Тренування ДЮФК "Поділля" проходять на базі Дитячої юнацько-спортивної школи № 1, у якій різними видами спорту займаються понад 1,2 тисячі дітей. Найпопулярнішим, без сумнівів, є футбол – цю секцію відвідують понад 600 учнів віком від 6 до 18 років.
"Найбільший виклик, з яким ми стикнулися на початку вторгнення – незрозумілість. Але вже за кілька місяців відновили заняття з дотриманням безпекових вимог. Це було вкрай важливо, адже спорт формує повноцінних спортсменів і громадян України.
Зараз у нас в ДЮСШ безкоштовно навчаються приблизно 30 дітей-переселенців. Ми допомагаємо їм соціально адаптуватися в суспільстві та серед своїх ровесників", – зазначає директор ДЮСШ № 1 Василь Янків.
Він додав, що у лютому 2022 року до Хмельницького приїхало понад 200 тисяч переселенців. Майже половина з них – діти. Це учні шкіл, учасники гуртків та секцій.
До 2023 загальна кількість ВПО зменшилась майже в десятеро – вони або виїхали за кордон або повернулися додому у деокуповані області (Харківська, Сумська, Херсонська).
"Зараз у місті проживає приблизно 25 тисяч ВПО. Багато зусиль доклали для розвитку різноманітних активностей для дітей – гуртки, секції, мистецькі та спортивні школи. Звісно, найбільше дітей займаються футболом, це спорт № 1 для нас", – каже мер Хмельницького Олександр Симчишин.
З 2016 року міська влада вкладала багато коштів у спортивну інфраструктуру, щоб діти масово займалися фізичною активністю.
"Ми прагнули побудувати повноцінне поле біля кожної школи, а у кожному дворі – спортивний майданчик. Нашою метою було наблизити інфраструктуру до дитини", – пояснює міський голова.
Він додає, що міськрада сприяла запуску шкільних ліг у різних видах спорту – футбол, мініфутбол, баскетбол, волейбол, настільний теніс, легка атлетика тощо. Це були повноцінні турніри – з глядачами-вболівальниками та призами переможцям, а також – джерелом мотивації продовжувати заняття спортом.
Футбольну тенденцію спостерігають і в управлінні молоді та спорту Хмельницької міської ради. У шкільних чемпіонатах рекордною була кількість футбольних команд – 31, тоді як баскетбольних команд було 11, а волейбольних – 16.
"Не ми диктуємо умови, а діти роблять свій вибір. Наразі популярним є футбол, ми підтримуємо це прагнення та продовжуємо заохочувати інших.
Для того ж в місті є спортивний ліцей, чотири дитячі юнацькі спортивні школи та футбольна академія «Поділля»", – каже начальник управління молоді та спорту Хмельницької міської ради Василь Головатюк.
Спортивний ліцей розпочав свою роботу лише 3 роки тому. Нині там вчиться 220 майбутніх спортсменів, серед яких і діти ВПО з Харківщини, Луганщини, Миколаївщини та Донеччини.
"У нашому закладі є п'ять відділень: футбол, футзал, бокс, вільна боротьба і дзюдо. Ми ніколи не ділимо дітей на категорії, бо усі вони – наші вихованці, ми любимо їх однаково сильно та прагнемо розвивати гармонійних особистостей, які є передусім громадянами нашої країни", – зауважує директорка спортивного ліцею Леся Підгорна.