Екстрена вакцина. Щеплення від грипу в Україні

Ризики і переваги

Першу партію вакцин від вірусу так званого "свинячого" грипу -100 000 доз - Всесвітня організація охорони здоров'я може надати Україні в грудні, заявив у середу міністр охорони здоров'я Василь Князевич. Водночас міністр сказав про важливість ухвалення урядом рішення щодо одержання вакцини.

"Це компетенція уряду приймати певні зобов'язанні, уряд бере на себе відповідальність", - зауважив міністр. Князевич не став запевнювати у стовідсотковій безпеці вакцини, яку планують отримати від ВООЗ. Він визнав, що і внаслідок щеплень є ймовірність смертей, і у кожної людини є вибір - робити його чи ні, повідомляє Радіо Свобода.

Про ризик ускладнень внаслідок щеплення говорив і головний санітарний лікар Олександр Біловол: "Враховуючи нашу спільну відповідальність в цій ситуації, ми маємо зрозуміти, що вакцинація це процес дуже відповідальний, після неї можуть бути різні ускладнення. А для того, щоб цього уникнути, нам треба чітко відпрацювати такий алгоритм: якість вакцини, реєстрація, застосування, обізнаність нашого населення, клінічний перебіг".

ВООЗ готова надати безкоштовну вакцину, якщо уряд України відмовиться від її тестування та письмово затвердить, що не матиме претензій до виробника. Бо якщо проводити всі тестування, то це може зайняти півроку. А на Україну може насунутися друга хвиля грипу A H1N1.

ВІДЕО ДНЯ

"Якщо буде ухвалено позитивне рішення щодо вакцинації, то від України потрібен так званий лист про наміри. Він означає, що країна бере на себе відповідальність не пред'являти претензій виробникам у випадку, якщо щось станеться", - заявляла раніше заступниця регіонального директора Європейського представництва ВООЗ Ната Менабде.

Крім того, ВООЗ вимагає змін у законодавстві України.

"Національна процедура реєстрації в Україні вимагає масованих клінічних випробувань вакцини, а вони в період пандемії не є доцільними", - сказала Менабде.

[L]За її словами, "ВООЗ гарантує, що якість і безпека перевірені дуже серйозними випробуваннями".

Однак Олександр Біловол зауважив, що Мінздрав не готовий піти на умови ВООЗ стосовно відмови від претензій до виробників у разі негативного впливу вакцини.

Головний санітарний лікар уточнив, що передусім щеплення можуть пройти понад дванадцять мільйонів українців. Тож, якщо буде підписана відповідна угода, Україна матиме від ВООЗ 5 мільйонів доз вакцини як гуманітарну допомогу. Альтернативи вакцинації у профілактиці "свинячого" грипу не бачить представник ВООЗ Ната Менабде.

"Виходячи з даних що вже наявні з країн, що вже використовують вакцини, ми бачимо, що профіль безпеки нової пандемічної вакцини навіть кращий за профіль безпеки добре відомої нам вакцини проти сезонного грипу. З іншого боку, ніколи не існує 100% гарантії того, що при застосуванні вакцини не буде небажаних явищ. Певний відсоток небажаних ускладнень існує завжди. Але відсутність вакцинації наражає країну на набагато вищий ризик в кількості смертей і важких випадків, ніж ретельна, обережна вакцинація згідно з установленими правилами", - запевнила Ната Менабде.

В Україна наразі проходять процес реєстрації дві вакцини (канадського та російського виробництва). Втім, це ще не означає, що саме вакцини цих виробників будуть застосовуватися для масової вакцинації в Україні, повідомляла прес-служба МОЗ.

Вона пообіцяла надати інформацію про визначення вакцини, яку застосовуватиме Україна проти пандемічного грипу, найближчим часом.

Щеплюватись чи ні?

Більшість лікарів у світі вважають вакцинацію проти "свинячого" грипу правильним кроком. Щоправда, майже всі прихильники щеплення не наважуються повністю виключати ускладнення.

З іншого боку, є медики, які не лише сумніваються у необхідності вакцинації, а й називають її шкідливою. До них належить лікар-педіатр Наталія Коломієць.

"Це взагалі безглуздо, тому що відбувається швидка мутація вірусу, з ним же неможливо домовитися, щоби віруси з інших сезонів кудись пішли з нашої території. Наприклад, академік Возіанова, інфекціоніст, сказала, що до їхнього відділення потрапляли люди в тяжкому стані, яким при направленні ставили діагноз "грип". При вірусологічній перевірці було встановлено, що такий діагноз підтвердився лабораторно лише у 5% пацієнтів", - каже Коломієць.

Вакцинація є єдиною можливістю припинити поширення вірусу пандемічного грипу. На цьому наполягає академік Національної академії наук України Сергій Комісаренко.

"Звичайно, що є інші методи чи засоби, тобто, наприклад, карантин, але вони роблять просування грипу тільки більш повільним. Від грипу, на жаль, врятуватися практично неможливо", - зауважує академік.

Залежно від того, який штамп вірусу викликає захворювання, інфікуються в країні як правило 40-50%, з яких вже 50%, тобто 20-25% людей починають хворіти, продовжує Комісаренко. "У цих людей, які захворіють, як правило вірус сезонний чи пандемічний, який зараз в нас...", - говорить він.

В Україні не розвинуті біотехнології для власного виробництва вакцини проти "свинячого" грипу, тому й доводиться шукати її за кордоном, констатує екс-міністр охорони здоров'я України Микола Поліщук.

Гарантіям ВООЗ стосовно якості вакцини для України довіряти можна, каже він. Однак не варто забувати, що для виробників медпрепаратів головне насамперед не якість, а передусім зиск.

"Скільки буде вірусів грипу, скільки будуть мінятися штами, стільки ж компанії будуть зацікавлені виготовляти різні вакцини і їх лобіювати. І пресу залучати, щоб не збавлялися темпи, бо це все їхні прибутки", - додає Поліщук.

Наразі в світі використали 65 мільйонів доз вакцини для профілактики "свинячого" грипу. Тим часом у Канаді відкликали партію вакцини проти пандемічного грипу, вироблену компанією GlaxoSmithKline. Заборонили її використовувати після того, як деякі пацієнти відчули серйозні побічні ефекти - проблеми з диханням, прискорене серцебиття і висип на тілі.

За матеріалами "Радіо Свобода"

Реклама:

Головне сьогодні