Лижники vs. сноубордери: палками, дошками, димом

11
1 лютого 2008

Сьогодні популярно брати дві відпустки на рік - влітку і взимку. І якщо влітку відпочинок більшості українців проходить традиційно на узбережжі, то зимові канікули все більше людей проводять серед засніжених вершин.

Спорт став модним. Принаймні, гірськолижний спорт - це точно. Людство освоїло лещата ще в далекому дев'ятнадцятому столітті, і з тих пір лижі швидко стали масовим захопленням. Втім, гегемонія лижників перестала бути фактом менше ніж за століття. У 1980-х роках на неї почали зазіхати прихильники нової, молодої, зухвалої спортивної течії - так званого "сноубордингу".

Два спорти на одних трасах досі не змогли зажити дружно - неприязнь існує між лижниками та дошкерами вже майже 30 років. І хоч до форми відкритої ворожнечі ця антипатія не доходить, любов'ю та спортивною солідарністю тут теж не пахне. 

Аргументи лижників проти сноубордерів:

 • бордери зчісують м'який сніг на складних ділянках схилів, роблячи їх небезпечними
 • у них погана маневреність, вони створюють небезпеку зіткнення
 • з ними неможливо підійматися на бугельних підйомниках, бо вони з них постійно падають
 • навіть на крісельних підйомниках бордери створюють проблеми, особливо під час сходу
 • вони постійно кучкуються, сидять на схилах і курять
 • вони більше понтуються, ніж насолоджуються катанням

Аргументи сноубордерів проти лижників:

 • лижники ганяють на величезній швидкості
 • лижники ущімлюють права сноубордерів, користуючись своєю кількісною перевагою
 • лижники-початківці, які катаються групами, непередбачувані і тому є джерелом небезпеки
 • лижі - це старомодно і несучасно
 • у лижників є палки, якими вони можуть травмувати бордерів

"Життя" провело розслідування з метою з'ясувати походження такого протистояння. Розслідування завело нас на батьківщину снігової дошки - до Сполучених штатів.

Лижниця Христина народилася в Нью Йорку, тому з дитинства каталася на лижах на різних курортах Америки. Ось що вона нам розповіла:

На ці траси сноубордерів не пускають.
Фото з сайту alta.com

"Перші бордери, яких я бачила на початку 90-х, були повні придурки. Лижники їх терпіти не могли! Це були підірвані діти, які підрізали на схилі всіх підряд. Вони згрібали своїми дошками весь свіжий сніг, ігнорували всі правила безпеки. Неодноразово в'їжджали в мою маму, які тоді було майже 60 років. Постійно курили і нікого не поважали..."

Як бачимо, перші дошкери порядно зіпсували репутацію цього спортивного снаряду, наживжи багато недругів. Наслідки цього існують досі - деякі гірськолижні курорти США просто не допускають сноубордистів на свої схили.

"Мій брат, який живе в Каліфорнії, їздить кататися лише на Альту в штаті Юта - там немає сноубордерів, тому лижники можуть почуватися цільком комфортно", - каже Христина.

Американські сноубордисти по-різному ставляться до такої заборони. Більшість не зветартає на це уваги, катаючись у десятках доступних місць. Але дехто називає це відветрою дискримінацією і виступає за скасування несправедливого, на їхню думку, обмеження.

Втім, таких курортів як Альта в Штатах залишилося лише чотири. Які би не були напружені стосунки між лижниками і сноубордистами в минулому, сьогодні люди прагнуть до порозуміння та гармонії.

А ще люди прагнуть жити цікаво. Ті, хто катаються на чомусь гірському просунулися в цьому прагненні значно далі за тих, хто гріє кістки на пляжах Єгипта. На горі всі - друзі, незалежно від кількості лиж. Непорозуміння нехай залишаються надбанням спортивної історії.

Головне на сайті