"Вмовити Братуху", або Будні українських домушників. Як вберегтися від зламу?

На відміну від Щипачов, домушники стали елітою злодійського світу досить пізно, в 60-ті роки минулого століття, коли наче гриби після дощу стали рости "хрущьовки", а пізніше й панельні багатоповерхівки.

Розквіт професії прийшовся на період застою, коли злодійський макрокосм всерйоз зацікавився цеховиками й колекціонерами антикваріату.

Однак часи міняються. Якщо в СРСР крали шуби, килими й кришталь, а в 90-ті не гребували апаратурою, одягом, антикваріатом, то наразі, в першу чергу, беруть коштовності, гроші й документи. Головне, аби крадене не було габаритним.

Найбільш "хлібними" періодами для домушників є Новий Рік, коли в будинку багато незнайомих людей, а хазяї "відтягуються" на корпоративних вечірках, травневі свята й літо.

На Великдень шнифери, як цих злодіїв ще називають, не працюють, тому що в масі своїй марновірні. Відомі випадки, коли в "узятих" квартирах крадії перевертали до стінки ікони й дитячі світлини.

РЕКЛАМА:

Від крадіжки, виконаної профі (а вони працюють по спецзамовленнях - антикваріат, документи, цінна інформація тощо), не застрахований ніхто.

Рятує те, що таких фахівців екстра-класу дуже мало (близько 1%), і тому цей напрямок вироджується.

Хто ж є головною мішенню для домушника? Найбідніших ніхто зі злодіїв не чіпає, а багаті надійно захищені (це не стосується новобудов, де ніхто одне одного ще не знає, однак всі мешканці досить заможні, аби купити собі нову квартиру, а значить, і щоб її облаштувати).

Страждає переважно верхівка середнього класу.

На сам "стрибок" у злодія звичайно йде 5-15 хвилин. При цьому домушники завжди підстраховуються: заліплюють жуйкою вічка сусідніх квартир, підпирають вікно, аби не зачинилося в критичний момент, і періодично, про всяк випадок, вискакують на сходову клітку.

Якщо крадіжка підготовлена масштабно, то на шмон квартири може піти до півдоби. Тоді вже обшук робиться "по науці".

В останню чергу рухаються меблі, тому найнадійніше місце для схованки саме під ними. Бо ж домушники не люблять фізичної роботи, як не люблять й "мокрухи", тобто ненавмисного убивства газди, що невчасно повернувся додому (щоправда це не стосується наркоманів, що є фігурантами 80% справ про крадіжки).

Портрет "героя"

За оцінками правоохоронців, у Києві щорічно крадеться кілька ешелонів майна. В 2005 році було затримано 100 домушників і з десяток організованих злочинних угрупувань (в Москві за той же період в 4 рази більше).

Голова прес-служби київської міліції Володимир Поліщук зазначає, що тільки за третій тиждень серпня 2008 року в Києві було скоєно понад вісім десятків квартирних крадіжок, і лише 12 з них розкриті по гарячих слідах.

Від крадіжки, виконаної профі (а вони працюють по спецзамовленнях - антикваріат, документи, цінна інформація тощо), не застрахований ніхто. Фото взято з sibdepo.ru
Більшість зі злодіїв - наркомани. Тільки зареєстрованих в місті кілька тисяч, а кожному щодня потрібно на дозу в середньому 12 доларів.

Як же виглядає типовий домушник? Йому до 40 років, це чоловік, дуже часто наркоман. Цікаво, що хатні крадіжки - друга за популярністю "стаття"серед злодійської молоді після просто крадіжок (51%) - 36%.

Двоє з десяти домушників - дівчата. У РФ найчастіше промишляють цим етнічні організовані злочинні угруповання. В Москві - грузини (злами) і дагестанці - квартирний розбій (грабіжник уривається до помешкання, коли газда відчиняє двері).

В Києві так само працюють здебільшого "іноземці". Володимир Поліщук зазначає, що більшість зламів у столиці скоюють негромадяни України. Зараз домушник грузин може навіть стати так званим піковим злодієм у законі.

