Що заливають у баки на заправках і як не вбити своє авто

Низька якість бензину в Україні - проблема, про яку не говорить хіба що ледачий. Особливо стараються механіки-мотористи, списуючи більшість неполадок на погане пальне і постійно повторюючи автомобілістам: вибирай, де заправляєшся.

Але на практиці розібратися в тому, на якій заправці бензин хороший, а на якій - поганий, складно. Адже зараз більшість АЗС красиво оформлені, майже скрізь стоять заправники в уніформах, а вздовж доріг світиться реклама "Заправляйся якістю в нас".

Але чи дійсно яскравій вивісці відповідає відмінна якість, а на заправці без дизайну на краю міста з цінником "на 50 копійок дешевше" обов'язково заправляють шкідливою для двигуна бодягою? Крім того, чому вартість "п'ятого" на різних брендових АЗС відрізняється на 30-40 копійок?

Цінові хитрощі

Опитані фахівці кажуть, що літр хорошого бензину марки А-95 має коштувати близько 0,94-0,97 дол. (7,6-7,9 грн.). За словами голови об'єднання "Укрнафтохімпереробка" Володимира Ємеліна, якщо паливо продають дешевше, то заправка, швидше за все, продає фальсифікат.

РЕКЛАМА:

Щоправда, директор консалтингового агентства "А95" Сергій Куюн розповів, що деякі оператори ставлять цінову планку нижче за рахунок економії на податках. Також він попередив, що на ринку завжди є АЗС, де продають відвертий фальсифікат - замість бензину в бак заливають сурогат із поєднань бензолу, толуолу, ацетону, нафталіну і тому подібних пальних речовин. Причому, рецепт у кожного шахрая може бути свій - в залежності від того, яку хімію вдалося купити дешевше.

Що перевіряли

Щоб з'ясувати, що заливають у бак під виглядом 95-го, "Сегодня" замовила тест палива з різних АЗС в Випробувальному центрі паливно-мастильних матеріалів транспортного університету.

Такий параметр, як октанове число, не перевіряли: його легко довести до норми за допомогою присадок. А от інші показники підробити складно. По них і перевіряли відібрані проби.

Фракційний склад. У бензин входять кілька фракцій з різною температурою кипіння. Рецепт повинен суворо відповідати ДСТ, інакше відразу виникають проблеми з двигуном: падіння потужності, димність, важкий старт, а також підвищений знос.

Сірка і свинець. При згорянні сірка перетворюється на сірчану кислоту і руйнує деталі двигуна, вихлопні системи і каталізатор. А перевищення концентрації свинцю в бензині збільшує токсичність вихлопу, відкладення на свічах і клапанах, поломці каталізатора.

Бензол. Сильний канцероген для людини й отрута для двигуна, перевищення якого змиває масляну плівку - двигун може загинути навіть з однієї заправки.

Ароматичні вуглеводні. Смолисті речовини, перевищення яких швидко приводить до нагароутворення в двигуні.

Методика добору

Мети перевірити яку-небудь конкретну заправку не було - було цікаво дізнатися, як відрізняється паливо за різною ціною. Більш того, до лабораторії відправилися зашифровані під номерами зразки - який бензин з якої заправки, знали лише журналісти.

Заправлялись за маршрутом Столичне шосе-Чапаївка, потім розвернулися й проїхались по Набережно-Луговій-Куренівці-Виноградар-Стеценка-Мельникова. Обирали АЗС під різними брендами - WOG, Shell, ANP, "Формула", "УкрНафта", "Лукойл", КЛО та дві безіменні АЗС.

1. WOG. Старонаводницька, 59

Оскільки тестувався звичайний 95-й бензин (без приставки "Євро"), то при заїзді на цю заправку виникло запитання "брати-не брати пробу". Справа в тому, що на заправці запропонували лише фірмове паливо "Мустанг", але просто "п'ятого" тут не продають, а за літр просять 7,98 грн., що відповідає ціні звичайного А-95 на брендових заправках.

Вирішивши, що під виглядом фірмового тут продають звичайний 95-й, пробу все ж таки взяли. Але результат здивував: паливо перевищило параметри звичайного 95-го за українськими стандартами і відповідає якості Євро-4 - 0,001% за сіркою, 0,68% за бензолом і 37,7% за ароматикою. Фракційний склад - також норма.

2. Shell. Столичне шосе, 31/1

На цій заправці відразу запитали: чому тільки два літри і в каністру? Чи не перевірка часом? Довелося "чесно" зізнатися, що потрібно бензопилу на дачі заправити. Повірили. Але експерт, коли переливали паливо з каністри в пляшку, сказав, що пахне паливо дивно - сильно віддає присадками.

Втім, у лабораторії заспокоїли - і за фракційним складом, і за кількістю сірки, і за бензолом паливо цілком відповідає українським стандартам. Правда, аналогічну якість показали і більшість інших учасників ринку.

3. ANP. Проспект Науки, 171

Експерт агентства "А-95" просив щодо заправок цієї мережі бути обережними - ціна відрізняється від інших брендових АЗС майже на 30 копійок, і з цієї причини на ANP лежить підозра в продажі КБ замість бензину. Однак результати експертизи побоювання не підтвердили - бензин цілком вписався в українські норми.

