Туристичні Карпати у смітті. ФОТО

Проблема утилізації сміття сьогодні актуальна не тільки для великих міст, але й невеликих населених пунктів. Особливо гостро вона постає перед місцевою владою туристично-привабливих селищ, розташованих поблизу найвищої точки українських Карпат - Говерли. Екологи вже давно б'ють на сполох, однак масштаби знущання людини над екологією регіону з року-в-рік лише зростають.

Яскравим прикладом такого ставлення є створення сміттєвого звалища на підходах до Чорногірського хребта з боку селища Лазещина (Рахівський район, Закарпатська область).

Дорога з Лазещини проходить повз туристичну стоянку Козьмещик. Частина тутешніх земель вже приватизована, про що свідчать таблички з написом "приватна власність". На території стоянки розташовані дерев'яні помешкання, без будь-яких зручностей, де туристи можуть переночувати. Поруч будується кілька нових туристичних баз, які, очевидно, будуть розраховані на більш комфортний відпочинок.

Це місце вже давно користується популярністю серед туристів, зокрема тих, що віддають перевагу походам вихідного дня. Адже сюди (до Козьмещика) можна доїхати на авто, а далі, за 5-7 год., дійти до вершин Говерли чи Петроса і повернутися назад.

Більшість туристів залишають після себе багато сміття. Місцеві господарники не вигадали нічого кращого, як створити неподалік туристичної стоянки сміттєзвалище просто в лісі, за три десятки метрів від дороги. Територія смітника, а це не менше 2 га., обведена дерев'яною огорожею і туди сьогодні звозять побутові відходи з усієї Лезещини. Якої шкоди природі можуть завдати хімічні процеси, що відбуваються серед тонн сміття, можна тільки здогадуватися.

ВІДЕО ДНЯ

[L]Проте, сміття - не єдина проблема в цьому місці. Не зважаючи на сильні минулорічні повені, які завдали мільйонних збитків Західній Україні, масштабна вирубка лісів не припиняється. Її реальні об'єми можна побачити тільки з найвищих гірських точок. Доходить до абсурду.

Вздовж згаданого туристичного маршруту протікає річка Лазівщина, яка наробила в 2008 році багато шкоди, зокрема розмила дорогу, по якій проходить маршрут.

На її відбудову й укріплення пішли чималі кошти. Однак, вздовж річки за останній рік було вирубано значну частину лісів, які утримують схили, а отже контролювали русло ріки.

Фото Яреми Городчука та Ольги Москаленко

Реклама:

Головне сьогодні