Розробник дронів Валерій Боровик: "Успіхи у керуванні дронами жодним чином не пов’язані зі статтю"
Згідно з опитуванням соціологічної групи "Рейтинг", майже 60% українців
поділяють професії на суто чоловічі та суто жіночі. Розподіл чоловіків і жінок у різних спеціальностях дійсно є нерівномірним. Наприклад, індустрії STEM (Science – наука, Technology – техніка, Engineering – інжиніринг та Mathematics – математика) дотепер залишаються переважно чоловічими. Так, в Україні серед випускників ВНЗ за STEM-спеціальностями –
лише 29% жінок.
Одна зі STEM-професій, актуальна у реаліях повномасштабної війни – оператор(-ка) дрона. Як виявилося, серед них – зовсім небагато жінок. Це зауважив розробник українських БПЛА Валерій Боровик. До нього через спільних знайомих звернувся британець, який бажав підтримати жінок-пілотес дронів, і шукав таких дівчат в Україні. Валерій спробував йому допомогти, але так нікого і не знайшов.
"Я проаналізував поточні школи, де навчають пілотувати дрони. Виявилося, що 90-95% учнів там – чоловіки. Відтак виникла ідея: а чому б нам самим не навчити кілька дівчат, які б могли пілотувати дрони й виконувати аеророзвідку чи інші бойові завдання? У той час тривали бої за Київ, і чимало жінок прагнули бути корисними у війську, але не знали, куди спрямувати свою енергію. Тим паче попит на дрони зростав, а операторів(-ок) конче не вистачало", – пригадує Валерій Боровик.
Спочатку команда Валерія навчила одну дівчину, але британець так і не приїхав. Утім, Боровик вирішив продовжувати й створив школу "Пілотеси України" на постійній основі. За півтора року навчання пройшли кілька десятків жінок, частина з яких використовує набуті навички на фронті, а частина – стає інструкторками для наступних учениць.
За словами Валерія, у жіночій групі дівчата почувають себе розкутіше – наприклад, не соромляться перепитати, якщо щось не вдається з першого разу. Тоді як у змішаних групах виникає більше страхів "показати себе невдахою". Крім цього, деякі випускниці довго не наважувалися пройти навчання, й анонс школи пілотес став для них стимулом розпочати в комфортному для себе оточенні.
"Успіхи у керуванні дронами жодним чином не пов’язані зі статтю. Як серед жінок, так і поміж чоловіків є люди, яким це не дається – вони плутають напрямки у просторі, занадто нервують. А є ті, хто швидко все опановує. Дівчата часто мають навіть кращу моторику та чутливіше реагують на тактильність на пульті управління. Головне – вірити у свої сили, а всьому іншому ми навчаємо", – пояснює Валерій Боровик.
Він підкреслює, що в умовах затяжної війни цінним є внесок кожної людини, яка має бажання захищати державу. На передовій чимало завдань, які фізично можуть виконувати жінки, й пілотування дронів – одне з таких. Тому мета школи пілотес – давати мотивованим дівчатам відповідні навички.
"А глобальна ціль – зробити так, аби керувати дроном вміла кожна українська жінка, навіть цивільна. Адже якщо ворог раптом підійде до її домівки, вона почуватиметься впевненіше та зможе, наприклад, скоординувати артилерію чи скинути на голову “подарунок”. Тут можна брати приклад з Ізраїля, де військовий вишкіл проходять усі громадяни", – зауважує Валерій Боровик.
Для цивільних жінок навчання у школі пілотес коштує 9 тис. грн – завдяки цьому внеску військовослужбовиці навчаються безплатно. Набір у нові групи триває постійно, всі охочі можуть записатися на заняття
на Facebook-сторінці проєкту.