Правда, все виявилося не так просто - нормам бензин відповідає, але будь-який "запас" відсутній. Тобто, якщо за стандартом кількість сірки не повинна перевищувати 0,015%, то проба показала рівно 0,015%. Як зауважив Микола Худолій, у товарний бензин могли додати трохи компонента.

4. "Укрнафта". Столичне шосе, 104/2

Бензин на цій заправці також виявився трохи дешевшим, ніж на більшості АЗС (на 25 копійок). За аналогією до нього виникла підозра. Результати лабораторної експертизи показали, що, як і в попередньому випадку, бензин вписався в українські норми на межі - до перевищення за сіркою не вистачило всього 13-ти тисячної відсотка.

"Я можу припустити, що цей бензин завезли з того ж НПЗ, що і попередній", - прокоментував Микола Худолій, - паливо нормальне, але якщо в автомобілі стоїть новий двигун рівня вище Євро-3, краще вибирати паливо дорожче".

5. "Формула". Столичне шосе, 98

Раніше ця АЗС називалася "Укртатнафта", але з недавніх пір вивіски з буквами змінили на смайли, а назву - на "Формула". Чи позначилося це на якості? Результати перевірки показали, що паливо цілком відповідає стандарту, причому, на відміну від сусідніх АЗС, за сернистістю залишився невеликий запас в 1 соту відсотка.

Але от за бензолом запас доволі невеликий, як і за показниками кількості ароматичних вуглеводів. Однак заправлятися можна спокійно - неприємностей в автомобіля після заправки цим бензином не виникне. Але бентежить ціна: викладаючи 8 грн. за літр, хочеться, щоб якість була вище.

6. Лукойл. Столичне шосе, 99

Автозаправний комплекс у цьому місці знаходиться багато років. На запитання, чи була за роки роботи хоч одна претензія до палива, продавець заперечно похитав головою і спокійно поставився до погрози "перевірити".

Лабораторні досліди показали, що боятися йому справді нічого - паливо з запасом вписується в українські стандарти. Але є зауваження, аналогічне претензіям до АЗС мережі "Формула": літр бензину коштує майже 8 грн., а кількість бензолу на тому ж рівні, що в заправок, що торгують таким же 95-м бензином за ціною на 25-30 копійок дешевше.

7. ТНК. Камишинська, 4

Незважаючи на те, що бензин на цій заправці недешевий - майже 8 грн., - його якість виявилася на середньому рівні. Якщо за сіркою відповідає всім стандартам із запасом, то кількість бензолу в заправці відповідає рівню більш дешевого бензину, як на "Укрнафті" і ANP. Однак все рівно заправлятися можна - двигуну таке паливо не зашкодить.

Додатково планувалося перевірити і якість бензину на АЗС мережі "Золотий Гепард", але всі опитані експерти запевнили, що сенсу в цьому немає: ці мережі належать одному власнику, відповідно, паливо на них везуть з однієї й тієї ж нафтобази.

8. КЛО. Скляренка, 5-б

Результати перевірки палива на цій АЗС, що розташована на Куренівці, засмутили. Справа в тому, що за таким важливим показником, як сірка, бензин майже відповідає євронормам, а от число ароматичних вуглеводнів виявилося в ньому підвищеним, бензол ледь вписався в норму.

Відразу зіпсувати таким паливом двигун неможливо, але якщо заправлятися ним регулярно, за рік-півтора можуть початися проблеми із сальниками, прокладками та іншими подібними деталями двигуна. Крім того, бензин з такими характеристиками приводить до підвищеного нагароутворенню на клапанах і кільцях.

9. АЗС на вул. Стеценка, 21 (промзона)

Сама заправка прихована від сторонніх очей за промисловими будівлями, але, оскільки поруч розташована популярна у таксистів за рахунок дешевизни газова АЗС, водії часто заїжджають і сюди - залити дешевого бензину, вважаючи, що двигуну все рівно, на чому прогріватися до переключенням на газ.

При відборі проби довелося закрити носи - паливо жахливо смерділо меркоптановою сіркою. Засмутив і колір - отрутний, темно-жовтого відтінку. У лабораторії розповіли, що це не бензин, а відходи хімвиробництва. Сернистість перевищена в 50 разів, ароматика зашкалила, а масова частка бензолу збільшена в 9 разів! Для двигуна це чиста отрута!

10. АЗС. Мельникова, 50

Ця АЗС знаходиться зовсім поруч з телецентром і там саме заправлялися знайомі телевізійники на сучасному дорогому авто - дізнатися, що ж вони такого залили, було особливо цікаво. Як і на попередній заправці, бензин був темного відтінку, але не жовто-чорного кольору, а навпаки, чорно-жовтого.

Смерділо ще сильніше і навіть сумнівів у тому, що це підробка - не було. У лабораторії констатували перевищення сірки в 62 рази, бензолу - у 9,5 разів, а ароматика зашкалювала, як і на попередній заправці. Заправка авто таким паливом - вбивство двигуна з особливою жорстокістю.

Владислав Бовсуновський, "Сегодня"

Реклама:

Головне сьогодні