Є три види шниферів - наркомани, що не визнають правил, не "скидаються до общака" і за найменшої ж небезпеки "здають своїх". Таких близько 80% зі всіх домушників.

Є гастролери, які працюють переважно наскоками без особливої розвідки в різних містах, щоби їх не піймали "по гарячих слідах". Таких - до 20%.

А є профі - ці інтелігенти працюють лише під замовлення, вони імплементовані до злодійського середовища, вчаться всьому й на волі, і у в'язниці.

Освоюючи одну із трьох десятків злодійських спеціальностей, одержують фундаментальні знання по слюсарній справі, електриці, товарній, будівельній справам, комунікаціям й оцінці рухомого майна.

Для них злодійство - вже хвороба, підтвердження їхнього професійного статусу. Вони ненавидять наркоманів, які псують весь престиж професії. Частіше двох разів на місяць на справу профі не ходять, воліючи діяти напевно.

Сам процес

Процес крадіжки умовно можна розділити на чотири стадії. "Накол хазовки" (розвідка й збір інформації про хазяїв), аналіз ситуації навколо квартири, власне "взяття малини" й збут краденого.

Інформація збирається масою різних способів, як за допомогою візуального спостереження, так і завдяки довгому язику когось із ваших близьких, друзів (а хтось із них взагалі може сам заробляти цим), родичів, співробітників, сусідів, бабусь, вас самих у крамниці (інформацію для міркування містить навіть товарний чек!) тощо.

Крім того, навідники домушників - молоді інтелігентні люди, дуже часто дівчата - вивчають візуальну сторону вашого благополуччя. Вони дивляться, яким авто ви користуєтесь, з якого хутрового звіра зшита шуба вашої дружини, якої марки ваш кондиціонер на вікнах і параболічна антена на балконі.

Потрібну інформацію може надати оцінка дорожнечі (і надійності!) ваших вхідних дверей і вашого професійного статусу (приміром, в 90-ті домушники любили "чистити" "човників").

А ще знімаються покази з електрорахівниці,залежно від обсягу споживаною електрики. Чутливість членів вашої родини перевіряється камінчиком у вікно - як швидко хтось відгукнеться.

Крім того, широко використаються прийоми "під мента" (обхід будинку дільничним) і "хоровод" (соціологічне опитування миловидною дівчиною) - пари хвилин цілком вистачає для фінансової оцінки вітальні крізь просинені двері.

Другим етапом іде обробка накопиченої інформації. Тут аналізується наявність у родині свійських тварин (собака для профі не перешкода, але велика проблема), склад родини, режим дня й система охорони.

Бояться злодії як вогню пультової сигналізації так званої ДСО (Державної служби охорони), що приїжджає на місце за 2 хвилини. Також існує автономна сигналізація з оповіщенням на мейл, СМ, тощо, надійність якої залежить від ціни.

Є також звукові "обманки". Крім того, злодіям сильно заважають ґрати на вікнах.

Якщо по кишені, то поставте собі пультову сигналізацію - злодії дуже бояться, що за ними приїде наряд міліції протягом декількох хвилин. Фото naviny.by
Сам злам робиться масою різних способів. До хати залізти можна через кватирку або вікно, розбивши його або просто відкривши рукою або дротом.

Це можна зробити через двері, відчинивши їх відмичками, власним ключем (купленим у виробника дверей із замком), спецприладами (придбаними по Інтернету) або заготівкою з жуйкою (грузинський прийом).

Можна розкрутити замка (приміром, цим раніше страждали вироби фірми Cale) або ж просто зняти двері з петель за допомогою домкрата або навісу. Також застосовують автоген.

А можна просто вибити двері ногою або вдвох спина до спини спрацювати як природний домкрат. А можна зняти по сусідству квартиру й зробити "кабе верхній" або "кабе нижній" - продовбити дірку до сусідів у підлозі, стелі або стіні.

