Насильство у школах: в Ужгороді вчитель вдарив дівчинку кулаком в обличчя

Насильство в українських школах багатолике. Вчителі розпускають руки і "виховують" стусанами дітей, та й самі школярі не полюбляють познущатись над слабшими. Так, прокуратура міста Судака, що в Криму, розслідує кримінальну справу за фактом побиття учениці 8 класу місцевого ліцею.

Там дві дев'ятикласниці по черзі жорстоко били молодшу ученицю. Поки била одна, інша знімала на камеру мобільного телефону, потім вони помінялися ролями. Відео розійшлося по мобільних телефонах школярів, а пізніше потрапило в інтернет. Ці таки матеріали в інтернеті стали підставою для проведення прокурорської перевірки.

Аналогічний випадок у 2008 році трапився на Одещині. Там компанія дівчат знущалася з однокласниці на очах усієї школи протягом двох років. Після побиття дівчини на порозі школи (її били ногами по голові), Алла Кирилюк потрапила в лікарню. У неї лікарі діагностували струс мозку, підвищену сонливість та часті напади нудоти.

[L]Іноді б'ють до черепно-мозкових травм і вчителі... Нещодавній випадок побиття учителем своєї маленької підопічної стався в Ужгороді. Там 63-річний учитель вдарив кулаком в обличчя восьмикласницю. Батьки звернулися до міліції, а самого педагога на час розслідування відсторонили від занять.

Втім, в Україні навіть деякі чиновники вважають нормою вчити дітей за допомогою сили. Так, перший заступник міського голови Львова Олег Синютка нараді з директорами шкіл заявив: аби змусити учнів до праці, не зайвим буде і застосування з боку вчителів деякої фізичної сили.

ВІДЕО ДНЯ

"Якщо якийсь учень колись дістане по задниці, а колись лінійкою по руках - у цьому немає нічого страшного. Ще нікому від того, що дістав по задниці гірше не стало", - пояснив перший заступник мера Львова

Регулярні уроки з кулаками

В Ужгороді вчитель української мови та літератури (поки слідство триває, прізвища його не називаємо) вдарив кулаком в обличчя ученицю восьмого класу.

Батьки не витримали знущання над дочкою, хоча це був не перший подібний факт, і заявили в міліцію. До того ж з'ясувалося, що вчитель регулярно б'є й інших дітей. Наразі за фактом порушена кримінальна справа, але правозахисники кажуть, що покарання за подібні вчинки - просто смішне, повідомляє "Радіо Свобода".

Вчитель бив кулаками, долонями, хапав за волосся і з усієї сили бив головою об парту. Діти розповідають: діставалося за найменший огріх. Їхню однокласницю, 13-річну дівчинку, вчитель ударив кулаком в обличчя лише за те, що в неї поламалася ручка...

"Я сиділа на уроці, в мене в руках була гумка від ручки. Він мені каже: ти що, записки пишеш? Я відповіла - ні, в мене просто ручка зламалася, ось вона. Він забрав, вдарив мене в щелепу. Я йому кажу: Юрій Петровичу, ви мене вдарили! А він каже: тобі щось не подобається? Бери речі й виходь з класу. Я й вийшла...", - розповідає постраждала учениця Руся.

Мати дівчинки Мар'яна говорить, що дочці тоді завдали не так фізичної травми, як психологічної, і про це свідчив стан дитини після уроку: "Вся червона, особливо очі, щока спухла. Дівчинка два дні не хотіла ходити до школи".

Свідок тієї події, учениця 8-го класу Оксана, зізнається, що їй було страшно, як ніколи: "Це було дуже страшно! Так несподівано вчитель вдарив нашу однокласницю, що ми перелякалися і навіть вимовити не могли ні слова".

Директорка школи розповіла, що цей же вчитель легко міг обізвати кого-небудь із колег. Проте звільнити його з роботи не могли - не було формальних причин. Зараз, після інциденту, вони є, говорить перший заступник міського голови Ужгорода Федір Апшай.

