Під Запоріжжям живуть зубасті рибини та гігантські гризуни

24
8 лютого 2008

Не секрет, що під деякими містами України знаходяться сотні кілометрів підземних ходів. Більшість з них мало або зовсім не вивчені, деякі просто завалені, а про існування багатьох ми взагалі не здогадуємося.

Однак існує категорія людей, які розвідують, вивчають і складають схеми цих підземель. Ці добровільні дослідники підземних стежок називають себе діггерами.

Запорожжя в цьому плані не є виключенням. У цьому місті є і свої підземелля і, звичайно, діггери, які їх досліджують.

Зараз добровільними запорізькими дослідниками виявлено та вивчено близько сотні кілометрів підземель. Але, за їхнім припущенням, це тільки десята частина всіх підземних маршрутів, повідомляє "Інтерфакс-Україна".

Для відкритих ходів діггери розробили власну класифікацію: скіфські підземелля, підземелля історії козацтва, дореволюційні підвали, військові об'єкти (доти, дзоти), дренажні ходи.

За словами голови запорізького діггер-клубу "Потерна" Євгена Солоніни, у числі історичних об'єктів під Запорожжям в основному зустрічаються підземелля часів Другої світової війни.

Ці об'єкти знаходяться на глибині до 16-ти метрів, що порівняно неглибоко. Адже дренажні системи можуть розташовуватися на глибині до сотні метрів.

Улюблений сезон спусків для місцевих розвідників підземель - період з осені до початку весни.

Натягнувши каски, гідроізоляційні костюми та захопивши потужні ліхтарі у пошуках гострих відчуттів разом із діггерами будь-хто з бажаючих може спуститися під землю. З огляду на складність і заплутаність ходів, самому таку авантюру затівати небезпечно.

Діггери відзначають, що під землею змінюється сприйняття часу,  виникає стан захищеності. А стабільна температура - близько 13-ти  градусів, постійне зорове навантаження і зниження серцебиття позитивно впливають на витрату енергії.

Голова діггер-клубу розповів також, що фантастичні версії про генетичні зміни підземних істот не є безпідставними.  

Він запевняє, що сам бачив в одній із підземних річок плотву із зубами довжиною близько 1-го сантиметру. Також досліднику зустрічалися під землею досить великі особини гризунів - як мінімум у два рази більше за тих, що водяться на поверхні.

А останнім часом запорізькі діггери зацікавилися підземеллями Дніпропетровська, які, на думку Євгена Солоніни, становлять велику дослідницьку й історичну цікавість.