До речі, 67% крадіжок здійснюється до полудня, ще 17% - до третьої дня. А є особливий вид несанкціонованого проникнення, "з добрим ранком" зветься. Здійснюється воно, коли мешканці сплять, з 4 до 6 ночі. Ідуть злодії зі справи або пішки, або їдуть комунальним транспортом - машина привертає увагу.

Після цього здійснюється збут продукції. Наркомани - у базарних торгівок за ціною в 3-4 нижче номіналу, гастролери - в інших містах.

Профі ж чекають кілька днів, можливо буде так зване "повернення", коли хазяї майна платять злодієві в законі за нього викуп. При цьому домушники віддають речі, залишаючи собі 20%. До речі, і "законник", і "дільничний" міліціонер будуть РЕАЛЬНО шукати вашу "рухомість" лише після додаткової оплати.

Переважна більшість квартирних крадіжок розкривається через низьку кваліфікацію злодіїв, особливо якщо вони працюють у своєму районі. Часто спіймати домушника допомагає випадок.

За замками, за запорами

Як вберегти своє майно? Зберігайте його в банку. А якщо немає можливості покласти на депозит? Тоді ось кілька порад!

Сигналізація. Якщо по кишені, то поставте собі пультову сигналізацію - злодії дуже бояться, що за ними приїде наряд міліції протягом декількох хвилин.

Вікна. Якщо живете на першому, другому, останньому або передостаннім поверхах, а також над козирками та іншими архітектурними конструкціями, то обов'язково поставте решітки.

Двері. Фахівці радять замовляти їх не в "шабашників", які дуже просто можуть продати "кому треба" зліпки ключів від ваших вхідних ключів, а у відомих фірм, аби потім за нагоди хоча б було кому висувати претензії.

Ключі. Якщо губите ключа - протягом тижня максимум міняйте замка, про всяк випадок.

Система дверей. Ставте двоє дверей. Перші - тонкі дерев'яні, котрі відкривається зовні, а другі - потужні, з ригельним замком. Якщо на відкривання піде більше 20 хвилин, то злодій може кинути цю справу.

Сусіди. Треба дружити із сусідами по сходовій клітці, щоби вони також разом з вами охороняли свій поверх. Якщо їдете, то просіть на кілька годин увечері увімкнути світло у вітальні.

Бабусі. Можете попросити цих жительок лавок біля під'їзду виймати вашу кореспонденцію та іноді дивитися у вас телевізора, коли ви у від'їзді.

Телефон. Не варто ставити на автовідповідачі "багатообіцяючі" повідомлення, на кшталт, "Виїхав до Ісландії, буду за два місяці".

Крадіжка. Якщо знаєте, що у вас в помешканні в цей момент злодії, НЕ біжіть туди, це може бути небезпечним. Краще викличте терміново міліцію.

Словничок:

Барига; каїн; маклак; маклан - скупник краденого.

Благодатна; рулетка; сліпа - відмичка.

Братуха; шабля - двері.

Вітренка - кватирка.

Взяти сонника - зробити крадіжку з кімнати, коли господарі сплять.

Взяти кобура - зламати стіну квартири або сховища.

Взяти малину - обікрасти багату квартиру.

Горобця налякати - зламати замка.

Гитарка - злодійський ломик.

Голосна, громка - крадіжка зі зламом.

Домашній шнифер; домашняк; домушник - квартирний злодій.

Дружба нова - підроблений ключ.

3вена вставити - виставити скло й проникнути до приміщення.

Зебра - жалюзі.

Змієня - сухорлявий, спритний злодій-підліток, що проникає в приміщення через кватирку.

Кабе верхній, кабе нижній - злом стелі або підлоги підчас крадіжки.

Колупати серьгу - зламувати замка.

Хлопчики; п'явки - відмички.

Пацани - набір ключів від різних замків.

Стрибок - квартирна крадіжка без попередньої підготовки.

Слон - спеціальна відмичка для замка.

Хазовку наколоти - виглядіти квартиру.

Реклама:

Головне сьогодні