Різке похолодання призводить до воєн

10
22 листопада 2007

Такий висновок зробили вчені з Технологічного Інституту Джорджиї\Georgia Institute of Tесhnоlоgу's Sam Nunn School of International Affairs, повідомляє Washington ProFile.

Учені підрахували, що за період з 1400 по 1900 рік у світі відбулося близько 4.5 тис. воєн.

За досліджуваний період часу, найхолоднішими були 1450, 1650 і 1820 роки. Як виявилося, під час похолодань кількість воєн і внутрішніх конфліктів у світі помітно зростала. Так, у "холодні" сторіччя у світі відбувалося вдвічі більше воєн, ніж у відносно "теплому" 19 столітті.

Учені відзначили, що сам по собі холодний клімат був не здатний призвести до скорочення чисельності населення. Адже в північній півкулі чисельність населення стабільно росла. Однак коли наступив так званий "малий льодовиковий період" (у 17-18 сторіччі), різко збільшилася кількість збройних конфліктів, що призвели до помітного скорочення чисельності населення.

У Китаї в період з 1620 по 1650 рік населення скоротилося на 43%. Однак після цього чисельність населення Китаю почала рости, незважаючи на те, що процес похолодання продовжувався приблизно до 1800 року.

Автори дослідження також установили, що війни можна було передбачити, ґрунтуючись на вартості "продуктового кошика" тодішніх жителів планети.

Зменшення врожаїв призводить до продовольчого дефіциту і росту цін. Тоді, коли ціна на зерно (рис - в Азії, пшениця - у Західній Європі) досягала певного рівня, починалися війни. Війни, у свою чергу, призводили до убивств селян, руйнуваннґ посівів тощо, що ще більше погіршувало ситуацію.

Автори дослідження побоюються, що подібний сценарій може бути розіграний і у випадку продовження процесу глобального потепління. Раніше кілька дослідницьких центрів дійшли такого висновку.