Фізики створили "всесвіт у пробірці"

10
8 січня 2008

Хто б міг подумати, що за допомогою пробірки розміром з мізинець учені зможуть підтвердити універсальні теорії природи Всесвіту?

Однак фізики з Ланкастерського університету наповнили пробірку, охолоджену до -273 градусів Цельсія, "надрідиною" - упорядкованою рідиною гелію, всі атоми якої знаходяться в однаковому стані, - і створили "Всесвіт у пробірці".

"Фактично ми створили всесвіт у пробірці", - каже Річард Хейлі, який здійснив ці дослідження разом із професором Джорджем Пікеттом та іншими членами "Групи наднизьких температур".

Тепер, якщо вірити результатам дослідження, опублікованим у журналі Nature Physics, учені, можливо, зможуть скористатися "всесвітом у пробірці".

Справа в тому, що рівняння, використовувані для опису цієї надрідини, зустрічаються й у багатьох інших галузях фізики.

"Наприклад, внутрішня структура надрідини майже збігається зі структурою простору-часу як такого, цього "задника" Всесвіту, у якому ми живемо", - каже Хейлі.

"Отже, надрідину можна використовувати для створення моделей явищ у мікросвіті і світі космічного масштабу: наприклад, чорних дір, космічних струн і Великого вибуху", - продовжує Хейлі.

За матеріалами Daily Telegraph, переклад Инопрессы