Воїни добра. Роман Сініцин
"Завтра знову їду на передову. Не можу сидіти в Києві більше тижня", – скаржиться 29-річний Роман Сініцин.
Кожному, хто хоч трохи цікавився волонтерськими проектами для армії, це ім'я добре знайоме. Хоча ще донедавна фото одного зі співзасновників ініціативи "Народний тил" не можна було знайти в мережі. Навіть прізвище колишнього інтернет-маркетолога Романа – не справжнє, а його старий псевдонім у Facebook.
Така конспірація допомагає в роботі: Сініцин – один зі співзасновників "Народного тилу" і забезпечує українську армію на передовій усім необхідним. Сепаратисти вважають Романа та його друзів своїми особистими ворогами – обіцяють заплатити грошову винагороду за піймання волонтерів "Народного тилу".
"Зараз сєпари щось нарили – знайшли моє справжнє прізвище, де я живу й навіть номер закордонного паспорту. То я вже не приховую зовнішність", – посміхається волонтер. Потім чемно перепитує: "Нічого, якщо я закурю?.."
Роман Сініцин вже не приховує свою зовнішність - сепаратисти дізнались його справжнє ім'я, виклали в мережу фото і навіть номер закордонного паспорту |
У кімнаті керівника "Народного тилу" Георгія Туки, де ми розмовляємо пізно ввечері, часто палять. Нічого дивного – робота у волонтерів нервова, іноді доводиться їздити під обстрілами. Хоча військові волонтерів оберігають – не пускають туди, де дуже небезпечно. Та іноді це не допомагає.
"Он, там – Андрій Захаров, він під обстрілами заїжджав на фурі під Савур-Могилу, одчайдушний такий. А що робити, якщо у хлопців нічого не було?" – пояснює Сініцин.
Самого Захарова в коловороті волонтерської метушні не видно – десятки людей у невеликому приміщенні на вулиці Жилянській, 68, щось записують-фасують-передають. Офіс "Народного тилу" схожий на справжнісінький мурашник із тих, хто хоче допомогти військовим – грошима, продуктами, ідеями, своїми розробками.
"Недавно сюди на склад нам привезли форму, яка чимось посипана, і її не видно в тепловізор. Ми передали в полк спецназу, хлопці сказали: "Круто, давайте ще". Сюди приносили ще "кішки", аби знімати міни. Безпілотники приносять, а ми вже передаємо їх на фронт", – перелічує Сініцин.
[L]У "Народного тилу", що був створений у липні, зараз є вже окремі самостійні напрямки роботи:
– "Крила народного тилу" займається безпілотниками;
– "Колеса народного тилу" постачанням машин для фронту та їхнім ремонтом;
– "Медичний народний тил" постачає в зону АТО аптечки, зібрані за натівським стандартом.
Створили навіть "Мистецький народний тил", що проводить аукціон з продажу робіт відомих художників.
Сама спільнота не має чітко організованої вертикальної структури – така собі "Запорізька Січ", що допомагає всім.
"От нам треба було купити 50 касок. Ми не домовились між собою – і Георгій купив 50 касок, і я купив 50. Але вони не пропадуть: усі сто касок потраплять на передову", – розповідає Роман.
Оцінити розмір витрачених грошей на допомогу армії хлопцю важко – як і всім волонтерам, які довго та на постійній основі допомагають військовим. "На око" Роман оцінює так: "Лише через мої руки пройшло десь 6 мільйонів гривень".
"Перші великі гроші – 30.000 гривень, мені дав бізнесмен з Дніпропетровська. Зараз він сам воює в Донецькому аеропорту, і вже я вожу йому передачі", – розповідає Сініцин.
Роман каже, що радо возитиме лише оптику і дальноміри, але поки що не може собі цього дозволиті - є велика потреба у теплому одязі |
...На дворі – майже північ, в "Народному тилу" затихає активний рух, волонтери розходяться перепочити, а ми домовляємось з Романом продовжити розмову іншим разом.
МИТНИКИ НАМ КАЗАЛИ: "СКІЛЬКИ МОЖНА ВОЗИТИ, АТО НЕ ГУМОВЕ!"
Наступного разу ми зустрічаємося із Сініциним перед самими виборами – і він знову збирається на передову. На складі "Народного тилу" з-поміж тюків із номерами батальйонів і бригад – пакунки з помітками "Рома. Пєски". Ці речі хлопець має відвезти на передову під Донецьк. А ще – дальномір і фільтр, через який можна пити воду з калюж (бійці замовляють і таке).
Як і більшість волонтерів, Рома дуже втомлений. Він уже не згадує футбол (хоча раніше був затятим уболівальником), інтернетівські проекти (хоча до волонтерства його знали як інтернет-гіка), і подорожі (хоча раніше був активним мандрівником). Тепер його поїздки – на фронт і до Києва.
- Чи витримаю я, якщо все затягнеться на кілька років? Чесно кажучи, не знаю. Увесь час думаю: от за тиждень-півтора-два все закінчиться, і життя повернеться в звичне русло. Уже 5 місяців, а кінця краю не видно. І такий самий стан у багатьох волонтерів і бійців.
