Особливості національного найму, або Скільки коштують няні, домробітники?

На сферу домашнього персоналу впливає чимало факторів, найголовнішим з них у кадрових агентствах називають сезонні зміни.

Свої корективи внесла й економічна криза. Порівняно із минулим роком кількість замовлень зменшилась в середньому на 40%. При чому в кадрових агентствах певного періоду, за який би найбільше відмовились від прислуги, не відмічають. Зміни переважно відбулися у збільшенні обов'язків та зменшенні термінів виконання певного об'єму роботи.

"Зменшилась погодинна зайнятість персоналу. Якщо раніше підбирали людей із повною зайнятістю (п'ятиденна, якщо це стосується домогосподарок), то сьогодні пропонують той же об'єм роботи, але за два-три дні", - зазначає директор кадрового агентства "Світлана Груп" Світлана Романенко.

Виділяють в кадрових агентствах і роботодавців, які найбільше відмовляються від послуг.

"Найбільше економічна криза вплинула на середній прошарок, тобто на банківських службовців, бізнесменів середньої ланки. На сьогодні такі замовлення зникли. Залишились послуги переважно для віп-персон - це представники нашої влади", - зауважує менеджер із підбору персоналу кадрового агентства "Ангел-А" Тетяна Онопрієнко.

Цього року додався ще й каліфорнійських грип, залишивши "мітку" на затребуваності домашнього персоналу. Багато замовлень призупинили чи їх зовсім скасували до кращих часів. Особливо це стосується сімей, де є маленькі діти.

Директор столичного кадрового агентства "Матіола" Людмила Дубініна зазначає, що зменшилась затребуваність на персонал з приміських територій, який багато часу проводить у транспорті.

У зв'язку з епідемією грипу деякі агентства почали пропонувати послуги нянь на період карантину. Така няня повинна мати медичну освіту, досвід роботи із дітьми та пройти медогляд. Вартість послуг такого персоналу визначається погодинно та коливається в діапазоні 25-30 грн. Затребуваність на час карантину становила приблизно 15% від всієї кількості замовлень на домашній персонал.

Прислуга під стать собі

За даними агентств із підбору персоналу, зараз найбільш затребувані молоді, охайні і не нафарбовані няні та гувернантки. Саме ці характеристики претенденток виділяють у кадрових агентствах з підбору домашнього персоналу на рівні із професіоналізмом.

"Якщо раніше брали няню і домогосподарку таку собі мишку, то сьогодні намагаються брати під стать собі. Щоб не соромно було показати її. Знання етикету є невід'ємною складовою. Якщо ж людина із села, то про який етикет може йти мова?", - зазначає Тетяна Онопрієнко.

Продовжує її думку і директор кадрового агентства "Уют-сервіс" Валентина Гук: "Няня-гувернантка нічим не повинна фарбуватись. Вона має бути чистенька, акуратненька, ручки повинні чистенькими бути".

Ні яких парфумів, макіяжу не повинно бути на няні.

Сьогодні мейнстрімом є молоді няні, гувернантки. Кандидатури ж, яким уже за сорок, не розглядаються - бабуся може добре доглянути, пиріжечки смачненькі чи борщик приготувати, а 28-40-річна няня повинна бути енергійною, комунікабельною, переконують у агентствах з підбору персоналу.

І навіть більше. Тепер клієнти хочуть, щоб няня і в комп'ютері розумілась, і знала, що в театрі показують, ще й за необхідності охоронцем була, і методиками раннього розвитку володіла. Проте досконалість знання методик Зайцева, Нікітіних, Монтессорі, Домана також ще не гарантують працевлаштування нянею у сім'ю. Сучасна Мері Поппінс має бути ерудованою, творчою людиною, яка б могла пояснити дитині, що означає "землю гризти", коли дитина почула такий вираз, показати, як котиться колобок, стрибає кенгуру, займатися фізичними вправами....

І, звісно, не лише знати про відомих їй дитячих авторів Чуковського та Барто, але й розказати вірш, заспівати будь-яку дитячу пісеньку, яку вони писали. "Адже, інколи кандидати на посаду няні губляться, коли їх просять процитувати когось з цих авторів", - ділиться Валентина Гук.

Все частіше роботодавці звертають увагу на володіння іноземною мовою. "Якщо раніше достатньо було просто няні, яка б доглядала за дитиною, то сьогодні люди готові платити тільки за висококваліфікований персонал (вартість послуг визначається категорією працівника, яка в свою чергу залежить від освіти, досвіду роботи, знання іноземних мов, володіння музичними інструментами, методиками раннього розвитку)", - підкреслює Світлана Романенко.

