Сьогодні популярно брати дві відпустки на рік - влітку і взимку. І якщо влітку відпочинок більшості українців проходить традиційно на узбережжі, то зимові канікули все більше людей проводять серед засніжених вершин.
Спорт став модним. Принаймні, гірськолижний спорт - це точно. Людство освоїло лещата ще в далекому дев'ятнадцятому столітті, і з тих пір лижі швидко стали масовим захопленням. Втім, гегемонія лижників перестала бути фактом менше ніж за століття. У 1980-х роках на неї почали зазіхати прихильники нової, молодої, зухвалої спортивної течії - так званого "сноубордингу".
Два спорти на одних трасах досі не змогли зажити дружно - неприязнь існує між лижниками та дошкерами вже майже 30 років. І хоч до форми відкритої ворожнечі ця антипатія не доходить, любов'ю та спортивною солідарністю тут теж не пахне.
Аргументи лижників проти сноубордерів:
- бордери зчісують м'який сніг на складних ділянках схилів, роблячи їх небезпечними
- у них погана маневреність, вони створюють небезпеку зіткнення
- з ними неможливо підійматися на бугельних підйомниках, бо вони з них постійно падають
- навіть на крісельних підйомниках бордери створюють проблеми, особливо під час сходу
- вони постійно кучкуються, сидять на схилах і курять
- вони більше понтуються, ніж насолоджуються катанням
Аргументи сноубордерів проти лижників:
- лижники ганяють на величезній швидкості
- лижники ущімлюють права сноубордерів, користуючись своєю кількісною перевагою
- лижники-початківці, які катаються групами, непередбачувані і тому є джерелом небезпеки
- лижі - це старомодно і несучасно
- у лижників є палки, якими вони можуть травмувати бордерів
"Життя" провело розслідування з метою з'ясувати походження такого протистояння. Розслідування завело нас на батьківщину снігової дошки - до Сполучених штатів.
Лижниця Христина народилася в Нью Йорку, тому з дитинства каталася на лижах на різних курортах Америки. Ось що вона нам розповіла:
![]() |
На ці траси сноубордерів не пускають. |
Як бачимо, перші дошкери порядно зіпсували репутацію цього спортивного снаряду, наживжи багато недругів. Наслідки цього існують досі - деякі гірськолижні курорти США просто не допускають сноубордистів на свої схили.
"Мій брат, який живе в Каліфорнії, їздить кататися лише на Альту в штаті Юта - там немає сноубордерів, тому лижники можуть почуватися цільком комфортно", - каже Христина.
Американські сноубордисти по-різному ставляться до такої заборони. Більшість не зветартає на це уваги, катаючись у десятках доступних місць. Але дехто називає це відветрою дискримінацією і виступає за скасування несправедливого, на їхню думку, обмеження.
Втім, таких курортів як Альта в Штатах залишилося лише чотири. Які би не були напружені стосунки між лижниками і сноубордистами в минулому, сьогодні люди прагнуть до порозуміння та гармонії.
А ще люди прагнуть жити цікаво. Ті, хто катаються на чомусь гірському просунулися в цьому прагненні значно далі за тих, хто гріє кістки на пляжах Єгипта. На горі всі - друзі, незалежно від кількості лиж. Непорозуміння нехай залишаються надбанням спортивної історії.