– Розкажи, що найбільше тішить.
– Найприємніше, коли твої "старі" підшефні кажуть: "Пацани, нам уже нічого не потрібно, заїжджайте просто кави поп'ємо". Таке вже кілька разів було, заїжджаємо. Або бронепластини привозять прострелені, шоломи. Дивишся на ці пластини й розумієш, що ти не дарма все це робиш.
Каска і пластина, які врятували життя бійцям |
...Знаєш, у нас зараз багато бравурних статей, а насправді і на фронті чимало проблем. Ми, наприклад, знаємо, що десь 20-30% нашої допомоги або розкрадається по дорозі, або з перепродається самими військовими. Є ще й симулянти, які дзвонять і представляються супер-військовими, ми провіряємо й виявляється, що людина взагалі косить від АТО.
– Ви вже звикли до того, що 20-30% не потрапляє до військових?
– А що із цим зробиш? Ми поставили на фронт, а вони взяли й перепродали... Усе, як у мирному житті: є ті, хто робить, – а є, хто наживається.
І нахабні трапляються. Он, нещодавно нам дзвонили: дайте 40 ліжок! "Терміново потрібні" 40 ліжок – на фронт, в окоп...
Є такі підрозділи, до яких ніколи волонтери не доїжджають. Привезеш їм теплого одягу й трохи кави, і вони по кілька разів дзвонять і дякують. А є дуже розбалувані: надсилають заявку, ми її закриваємо на 40-60%, а вони потім дзвонять і в трубку нам: "Ви не все замовлення виконали!"
– Командири знають, що волонтери все зроблять, з-під землі дістануть...
– У нас була ідея, що треба в АТО передавати якусь методичку, як вибивати з Міноборони постачання. Думаємо возити по пачці паперу А4, аби бійці писали писульки бюрократам. Це взагалі позиція Давида (Арахамії, керівника Ради волонтерів при Міноборони, засновника "Народного проекту" – авт.) – якщо Міноборони щось не дає, тиснути на чиновників у ручному режимі через волонтерів, мовляв, чому в підрозділі нема, якщо на складах є?
Хоча Міноборони почало закуповувати теплий одяг.
– Розповідають, що вже 80% потреб у теплому одязі покрили.
– Нема 80%, як рапортують, але відсотків 20 є. Я б дуже хотів, аби Міноборони забезпечило теплим одягом, а я буду тепловізори возити. Та поки що не вдається – потреби в теплому великі.
Нормальний комплект теплого одягу – спальники, термобілизна, теплі берці й так далі – коштує мінімум 2 тисячі гривень. От і виходить так, що з початком перемир'я надходження скоротились мінімум удвічі, а потреби зросли мінімум утричі.
Але якщо ти ходиш у холодних берцях, тобі не до тепловізора – зляжеш від холоду за пару днів.
Склад "Народного тилу" увесь закладений пакунками для фронту |
Буржуйки для фронту |
– Раніше ти розповідав про контрабанду, що найважче перевозити машини. З касками й БПЛА не так складно – можна "мурашкою", можна в розібраному стані у валізі, а от із машинами так не вийде. Зараз легше?
– Усе майже так само, хоча стало трохи легше. Якось митники нам казали: "Скільки можна, АТО не гумове!" Був випадок, коли перевізник віз нам каски, з нього почали вимагати 10 євро за кожну.
На митниці нічого не помінялось. Насправді є схеми, на яких вони заробляли. А тепер машин заїжджає багато (їх і потрібно багато), а митники ніби ці гроші втрачають. Звісно, їм цього не хочеться.
– Скажи, що вам зараз потрібно? Гроші?
– Мене найбільше тішить, коли приносять усе в готовому вигляді. Хай закуповують самі – спальники, термобілизну, віддають нам, а ми передамо на фронт. Бо, маючи гроші, потрібно ще витратити час, аби все купити, забрати, відсортувати.
Хоча люди в нас добрі, допомагають як можуть. Коли волонтери в АТО броньовики відганяють, або з митниці везуть – люди просто підходять, дають гроші "на солярку". І так постійно.
– А що бійців найбільше тішить?
– Найбільше радіють картам "Бий падлюку", мішеням із Гіркіним, малюнкам дітей, листам від дівчат (сміється).
Бійци дуже тішаться картам "Бий падлюку", малюнкам дітей та листам від дівчат |
КІЛЬКА ІСТОРІЙ З ПЕРЕДОВОЇ
Історія про любов
Якось волонтер "Народного тилу" завозив листи на блокпост під Слов'янськом. Один із них був від дівчини. Безадресний лист, але з її номером телефону. Так у бійця із цього блокпосту й дівчини в результаті виник роман.
А її смс-ка якось урятувала його життя – він відволікся на неї під час обстрілу й не постраждав.