Популярною в Києві стає послуга няні-водія. Вона стає цікавою із початком навчального року. Адже в обов'язки няні-водія входить найперше - відвезти і забрати дитину зі школи, доглянути за нею до повернення батьків. У середньому коштуватимуть послуги такої няні 30-35 грн./год., тому що працює вона неповний робочий день. Очевидно, це - єдиний вид послуг домашнього персоналу, де попит переважає над пропозицією.

Вартість послуг нянь за повний робочий день у Києві в середньому становить 26 гривень за годину, нянь-вихователів - 28 грн./год. У регіонах же такі послуги обійдуться роботодавцю в середньому 13 грн./год. Фото jyri (flickr.com)
"Не так багато жінок, що мають водійські права і водночас досвід роботи із дітьми", - пояснює керуючий партнер кадрового агентства "Перше Агентство Няня" Олег Соловей.

Залежно від віку дитини, для якої наймають няню, гувернантку, визначається і необхідна спеціальність.

Для новонароджених діток - це медичний працівник, дітям з двох років пізнавати світ допоможе няня-вихователь, яка має досвід роботи у дитячому садочку, дошкільнят доглянуть та підготують до школи колишні вчителі початкових класів.

Школярам впоратись із домашнім завданням чи відвести на додаткові заняття, організувати дозвілля допоможуть гувернантки.

Вартість послуг нянь за повний робочий день у Києві в середньому становить 26 гривень за годину, нянь-вихователів - 28 грн./год. У регіонах же такі послуги обійдуться роботодавцю в середньому 13 грн./год.

Послуги гувернантки ж у Києві коштують дещо дорожче, ніж няні - в середньому 36 грн./год. У регіонах - 18 грн./год. Гувернерів же запитують вкрай рідко. Охочих працювати на такій посаді зовсім не знаходиться.

Не київських це діло - дитину бавити

Оскільки співвідношення затребуваність-наявність кадрів у регіонах становить 30% до 70%, столичні агентства працюють переважно із претендентами з регіонів України. Найбільш поширеними із них є Житомирська, Рівненська, Чернігівська та Донецька області.

"Кияни реєструються дуже мало, і з тими, які зареєстровані, дуже важко працювати. У них дуже високі вимоги, дуже високі амбіції. Саме тому все менше агентств звертають увагу на київську прописку", - зазначає Тетяна Онопрієнко.

Багато заявок у Києві на нянь, гувернанток з проживанням у сім'ї. Адже так роботодавцю дешевше виходить, і здобувачі із регіонів, які економлять на проживанні-харчуванні, залюбки погоджуються безкоштовно виконувати дрібні доручення.

Оплата такої праці визначається за добу, і становитиме від 350-500 грн., залежно від кількості дітей у сім'ї. За даними кадрового агентства "Уют-сервіс", на нянь, гувернанток та доглядальниць у середньому є 50 заявок на місяць.

Що стосується доглядальниць за хворими та людьми похилого віку, то затребувані саме доглядальниці із медичною освітою, досвідом роботи в реанімації, а не компаньйонки для бесід.

Важливо, щоб працівник умів і крапельницю, і клізму поставити, памперс поміняти. Вартість послуг такого персоналу становить у столиці близько 23 грн./год., а в регіонах, де наголошують на затребуваності таких кадрів, - 12 грн./год.

При чому в харківському кадровому агентстві Key Communication відзначають, що саме на вартість послуг цих працівників вплинула економічна криза, адже минулого року послуги доглядальниць коштували 30 грн./год. Вартість інших послуг не змінилась, запевняють як і в столичних, так і в агентствах у регіонах України.

"Вартість послуг персоналу у зв'язку з кризою не змінилась, адже попит на кваліфікованих працівників був завжди", - переконує директор Бюро добрих послуг "Комфортний світ" Олена Крупенко.

Доглядальниці, як і няні, гувернантки часто виконують хатню роботу для економії на послугах домогосподарки, вартість яких у Києві становить в середньому 227 гривень за день для прибирання квартири. На сході та заході країни для того, щоб прибрати квартиру, необхідно заплатити 130 гривень.

Домогосподарки часто виконують функції і кухарів, на яких також почали економити у зв'язку з економічною кризою. Таким працівникам потрібно заплатити приблизно 250 гривень за день. Агентства із підбору домашнього персоналу в середньому отримують 40 заявок на місяць (за даними "Уют - сервіс") на послуги домогосподарок.

