Як вберегтися від неякісної продукції для дітей?

Хлопчачий піджак виробника ПП Шпак Т.Ф. має на ярлику склад "вовна - 50%, поліестер - 50%", а дослідження показали 0% вовни, 97% поліестеру і 3% поліуретану. Це при тому, що за санітарно-гігієнічними стандартами в таких виробах склад синтетики не має перебільшувати 67%, зазначає підрозділ Держспоживстандарту Укрмметртестстандарт, який здійснював перевірку дитячої продукції для школярів.

Згаданий нами піджак - не поодинокий випадок в Україні. З 16 одежин, які експерти закупили в столичному "Дитячому світі", універмазі "Україна" та "ЦУМі", лише до 3 (!) не було ніяких зауважень. Два з них - виробництва фабрики "Юність". Всі інші - вже згаданий підприємець Шпак, "DANELI" (Київ) та RML (Туреччина).

А дитяча нічна сорочка англійського виробника "George" виявилась не 100 % бавовняною (як зазначено на маркуванні), а повністю синтетичною.

"У такій нічній сорочці дитина не може не тільки спати, але й знаходитись досить короткий проміжок часу", - каже Галина Некрашевич, керівник лабораторії, яка здійснювала перевірку одягу. Аналогічна ситуація і з дитячими колготами: сюди виробники не пошкодували синтетичних еластичних речовин. Але якщо дорослим вони допомагають тримати ніжки у формі, то дітям вони шкідливі (перетискають судини).

І згідно з санітарно-гігієнічними нормами, дитячі колготи мають містити не більше 20% поліамідного волокна. У турецьких виробах, які постачає в Україну СПД Тупіков Е.С., виявилось 95% поліаміду і ще 5% поліуретану. Для чогось натурального місця вже немає.

РЕКЛАМА:

Важливо, що якраз нічна сорочка та колготи підлягають обов'язковій сертифікації, як дитячі предмети, які безпосередньо контактують з тілом.

На логічне запитання журналістів "а хто ж має це контролювати і що робити споживачам? " в організації пояснили: добре роздивлятись те, що купуєте.

"Кожне підприємство зобов'язане мати документ про якість. Але люди не дотримаються закону. Контролювати має Держспоживстандарт. Але побачити це все неможливо. Це мають люди самі розуміти. Закордоном немає таких служб, там просто закривають підприємства, які попалися один раз. А інші свідомі", - роз'яснює Наталія Попова, начальник науково-технічного центру з приведення у відповідність стандартизації і випробування продуктів легкої промисловості і засобів індивідуального захисту Укрметртестстандарту.

Вона щиро зізнається: організували цю акцію з викриттям виробників, щоб привернути увагу громадськості до катастрофічної ситуації з якістю дитячої продукції в Україні.

"Чому Держспоживстандарт констатує, але не каже чому так? Що зробив цей орган, щоб захистити наших дітей? " - вибухає емоціями з перших хвилини розмови з "Життям" керівник Асоціації підприємств легкової промисловості Валентина Ізовіт. Її інформація про якість продукції на ринку не здивувала. Натомість обурило те, що саме Держспоживстандарт здійснює сертифікацію продукції та контролює, щоб виробники не обдурювали ось так покупців.

"Вони мають зробити нормальний висновок, повну перевірку і подати фірми на кримінальну відповідальність. Де їхня роль? " - додає експерт. Але її слова ще раніше передбачила Попова: недобросовісні виробники будуть оштрафовані.

Одяг для школярів, який ви бачите на фото насправді синтетичний. Хоча етикетка цього вам не покаже. Всі фото з прес-конференції надані Укрметртестстандартом
Але проблема ставлення їх до споживача залишається. "Кому б прийшла в голову ідея взяти декілька кілометрів неякісної тканини (а так береться тканина для пошиття форм, наприклад), щоб потім дізнатись, що ця тканина неякісна. Перший етап будь-якого виробництва - вибір сировини. Тому слово вакханалія стосується тут і того, що контроль вимивається взагалі з виробництва" - емоційно зауважує Попова.

А поки чиновники розбираються із грішними виробниками та опонентами, батьки ризикують купити дитині ранець, який після першого ж дощу дуже змінить свій колір. А вся фарба осяде на одязі школяра, а то й на шкірі.

Звалити на плечі

Шкільні ранці виявились не набагато кращими, аніж одяг для дітей. Тут мова йде не тільки про слабкі шви або гнилі нитки, але й про відсутність обов'язкових елементів на товарі.

Так, наприклад, дитячі ранці мають обладнуватися світловідбивальними елементами - для того, щоб у вечірній час водії могли здалеку побачити школярів, які переходять дорогу. Однак із досліджених восьми ранців тільки два мають такі елементи, а отже є безпечними. Обидва - німецького виробництва, натомість "браковані" - українські, чеські та китайські.

