Американські вчені створили живе серце

16
21 січня 2008

Можливість створення у лабораторії окремих органів стала ще на крок ближчою. Групі вчених Університету Мінесоти вдалося на основі серцевої тканини тварини створити серце, що здатне битися.

Хоча вчені визнають, що на даному етапі йдеться лише про успішний експеримент і знадобиться ще багато років, перш ніж цю методику можна буде застосувати до людини, теоретично цей успіх відчиняє двері до створення будь-якого біоштучного органу для трансплантації.

"Нашою метою є навчитися створювати кровоносні судини та цілі органи на основі клітин самого пацієнта", - розповіла біоінженер Доріс Тейлор журналу 'Nature Medicine' .

"Сьогодні ми досягли успіху із серцем і сподіваємось, що невдовзі зможемо створювати будь-який орган, що його потребуватиме хворий", - додала вона.

До цього часу вченими вже було досягнуто певних успіхів у галузі так званої інженерії тканин. В 2006 році у лабораторії американського університету Вейк Форест (Північна Кароліна) було створено штучні сечові міхурі, які було пересаджено декільком хворим дітям.

"Нам вдалося використати біологічний будівельний матеріал, аби одержати новий орган. Ми самі були вражені, побачивши перші поштовхи створеного нами серця", - каже доктор Гаральд Отт, співавтор дослідження.

Революційна методика полягає у тому, щоб вилучити із органу - в цьому випадку це було серце щура, -  усі зайві клітини, лишивши лише "каркас" із внутрішніх тканин.

"Це ніби то прибрати з будівлі усі цеглинки, лишивши самі стовпи та балки що її підтримують", пояснила доктор Доріс Тейлор.

Вчені сподіваються, що за допомогою цього методу у майбутньому буде врятовано багато людей, які потребують пересадки серця. Основу донорського органу можна буде заповнювати клітинами самого паціента, таким чином уникаючи ризик відторгнення.

Дослідники вважають, що цей успішний досвід дасть можливість вирощувати у лабораторії нирки, печінки, легені та будь-які інші органи що знадобляться для трансплантації.