Діабетики в Україні недостатньо забезпечені інсуліном – експерт

— 29 червня 2009, 15:34

Хоча саме компенсація є головним критерієм оцінки забезпеченості хворого інсуліном. Про це в інтерв'ю "Дзеркалу тижня" розповіла голова ради Української діабетичної федерації, віце-президент Міжнародної діабетичної федерації Валентина Очеретенко.

За її словами, причина декомпенсації хворих криється в тому, що до проблеми діабету в Україні не існує системного підходу. Пацієнти потребують як індивідуального підбору інсуліну, так і навчання самоконтролю.

Цьому могла б посприяти державна програма "Цукровий діабет", в яку потрібно внести відповідні зміни.

"Потрібен системний підхід - профілактика діабету, корекція і компенсація, що, безперечно, вимагає навчання самоконтролю. Людина повинна навчитися жити з діабетом. У держпрограмі обов'язково має бути розділ із плануванням витрат на навчання хворих на цукровий діабет", - вважає Очеретенко.

Вона підкреслила, що програма навчання повинна бути сертифікованою, єдиною для всієї країни, потрібно готувати фахівців, які зможуть дати вичерпні відповіді.

РЕКЛАМА:

Очеретенко також відзначила, що Україні потрібний плавний перехід до рецептурної форми забезпечення, коли лікар виписує рецепт і хворий отримує ліки в аптеці.

"Це вимагає затвердження стандартів ведення хворих, щоб лікар точ­но знав, коли, за якими показ­никами призначати той чи інший препарат, а не займався лікуванням на око, залежно від того, який інсулін завезли в район і чи завезли його взагалі", - сказала вона.

"До того ж дуже важливо дотримуватися принципу, що викладений у положенні Міжнародної діабетичної федерації: якщо хворий компенсований - його не слід переводити на інший вид інсуліну", - підкреслила Очеретенко.

Голова ради Української діабетичної федерації переконана, що рішення держави виділяти хворим гроші на інсулін замість інсуліну може привести до серйозних ускладнень.

"Інсулін, як і весь курс лікування, повинен призначати ендокринолог. Хворий далеко не завжди може адекватно оцінити свій стан, навіть якщо в нього великий досвід життя з діабетом", - заявила вона.

"Низький рівень доходів призводить до того, що хво­рі не завжди можуть раціонально розпоряджатися коштами, отже, гроші на ліки можуть бути використані для латання дірок у сімейному бюджеті або на ін­ші цілі. Приймаючи таке рішен­ня, людина не завжди усвідомлює, чим згодом це обертається", - пояснила Очеретенко.

Ще однією проблемою, яка повинна бути вирішена за допомогою держпрограми, вона назвала забезпечення хворих діабетом дітей тест-смужки для контролю їхнього стану.

"Вважається, що діти забезпечені тест-смужками для контролю, але їх виділяється лише 200 штук на рік. Проте контроль за рівнем цукру необхідно проводити кілька разів на день. У Росії про цю проблему давно забули - хворій дитині держава надає 800 смужок. Даний пункт теж необхідно включити до нової програми", - підкреслила Очеретенко.

Реклама:

Головне сьогодні