"Коридори школи знову заповнили дитячі голоси": як працює відновлений Сергіївський ліцей 

За підтримки EU4UASchools
11 грудня 2024
На Одещині в курортному селищі працює Сергіївський ліцей, де діти мають змогу навчатися очно. Хоча будівля мала просторе укриття ще з часів будівництва, навчальний заклад зазнав пошкоджень під час масованої атаки в червні 2022 року.
Школу відбудували завдяки проєкту "EU4UASchools: Build Back Better". Коридори та класи стали світлішими та привітнішими для учнів, адже відновлені за принципами безпеки, енергоефективності та безбар’єрності. Відремонтували й кабінети 7 класів у пошкодженому крилі, вбиральні, замінили опалення та встановили LED-світильники.
Про враження від навчання наживо в рідній школі розповіла мама Уляни, учениці 4 класу. 
Думками про школярів і віру в українську освіту поділилася завуч ліцею Антоніна Срібна.

Повернулися з-за кордону, аби відновити очне навчання в Україні

Дев’ятирічна Уляна вчиться у 4 класі Сергіївського ліцею. Вона разом із мамою Оксаною повернулася до України з-за кордону навесні 2023 року, щоб продовжити очне навчання в рідній школі. 
Оксана й сама завершила Сергіївський ліцей. Вона розповіла, що сховище в навчальному закладі спроєктували ще під час будівництва школи за радянських часів. Один із вчителів цивільного захисту доклався до того, аби зробити безпечне укриття на випадок війни. 
"Укриття було велике, таке просторе. Це було так дивно, що той учитель наполягав. Але завдяки йому в наших дітей нині є можливість вчитися", – каже мама учениці.
Уляна пішла до першого класу у вересні 2021 року. Після кількох місяців навчання стався карантин, а після канікул – повномасштабне вторгнення. Оксана поділилася, що онлайн-навчання давалося важко, але вчителька записувала детальні пояснення у відеоуроках.
На літні канікули мама з донькою поїхали за кордон саме тоді їхню квартиру в багатоповерхівці знищила ракета.
"Після прильоту в нас не залишилося нічого – ані одягу, ані зошитів – нічого. Добре, що підручники встигли здати в школу", – жартома зазначає Оксана.
Вона прийняла рішення лишитися на певний час за кордоном. Уляна ходила до румунської школи, але дуже хотіла повернутися саме у свою школу, до свого класу та однокласників. 
"У нашому ліцеї дають дуже хороші знання. Ми маємо з чим порівняти. Наприклад, під час спілкування за кордоном із батьками з Херсонщини та Миколаївщини я зрозуміла, що наша школа не поступається навіть освітнім закладам в обласних центрах.

Ми винайняли квартиру в сусідньому будинку, коли дізналися, що ліцей відновлює очне навчання", –
згадує жінка.
Завдяки проєкту в школі відновили пошкоджене крило – воно стало сучасним простором для дітей. Уляна має змогу займатися улюбленими танцями у відремонтованому залі.
"Ми також маємо надію, що незабаром повернемося до своєї квартири, бо дитина дуже сумує за своєю кімнатою", – наостанок зазначає Оксана. 

"Вже у квітні 2023 року коридори школи знову заповнили дитячі голоси"

У 2021 році під час реформи децентралізації утворилася Сергіївська рада. Ліцей здобув статус опорного закладу та пройшов аудит. Для дітей створили багато різноманітних активностей.
Тому передував складний період карантину через пандемію COVID-19. Але діти та вчителі змогли швидко переналаштуватися на дистанційне навчання.
На початку 2022 року в ліцеї проходило очне навчання, чимало школярів готувалися до обласних і всеукраїнських олімпіад із різних дисциплін.
"Навіть 24 лютого діти були за партами. Всі з жахом сприймали те, що відбувається, але згуртувалися. Вчителі з учнями та батьками навели лад у сховищі, бо розуміли, що то – потреба номер один", – розповідає завуч Антоніна.
У першу ж ніч під час тривоги в укритті ліцею зібралося близько 400 людей. Чоловіки знесли лавки, мати зі спортзалу – облаштували сховище з комфортом. 
"Перші місяці повномасштабного вторгнення ми проводили уроки дистанційно, а тоді йшли до школи та у холодному спортзалі плели маскувальні сітки. А ще – ліпили вареники, варили борщ, пекли смаколики та розвозили нашим захисникам", – згадує вона.
У червні 2022 року курортне селище на узбережжі Чорного моря обстріляли. Вночі прилетіло три ракети, які зруйнували житловий будинок, пошкодили ліцей і багато будівель навколо. 
Серед жертв був і чоловік Антоніни, вчитель фізкультури. Вона з двома дітьми дивом вціліла.
Російські війська згодом ще кілька разів цілились по курортній Сергіївці. Вибухом пошкодило дах, вибило вікна, зруйнувало одне крило будівлі, а на фасаді з’явилася тріщина.
"Діти сиділи вдома та в укриттях, переживали ракетні атаки, бомбардування з літаків та кораблів, але все одно прагнули повернутися за парти. 

Наша директорка доклала максимум зусиль, щоб ліцей потрапив у список шкіл, які Програма розвитку ООН відновлює в партнерстві з Європейським Союзом. Вже у квітні 2023 року коридори школи знову заповнили дитячі голоси", –
розповідає завуч Сергіївського ліцею.
Антоніна додає, що поки тривав ремонт, усі школярі були немов у передчутті великого дива. 
До
Після
До
Після
До
Після
Окрім заміни вікон, у ліцеї також встановили нові вхідні двері зі скляними секціями, завдяки чому коридор став світлішим та привітнішим до учнів. Обличчя дітей у перші дні після повернення до школи випромінювали радість і захват від сучасного вигляду альма-матер.
"Відчуття було таке, ніби ми отримали великий подарунок та поступово його розгортаємо. Раділи всі!

До школи зараз приїжджають близько 80 учнів із 11 сусідніх сіл. У нас також збільшується кількість дітей з особливими освітніми потребами в школі. Вони вільно почуваються в закладі, з цікавістю здобувають нові знання",
– каже вона.
Антоніна згадує перший День вишиванки після відновлення школи. У ніч перед тим Одеська область укотре зазнала масованого обстрілу, тож діти переважно спали в укритті.
"Була затяжна тривога і важка ніч. Ми з колегами думали, що діти не прийдуть до школи, а будуть відсипатися вдома на дистанційці.

Але зранку учні всі йшли до ліцею у вишиванках. Сонні, але горді того, що показують своє ставлення до України, школи та прагнуть навчатися попри все", –
розповідає вона.
Проєкт "EU4UASchools: Build Back Better" реалізується Програмою розвитку ООН (ПРООН) в Україні за фінансової підтримки Європейського Союзу.

The "EU4UASchools: Build Back Better" project is being implemented by the United Nations Development Programme (UNDP) in Ukraine, with financial support from the European Union.