підтримці. У ці складні часи ми не можемо залишатися осторонь, тому #EVA продовжує активно реалізовувати ініціативи, які допомагають захисникам України. Цей проєкт – ще один приклад того, як спільними зусиллями можна забезпечити наших воїнів необхідними засобами, що рятують життя. Ми впевнені, що кожен бонус, кожен донат – це крок до нашої спільної перемоги", – говорить Олександра Гнатик #ОлександраГнатик, керівниця PR-напряму мережі магазинів EVA та EVA.UA.