Півтора мільйона українців мають патологію через брак йоду
На сьогодні 80% дітей мають ризик виникнення йододефіцитних захворювань та 300 тисяч дітей народжуються щороку незахищеними від незворотних наслідків ушкодження мозку внаслідок дефіциту йоду.
Дефіцит йоду, який відчуває дитина внутрішньоутробно і в перші роки життя, є причиною зниження в майбутньому її інтелекту (до 10-15 пунктів коефіцієнту IQ), що врешті може призвести до інтелектуального виродження нації.
За даними Держкомстату в Україні щорічно народжується 426 тисяч дітей, близько 8% з яких від йоддефіцитних матерів. Таким чином, в країні щорічно народжується понад 34 тисячі дітей зі зниженим інтелектом.
Відповідно до розрахункового прогнозу, у разі наявності дефіциту йоду на території України протягом наступних 10 років народиться 6 тисяч дітей із кретинізмом і 18 тисяч розумово відсталих дітей, 320 тисяч дітей будуть відчувати труднощі з навчанням в школі і якістю роботи.
За даними ВООЗ, захворювання, викликані йодною недостатністю, можуть бути повністю ліквідовані. Основою профілактики захворювань, зумовлених йодною недостатністю, є забезпечення населення продуктами, збагаченими йодом.
ВООЗ, ICCIDD і Дитячий Фонд ООН (ЮНІСЕФ) для стійкої, довготривалої ліквідації йоддефіцитних захворювань серед населення в якості економічно ефективного, універсального і безпечного методу рекомендують загальне йодування солі.
Станом на сьогодні проект Концепції Державної цільової соціальної програми запобігання виникнення захворювань, спричинених йодною недостатністю, на 2010-2014 роки погоджено з усіма міністерствами і відомствами, окрім Міністерства фінансів та Міністерством економіки.
Проект Державної цільової соціальної програми запобігання виникнення захворювань, спричинених йодною недостатністю, на 2010-2014 роки вже розроблено.
Вартість Програми становить 1 млн. 545 тис. грн., у тому числі 150 тис. грн. з державного бюджету, 875 тис. грн. з місцевих бюджетів і 520 тис. грн. позабюджетних коштів.