Як підготувати першокласника до школи?

"Це суцільний стрес", - перше, що каже про підготовку до школи мама майбутнього першокласника Антона.

За словами Ольги, вона до останнього відтягує галасливі збори і шкільні базари, а поки що більше приділяє уваги підготовці малечі до нового розпорядку, що чекає на нього у школі.

"Поки що зрідка вирішуємо приклади і вчимося самостійності. Хочу днями провести репетицію шкільних занять - приміром, 4 уроки по 45 хвилин, перервами, як у школі", - розповідає мама.

"Мені здається, що це важко для першокласника всидіти 45 хвилин, зосередитися і не відволікатися", - пояснює вона.

Ольга згадує, що ще в червні малечі почали давати самостійно вирішувати математичні приклади - 15 завдань Антон вирішував три години.

ВІДЕО ДНЯ

"Він без кінця відволікався! Це при тому, що ми поприбирали всі предмети, які можуть відволікати, але це не допомагало - він успішно відволікався на свої ноги", - розповідає мама.

"Зараз набагато краще. Отож, до школи, я сподіваюся, буде хоч якась підготовка і загальне уявлення, що від нього вимагатимуть", - додає Ольга.

Надійне плече і любляче серце - поради психолога

Перший клас у будь-якому випадку буде для дитини стресом, запевняє дитячий психолог клініки "Медіком" Олена Поздєєва.

Раніше, пояснює спеціаліст, дитина робила те, що хотіла, а от у школі вона вперше стикається з системою оцінювання. Малечі буде дуже важлива підтримка та "безумовне прийняття" тата і мами.

"Приміром: якщо дитина зробила щось не так, то не слід казати їй, що вона йолоп. Навпаки треба сказати: "Ти взагалі молодець, я тебе люблю, але от цю штуку ти зробив неправильно і ми з тобою разом можемо подумати, як це виправити", - радить психолог.

Сварки і покарання за помилки можуть абсолютно відбити в дитини бажання навчатися, попереджає Олена Поздєєва.

До речі, звертає увагу психолог, до 3-4 класу дитина навчається не для себе, а для батьків. Зазвичай, батьки пояснюють малечі, що треба добре вчитися, щоб вирости і стати багатим/розумним/успішним.

Насправді дорослим слід усвідомити, що гроші, робота, успіх - ефемерні поняття для дитини. Краще сказати: "Мені було б приємно, якби ти добре вчився. Якщо в тебе щось не виходитиме, я обов'язково тобі в цьому допоможу".

Домашня робота - запропонуйте вибір

Оскільки зараз діток беруть до школи з 6 років, вони ще не схильні безпосередньо вчитися і оволодівати знаннями. Тому психолог радить проводити навчання у більш ігровій формі, а ще домовлятися з дитиною, надавати їй право вибору.

"Якщо дитина довгий час ніяк не може додати 2 і 3, то нехай вона сьогодні раніше ляже спати, а вранці раніше прокинеться і доробить завдання", - радить Олена Поздєєва.

При цьому психолог наголошує, що така пропозиція у жодному разі не є скасуванням завдання - його все одно треба виконати.

"Або ж запропонуйте дитині обрати: "Ми можемо повернутися до завдання через півгодини або зробити його завтра вранці". Будь-якій людині корисно, коли у неї є вибір", - зауважує спеціаліст.

Ще одним важливим моментом у школі є соціалізація дитини. "У першому класі дитина у першу чергу не вчиться, а знайомиться з людьми - не ім'я дізнається, а проявляє різні форми поведінки, оцінює, як їх зустрічають з іншої сторони", - пояснює Олена Поздєєва.

Якщо дитину у школі почнуть ображати, психолог не радить безпосередньо втручатися в справи дітей.

"Багато мам реагують так: "Вася тебе вдарив? Пішли, я вдарю Васю". Цього не варто робити, хоча зрозуміло, що коли ображають твою дитину, хочеться її одразу ж захистити", - зауважує психолог.

Водночас вона радить дозволити дитині самій розібратися в ситуації. "Варто запропонувати різні форми виходу з кризової ситуації. Але якщо останнім варіантом залишається "дати здачі", то краще "дати здачі", ніж кликати маму", - радить Олена Поздєєва.

