Відповідальність на карантині: як бізнес допомагає людям похилого віку
Стреси, обмеження та страх. Ці слова стали знайомі кожному з нас в період пандемії. Проте були люди, на життя яких карантин вплинув чи не найсильніше. Дідусі та бабусі стали ще більш вразливими. Як адаптувалася система допомоги самотнім людям — далі.
"Я все життя була в русі"
"Я все життя була в русі", — розповідає пані Нінель. Понад 40 років вона працювала вихователькою у школі-інтернаті для дітей. Своїх вихованців вона привчала до спорту і руху змалечку. Змолоду дуже любила гуляти старим Подолом.
З майбутнім чоловіком — працівником аерокосмічної галузі — вони знайомі змалку, ходили разом до спілки юних натуралістів.
Десь серед старих фото можна знайти навіть фото Нінель Іванівни з Гагаріним. Коли вона привела першого космонавта до своїх вихованців, ті запитали чи бачив він Бога, на що Гагарін відповів: "Ні, він вище".
Після виходу на пенсію активностей стало менше. Нінель Іванівна разом з чоловіком вже 20 років як змінили Поділ на Лівий берег. У свої 80 вона не втрачає оптимізму. Нових друзів та допомогу вона знайшла у спілці пенсіонерів свого району. Там же — дізналась про роботу фонду Карітас.
Пандемія коронавірусу дуже вплинула на її розпорядок дня.
"Ми на екскурсії їздили, і Чернігів, і Межигір'я, Переяслав-Хмельницький. В нас був стимул рухатися", — говорить Нінель Іванівна.
Разом з іншими підопічними фонду вона подорожувала Україною, відвідувала дітей-сиріт, була включеною у життя.
Останні 4 місяці Нінель Іванівна з чоловіком не виходять з дому. Кілька разів на тиждень до них приходить Раїса — працівниця фонду і допомагає з домашніми справами та просто підтримує стареньких.
На початку карантину ходила пішки, щоб рознести безкоштовні обіди стареньким
"Наша Рая — то є янгол-охоронець", — говорить Нінель Іванівна.
Сама Раїса Батечко — працівниця фонду Карітас — відхрещується від таких гучних слів. Каже, що просто любить свою роботу, адже людям похилого віку допомога потрібна як нікому.
Раїса встигла попрацювати й з дітьми в інтернатах, й з малятами на соціальній квартирі. Але все одно комфортніше їй завжди було працювати зі старенькими.
І от вже майже 4 роки Раїса через день навідується до своїх підопічних, серед яких і Нінель Іванівна.
З настанням карантину, окрім своїх звичних справ, пані Раїса почала ще приносити безкоштовні обіди, які надавав один з ресторанів.
На початку карантинного періоду, коли ще не мала пропусків у транспорт, Раїсі доводилось пішки ходити з дому на роботу понад 1,5 годин, щоб рознести 70 обідів.
"Через 2 тижні нам надали пропуски, і стало трошки легше.Окрім своїх звичних справ я мала віднести обіди. Якщо за звичайний робочий день я встигала відвідати 6-7 підопічних, то в період карантину — 14".
Раїса дуже переживала за своїх підопічних, адже люди старші 60 років знаходяться у зоні ризику.
"Сама була у масках і рукавичках і їх просила одягати маски, — говорить соцробітниця. — До цього і за руку тримала і обійняти могла, а в карантин — зась, безпека в першу чергу".
Хтось звертається напряму, хтось — як Нінель Іванівна — знайомляться з Карітас через організації пенсіонерів. Всі одинокі бабусі та дідусі можуть розраховувати на допомогу. Інформацію про роботу фонду і як отримати допомогу можна знайти на сайті.
"Проєктів допомоги в Україні багато: хтось допомагає дітям, хтось — жертвам насилля, хтось — переселенцям. А от допомоги стареньким не так багато, як хотілося б. Але їм необхідно більше уваги, вони майже як діти. Тому я і залишилась у цьому проєкті", — говорить Раїса Батечко.
"Безкоштовна пральня"
У фонду Карітас і компанії P&G є спільний проєкт "Безкоштовна пральня". Кожного тижня Раїса збирає у своїх підопічних постіль і білизну і відвозить туди. Всі необхідні засоби надає P&G.Так компанія реалізує свою соціальну місію і вже 27 років допомагає малозабезпеченим та уразливим верствам населення.
Ідея партнерства Карітас та P&G виникла напередодні карантину, коли постало питання чим можуть бути корисні компанії та бренди.
"Ми дізналися, що Карітас закуповує нашу продукцію для своїх благодійних прань. Пазл зійшовся — ми почали забезпечувати їх нашими товарами для прання, а також іншими брендами з нашого портфоліо. Це дозволило їм перенаправити кошти на інші, більш екстрені проєкти", — коментує речниця P&G Ольга Клименко.
За 4 місяці партнерства з Карітас P&G встигли надати 16 тонн продукції — а це 9 великих вантажівок товарів повсякденного попиту.
Початковий план передавати тільки Ariel, Tide і Lenor для прання трансформувався в більш широкомасштабну допомогу по передачі бритв Gillette, гелів для душу Old Spice, прокладок Always, Discreet, засобів для миття Fairy і Mr. Proper, а також Pampers.
Окрім "Безкоштовної пральні" P&G допомагають опорним лікарям в 15 областях України та незахищеним сім’ям.
Так ідея камерного проєкту для допомоги стареньким трансформувалася в більш широкоформатну допомогу.
Ми їм потрібні
Частка людей похилого віку в Україні з кожним роком стає все більшою. Кожен п’ятий українець старший 60 років. На жаль, не всі з них мають надійну опору і підтримку з боку родичів чи держави.
Великі компанії в цій ситуації можуть невеликими кроками забезпечити підтримку тих, хто її потребує. Бізнес — це не лише про гроші, але й про соціальну відповідальність — доводить співпраця Карітас та P&G.
Автор - Маргарита Рівчаченко