Крім того, сумки для книжок і зошитів для дітей виявились аж надто важкими (понад 1 кг). Така проблема виявилась у половини перевірюваних ранців.

Шкільна ранці виявились або ж занадто важкими для дітей, або ж без світловідбивальних елементів
Але найбільше Наталію Попову хвилює ситуація з учнівськими зошитами в країні. Адже відповідно до указу Віктора Ющенка "Про заходи щодо вдосконалення діяльності у сфері технічного регулювання та споживчої політики № 1105" від 13.07.2005 року, у січні 2007 року внесено зміни до переліку продукції, що підлягає обов'язковій сертифікації в Україні.

Пунктом 13 вказаних змін було виключено розділ 34 про "Товари з паперу та канцелярські". Тепер Держспоживстандарт їх не сертифікує, а виробники поводять себе не дуже добросовісно.

"Життя" звернулось в Міністерство охорони здоров'я за роз'ясненнями: хто ж тепер слідкує за тим, щоб учнівські зошити не псували дітям зір. У МОЗі нас запевнили, що твердження "якість паперу у шкільних зошитах ніхто не контролює" не є коректним. Цим тепер займається державна санітарно-епідеміологічною служба.

"Видавці, виготовлювачі та розповсюджувачі видавничої продукції несуть дисциплінарну, адміністративну та кримінальну відповідальність за порушення вимог санітарного законодавства щодо безпеки для здоров'я дітей друкованої продукції", - йдеться у на диво розгорнутій відповіді чиновників.

Тут таки зазначено, що у порівнянні з 1996 роком, поширеність зниження гостроти зору серед учнів 2-8 класів зросла на 10 %, порушення постави - на 50 %. А якість учнівських зошитів має бути у рамках визначених законом параметрів: "адже орган зору найбільш інтенсивно розвивається до 13 - 14 річного віку дитини".

Однак на "викривальній" прес-конференції на публічний розгляд були винесені зошити, які не тільки мали нерівні краї та лінування, але й виготовлені з додаванням відбілювачів, які небезпечні для здоров'я очей дитини.

Та приклад предметів обов'язкової сертифікації свідчить про те, що й вона не може уберегти споживача від неякісного продукту. Проблема значно глибша. І поки експерти будуть шукати винних і відповідальних, споживачі мають користуватись відомим правилом, тих хто тоне. Саме для цього "Життя" наводить поради, як вберегтись від неякісної продукції для дітей.

Головне правило: уважно розглядайте етикетки (тут мають бути вказані назва та адреса виробника, дата виготовлення, склад продукції) та вироби (перевіряйте охайність швів, чіткість крою). Якщо щось насторожує - вимагайте документи, які підтверджують якість продукції.

Якщо ви купуєте учнівські зошити

Спочатку батькам необхідно подивитися маркування - виробника, телефон, адресу, марку, потім вже дивитися сам виріб.

Колір паперу має бути топленого молока, а не яскраво-білого, щоб білість не викликала подразнення сітківки. Потім треба звернути увагу, наскільки з'єднані лінії на згині. Вони мають бути одна в одну, допускається не більше 1 мм зсуву.

Займатись фізичними вправами гантелями, зображеними на фото не бажано: виріб не відповідає законодавчим нормам за таким показником як "міграція плюмбуму". Простіше кажучи, хімічний барвник осідає на руках дитини легше, аніж мав би. Ще гірша ситуація з "Фрескою Рибка". У різнокольоровому піску російського виробництва міграція плюмбуму та хрому перевищує норму у 10 разів! (у жовтому піску)
Лінування має бути не яскраве, не контрастне. Ширина лінування має бути рівномірна. Ширина берегів зверху має становити 20 мм, а нижні мають бути меншими (!) на 2-5 мм. Скоби не мають стирчати, а зріз зошита має бути рівний і гладенький.

Якщо ви купуєте шкільну форму:

Погано купувати шкільну форму червоного кольору, він пригнічує, інші яскраві кольори викликають агресію. Тому треба купувати спокійні, матові кольори. При купівлі необхідно вивернути виріб і подивитися на якість швів. Також бажано вимагати сертифікат якості від продавця. Причому виробництво Китаю не завжди свідчить про поганий товар. Експерти впевнені, що якщо на сертифікаті вказано "Китай, адреса....", то на 90% це буде якісний виріб.

Якщо ви купуєте ранець:

Необхідно оцінити вагу (не більше 1 кг), ортопедичні властивості, потім намочити хустку і потерти, і подивитися, як поводять себе барвники. Звичайно, треба звернути увагу, чи всі елементи ранця (зокрема, світловідбивальні) на місці.

Реклама:

Головне сьогодні