Скільки коштує першокласник

"Ціни - це просто жах! А дитина росте дуже швидко", - ділиться враженнями від шкільних базарів Ольга, мама Антона.

Вона планує, що до школи сину знадобляться один костюм (піджак, брюки), ще дві пари брюк - якщо можна буде не завжди ходити в піджаку, а комбінувати сорочку зі светром - і ще до п'яти сорочок.

Усе це за мінімальним підрахунком обійдеться у 1309 гривень - без шкарпеток, взуття, білизни і верхнього одягу.

[VR]Армія першокласників 2009 року

Цього року до першого класу піде близько 395 тисяч діток. Це на 13 тисяч дошкільнят більше, ніж минулого року, зауважують у Міністерстві освіти.

Загалом упродовж останніх 7 років народжуваність в Україні зросла на 35,6%.

"Якщо тенденція до збільшення народжуваності буде сталою, то вже починаючи з цього навчального року набір учнів до перших класів розпочне збільшуватися щороку на 10-13 тисяч", - розповіли "Українській правді. Життя" в Міносвіти.[/VR]

І не дивуйтеся - одна з мам, що підбирала форму на головному шкільному базарі Києва на запитання, невже шкільний одяг завжди був таким дорогим, стримано відповіла: "З кожним роком лише дорожчає".

Але цінники - річ переконлива і коментарі тут зайві: хлопчача трійка (брюки, жилетка та піджак) коштують 346 гривень, брюки від 179 до 202 гривень, двійка (брюки та жилетка) потягнуть на 260 гривень. Найдешевшу сорочку на шкільному базарі біля ЦУМу вдалося знайти за 121 гривню, а далі - 186, 302 і 346 гривень.

Не кращі ціни і на одяг для дівчаток - вони вражають ще більше. Так, на сукнях-футлярчиках красуються цінники у 389 і 461 гривню. Вельветовий сарафанчик традиційних шкільних кольорів (зелений, бордовий і темно-синій) обійдеться у 221 гривню, сарафан у клітинку - 237 гривень.

Форми для дівчаток (спідничка та жилетка) пропонують за 310 гривень, піджак - 317 гривень, вельветовий костюм (спідничка і піджак) - усі 475 гривень. Найдешевшу сорочку біля ЦУМу можна знайти за 85,5 гривень, а ще - 158 і 223 гривні, гольфик - 187 і 209 гривень.

"Нам форма обійшлася у 400-500 гривень. Це піджачок і сарафанчик, які розраховані на 2 роки. З часом можна буде подовжити рукава в піджаку і поділ в сарафанчику, в якому також видовжуються бретельки на ґудзиках", - розповів тато маленької Поліни.

"Замовленням форми займалася школа. Втім, як на мене, її зовнішній вигляд залишає бажати кращого", - додав він.

Ще один варіант запропонували батьки на шкільному базарі - можна звернутися або на саму фабрику пошиву форми або до ПТУ, де студенти в рамках практики пошиють форму за символічну ціну, але будьте готові до того, що якість такого виробу не гарантована.

Як годувати першокласника

Особливо змінювати раціон першокласника не варто, зауважують спеціалісти. Принаймні, вигадувати велосипед батькам не доведеться.

"Натуральна їжа - це найголовніше", - наголошує Наталія Саква, педіатр медичного центру "Здоров'я родини".

"Я раджу годувати діток кашками - вівсянка, гречка, рис. Побільше фруктів та овочів, зараз для них саме сезон", - додає спеціаліст.

У багатьох школах, нагадує лікар, дітям пропонуються державні обіди.

"Вони не завжди хороші. У мене, приміром, дитина третьокласник, не дуже переносить такі обіди. Тому даю їжу з собою, у судочку, а ще якийсь чайок у пляшечці", - рекомендує Наталія Саква.

На сніданок дітям радять запропонувати сир або кашку. "Це набагато краще, ніж бутерброд з сиром чи ковбасою. Поменше годуйте дітей сухом'яткою, ковбасою чи сосисками. Краще - каші, супи та фрукти", - додає педіатр.

Реклама:

Головне сьогодні