Де здобути сучасну освіту для роботи в агросфері чи енергетиці?
На ринку праці спостерігається високий попит на фахівців агропромислової та енергетичної сфери. Значна частина професій із цих галузей не потребує вищої освіти, достатньо закінчити професійно-технічний навчальний заклад.
Можливостей для навчання в агросфері після середньої школи, на думку менеджерки проєкту DECIDE Валентини Полторак, дуже багато. Держава вже виділила субвенцію на створення навчально-практичних центрів, які мають стати осередками сучасної профтехосвіти з інноваційним обладнанням. У березні Міністерство освіти й науки України визначило перші 72 профтехи, які отримають 500 млн грн державних коштів на оновлення майстерень – більшість із них матимуть саме аграрне спрямування.
валентина Полторак
"У нас є сучасні професійно-технічні заклади освіти, які модернізуються, розвиваються. Так, їх небагато, але вони є в кожному регіоні України. Великий бізнес сьогодні відчуває нестачу кадрів і теж інвестує в професійну освіту", – наголошує Валентина.
Наприклад, група компаній Drone.UA активно співпрацює з навчальними закладами: проводить відкриті лекції та демонстрації агродронів, навчає викладачів і проводить безплатні курси для всіх охочих опанувати професію пілота дрона. У співпраці з компанією беруть участь, зокрема, Глухівський коледж, НУБіП, КНУБА, "Львівська політехніка", Чернятинський коледж, НТУ "Харківський політехнічний інститут", Білоцерківський НАУ, Хортицька національна академія, Сумський національний аграрний університет.
Також минулого року група компанії Drone.ua спільно з Німецьким фондом і Центром зайнятості та перекваліфікації України поставила у дев’ять регіональних центрів робочі комплекти агродронів і провела безплатне навчання спеціалістів. Ці центри можуть вже зараз перекваліфікувати чи навчити людей, які бажають отримати спеціальність пілота агродрона.
Якщо говорити про традиційну енергетику, базові навички для робітничих професій можна також опанувати у профтеху. Деякі технічні професії в галузі енергетики оплачуються набагато краще, ніж професії з цього ж сектору, які вимагають диплому про вищу освіту (наприклад, бухгалтерів, юристів).
Зокрема в Україні достатньо великий запит на фахівців робітничих спеціальностей, а рівень заробітної плати в середньому стартує від 20 тисяч гривень і може сягати 40-60 тисяч гривень, залежно від кваліфікації робітника.
Наприклад, у компанії EcoFlow є багато пропозицій для випускників професійно-технічних закладів, і для цих посад не потрібно додаткової вищої освіти.
сергій сілін
"Є брак технічних фахівців, які, розуміються на підключеннях і технічних картах, є брак проєктантів. Треба дивитись на технікуми, на технологічні інститути. Зараз багато профтехучилищ починають започатковувати професії інсталятора, проєктанта сонячних систем. Дивіться на заклади освіти у Вінниці, Києві, Львові", – каже Сергій Сілін.
Якщо абітурієнт хоче опанувати професію, яка потребує вищої освіти, в Україні є багато якісних аграрних університетів. Якщо ви вже визначилися на користь вищої освіти, але ще не вибрали спеціальність, Лілія Шумська радить почати з освіти агронома, щоб зрозуміти базові процеси у сільському господарстві, а навички вдосконалити на курсах.
"У нас прекрасні аграрні виші в Україні. Але я раджу не тільки ходити на пари: треба брати додаткову літературу, їздити на виставки, додатково навчатися. При всьому бажанні можна стати справжньою зіркою в агросфері. Головне – постійно розвиватися", – додає Лілія.
У сфері енергетики для працівників рівня майстра і вище також потрібно закінчити заклад вищої освіти. Серед направлень, які мають попит на ринку – "Теплові електричні станції", "Електричні системи та мережі", "Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка", "Будівництво та цивільна інженерія". Фахівці саме цих технічних спеціальностей потрібні компанії ДТЕК ВДЕ та ОСР ДТЕК Мережі.
Компанії в галузі відновлюваної енергетики постійно впроваджують інновації, відповідно – шукають молодь, яка цікавиться ІТ і технікою. На думку Сергія Сіліна, у їхній галузі дуже важлива допитливість, відповідальність. Сергій радить майбутнім абітурієнтам приділяти особливу увагу фізиці та математиці.
"Я думаю, що робота в енергетиці сподобається тим, хто любить дарувати людям світло. Тим, хто розбирається в енергії. Хто знає, яким чином вона генерується, подається в перетворювач (інвертор), і як йде просто до споживача", – каже Сергій.
Здобувати додаткову освіту зараз можна паралельно з роботою. У багатьох вищих навчальних закладах є можливість вчитися за дуальною системою: і навчатися, і працювати у компаніях. Наприклад, ОСР ДТЕК Мережі вже співпрацюють з широкою мережею вишів і профтехів у Дніпрі, Одесі, Києві, Кривому Розі та інших містах. Потенційним працівникам радять звертати увагу на політехнічні заклади – Київський, Дніпровський, Одеський, Львівський.
Також багато компаній мають внутрішні навчальні програми, тренінги або оплачують потрібні додаткові курси для працівників. Наприклад, у ДТЕК Мережі є чотири навчальних центри з полігонами, де можна опанувати технології робіт з використанням сучасного обладнання.
"Свого часу весь технічний напрямок, був не дуже популярний. На початку 2000-х всі хотіли бути юристами, фінансистами, тому технічний персонал став дуже дефіцитним.
Зараз на ринку не вистачає майже всіх робітничих професій. Навчальні заклади готують мало електромонтерів. А оскільки з монтерів часто виростають майстри, то відповідно і майстрів теж мало. Тому дуже важлива популяризація технічних напрямків серед молоді", – підсумовує Ігор Вовк.