Столичні ціни на домашній персонал

Послуга

Вартість (гривень за годину)

Няня

26

Няня - вихователь

28

Гувернантка

36

Доглядальниця

23

Послуга

Вартість (гривень за день)

Домогосподарка

227

Кухар

Від 250

Садівник

285

Послуга

Вартість (гривень за місяць)

Керуючий заміським будинком

5000

Сімейна пара

Від 7000

Водій

Від 4000

Дані: Уют - сервіс, Ангел - А, Хозяюшка, Матіола, Світлана Груп, Сімейний ангел, Дом-сервіс, Перше Агентство Няня.

Ціни на домашній персонал на заході та сході України

Послуга

Вартість (гривень за годину)

Няня

13

Няня - вихователь

13

Гувернантка

18

Доглядальниця

12

Послуга

Вартість (гривень за день)

Домогосподарка

130

Кухар

Від 250

Садівник

285

Послуга

Вартість (гривень за місяць)

Сімейна пара

Від 4000

Водій

Від 2500

Дані: Key Communication (Харків), Нянюшка (Харків), Сонечко (Львів), Перше Агентство Няня (Донецька філія), Без проблем (Львів), Бюро добрих послуг "Комфортний світ" (Львів).

Постраждалі від кризи

Разові послуги домашнього персоналу (експрес-послуги) найчастіше проявляються у затребуваності кухарів, яких переважно запрошують для організації святкової трапези. Коштуватимуть такі послуги від 250 гривень.

На кінцеву вартість впливатиме кількість споживачів страв, чи буде готуватись страва для кожного члена окрема відповідно до його групи крові тощо. Попит на послуги кухарів у Києві у процентному співвідношенні становить 10% від всіх замовлень домашнього персоналу. На сьогодні, очевидно, у зв'язку із майбутніми святами, затребуваність кухарів збільшилась і становить 20%.

Послугами водіїв завжди користувались рідко, а на сьогодні таких заявок одиниці. Переважна більшість роботодавців самі сідають за кермо (80% відмовились від таких послуг), тим збільшуючи штат безробітних водіїв, середня зарплата яких у Києві становить 4000 гривень, а в регіонах - 2500 гривень в місяць.

Економлять роботодавці і на садівниках, попит на чию роботу є сезонним. Часто використовують експрес-садівників, яким потрібно заплатити приблизно 250 гривень, щоб навести лад у саду.

"Якщо раніше контракт із садівниками підписували на рік, то тепер у зв'язку із кризою замовляють на сезон чи обирають разові послуги "експрес-садівник". Садівник виїжджає, наводить капітальний порядок, а далі клієнти самі поливають чи наймають селянина, який буде доглядати за копійки", - каже Тетяна Онопрієнко з "Ангел-А".

Обов'язки садівника може виконувати сімейна пара, послуги якої набувають популярності у Києві. У регіонах попри наявну пропозицію, заявок не густо.

"Сімейна пара у Львові ще не розглядається", - діляться у львівському кадровому агентстві "Без проблем". "За послугами сімейної пари звертаються вкрай рідко", - погоджуються у донецькому відділені кадрового агентства Перше Агентство Няня.

До обов'язків сімейної пари входить догляд за заміським будинком та прилеглою територією. Жінка виконує обов'язки домогосподарки, покоївки, виконує дрібні доручення (оплата комунальних послуг тощо), а чоловік стежить за безперебійною роботою всіх технічних служб, виконує обов'язки садівника.

25% від загальної кількості заявок на послуги домашнього персоналу у Києві становить заявки на сімейну пару, заробітна плата якої в столиці в середньому від 7000 гривень. Особливо популярними такі послуги є весною та на початку серпня.

В загальному підсумку найбільше криза вплинула на керуючих, до обов'язків якого входить організація всього комплексу робіт у заміському будинку, управління домашнім персоналом. Зарплата у керуючих від 5000 гривень на місяць.

Далі серед найбільш "постраждалих" від економічної кризи є особисті водії, кухарі, садівники. Няні, гувернантки доглядальниці та домогосподарки найменше відчули вплив кризи. Проте, хоч такі послуги і користуються найбільшим попитом, співвідношення між попитом та пропозицією становить 20% до 80%.

Тому цим 80% незатребуваним доводиться щось вигадувати. Не рідко вони обирають варіант "чкурнути за кордон".

Реклама:

Головне сьогодні