Історія про дитячий лист, що врятував життя
До нас у "Народний тил" прийшов боєць кіровоградського спецназу з дитячим малюнком, який ми раніше передавали. Каже: "Знайдіть Грішку, який це намалював. Цей малюнок мені життя врятував".
Цей боєць поклав малюнок під каску, і вирішив, що саме малюнок урятував його. Ми знайшли хлопчика через соцмережі. Малий був на сьомому небі від щастя, боєць теж.
Про волонтерів із Донбасу
У нас в "Народному тилу" багато луганських і донецьких. Кілька місяців головною по господарчим товарам (мило, шкарпетки), була жінка родом із Луганська. У неї там бізнес залишився, нерухомість, автівки – а вона в нас "господаркою" займалась. Я дізнався про те, що вона з Луганська, уже після того, як вона поїхала в Іспанію до родичів.
Пакуванням на складі в нас займається Наталя. Вона відповідає за списки, комунікацію з підрозділами. Враховуючи, що кількість підрозділів дуже зросла, дівчина дуже втомлювалась. Увечері до нас часто заходив програміст Сергій, теж родом із Луганської області. Так от, нещодавно він звільнився з високооплачуваної роботи, щоб допомагати на складі, бо бачив, що Наталя почала "зашиватись". Тепер удень він на складі, а вночі "фрілансить".
Про місцевих
У Луганську сепаратисти, наприклад, активно шукають стрілка, який самотужки полює на терористів. Є кілька знайомих жінок із Костянтинівки, які під час окупації й військових дій збирали в себе вдома поранених. Загалом у цьому підпільному госпіталі вони виходили 27 бійців із різних підрозділів.
У вже звільненому Краматорську в нас була ціла спільнота. Жінки вдома готували гарячі страви, а четверо чоловіків сідали на машини й розвозили, начепивши на себе георгіївські стрічки. Для Едика й Сергія це не так просто закінчилось – вони потрапили в полон до сєпарів. Урешті-решт ми їх обміняли.
НАРОДНИЙ ТИЛ У ЦИФРАХ
30-40 волонтерів, які регулярно працюють у цій спільноті, з початку військових дій на Донбасі:
– закупили й доставили на передову кілька тон форми, 400 касок, стільки ж броників
– 50 тепловізорів
– 70 нічних прицілів, один комплекс наведення цілей для полку спецназу вартістю 7 тисяч євро. В Україні таких лише кілька штук, замовили ще 4 такі комплекси
– 30 машин, з них 7 повністю обшили бронепластинами, ставили куленепроникне скло
– 3337 індивідуальних аптечок, зібраних за натівським стандартом
– 8 Безпілотників
– "Мистецький народний тил" продав картини й купив два тепловізори, зараз купують теплі речі
– "Народний тил" намагається підтримувати вітчизняного виробника, і за рахунок їхніх замовлень працевлаштовано кілька десятків людей. Йдеться про відшив розгрузок, підсумків, виробництво спальників, карематів, теплих берців (спільно з "Народним проектом" Давида Арахамії), теплої білизни, балаклав тощо
– Забезпечили 75-ма теплими новими флісовими піжамами одне відділення Київського військового госпіталю, разом із друзями з "Розетки" в кожну палату поставили телевізор, чайник, холодильник. Загалом – 11 телевізорів, 25 чайників, 3 мікрохвильові печі, 4 холодильника. Крім цього, передали на госпіталь 8 інвалідних колясок, закупили хірургічний інструментарій та медобладнання на 50.000 гривень.
Юлія Гончарова у "Народному тилу" відповідає за медицину (забезпечення бійців індивідуальними аптечками). "На 500 осіб я видаю 20 аптечок, це те, що я можу собі дозволити. Є батальйон, в яких поки що нічого нема, є такі, які розстріляли-розформували і повернули на ротацію, у них теж нічого нема. Є такі, які щодня виходять на передову і в них вже нічого нема", - каже Юля |
Аптечка для бійців АТО, які "Народний тил" передає на передову |
"Перш ніж передати на передову я питаю, чи знають військові, як ними користуватись. Якщо не знають – то я не даю нічого, бо це без сенсу. Якщо ми передаємо 20 аптечок, з ними іде інструктор, як правильно накладати джгут, тампонувати рану і використовувати "Целокс", - каже Гончарова На фото - голка для пневмотораксу |
Тетяна Джафарова - дизайнер. У "Народний тил" приходить ввечері після роботи. Координує напрямок "Колеса народного тилу" та "Мистецький народний тил". Фото Aidimir Dzhafarov |
Михайло Макарук знає все, про форму для бійців. На фото він якраз збирає британський бронежилет Оsprey |
Приватбанк - 4149437843984905 Клочун Наталія
Skrill, Paypal - [email protected]
Селокс Фонд
Пряма оплата PayPal на Celox
Приватбанк: 4149 6258 0035 8804 Левчук Лариса
Фонд загальної медицини:
Приватбанк 5168 7553 9455 1259 (Лопатіна Ірина)
Бухгалтерія тут. Приходи по карті вигружаються тут. Скани чеків тут.