"Все залежить від висновку прокуратури, але зрозуміло, що в даному випадку вчитель винен, і таким вчителям не місце в наших школах", - додав Апшай.

Одразу за фактом побиття мати постраждалої дівчинки подала заяву до міської прокуратури. Остання порушила справу за статтею 125 Кримінального кодексу України, що передбачає легке умисне тілесне ушкодження, розповідає заступник прокурора міста Андрій Малинич.

"Наразі триває досудове слідство, проводиться воно слідчими Ужгородського міського управління ГУ МВСУ в Закарпатській області", - повідомив Малинич.

Стаття Кримінального кодексу України, яку інкримінують педагогові, наголошують незалежні юристи, передбачає занадто м'яке покарання - на вчителя чекає або штраф у розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів, або ж, у найгіршому випадку - рік громадських робіт.

Сам вчитель коментувати події відмовляється, на телефонні дзвінки не відповідає. Мати дівчинки каже, після інциденту педагог підходив до неї і просив забрати заяву з міліції. Проте вибачення не просив.

Рік тому схожий випадок трапився на Вінниччині. Тоді все відбулося на перерві. Хлопці грали у теніс, один із них випустив м'яча і у нього вирвалося нецензурне слово. Поряд проходив учитель фізкультури і не залишив це поза увагою. За версією учня, наставник штовхнув підлітка, почав його трусити, і той вдарився головою об стіну. Наслідок - струс мозку, повідомляла "Газета.ua". Викладач переконував, що лише приструнив школяра і той трохи головою торкнувся стінки.

Учитель не має права застосовувати фізичну силу до учнів

Начальник відділу Міністерства освіти України Володимир Скиба стверджує, що побиття вчителем учня - це надзвичайний, рідкісній випадок. Скиба каже, що пропрацював у школі двадцять років і жодного такого випадку не було: "Я просто навіть не можу зрозуміти, як вчитель може так себе неетично повести. Це залежить від конкретної особи".

Учитель не має права застосовувати фізичну силу до учнів, наголошує правозахисник Дмитро Гройсман. Хоча, за його даними, частіше саме учні б'ють вчителів, а не навпаки, і вже педагоги мають захищатися від агресії. Інша справа (і це небезпечно), якщо вчитель вважає насильство методом виховання.

"Діти, особливо підлітки - це дуже складна група людей для професійної роботи. Нещодавно один із керманичів освіти у Львівській області публічно заявив: якщо вчитель вдарить недбайливого учня чи дасть йому якоїсь різки, як він сказав, чи лінійкою по руках - це абсолютно нормально. Ось це вже є серйозним порушенням прав людини. Щодо ситуації в Ужгороді потрібно розбиратися", - наголошує Дмитро Гройсман.

Стосунки між учителем та учнем мають бути доброзичливими, довірливими, але не панібратськими. Інакше у школярів виникає спокуса "сісти на голову" своєму педагогу. А той все одно змушений буде за такого розвитку подій ставати суворішим, говорить викладачка Львівської гімназії імені Василя Стуса Світлана Оселедцева.

"Панібратства не повинно бути, мають бути довірливі стосунки і вони самі це розуміють. Наприклад, коли ми вивчаємо тему "школа" і я питаю: чи повинен учень бути рівним із вчителем. Ні один із школярів не сказав, що повинен. Вчитель має бути вчителем, кажуть діти, він нас вчить", - говорить Світлана Оселедцева.

"Ми маємо знати, що відбувається у школі"

У кращому випадку 850 гривень штрафу, а у гіршому - рік громадських робіт - таке покарання загрожує вчителеві із Закарпаття, якщо його провину доведе суд. (Такі санкції передбачені 125 статтею Кримінального кодексу "Умисне легке тілесне ушкодження").

Зі свого боку, правозахисник Дмитро Гройсман зазначає, що жертвами насильства у школах стають не учні, а вчителі. А для відвернення таких інцидентів не слід їх замовчувати.

"Учні проявляють і фізичне насильство також - це набагато частіше, ніж навпаки (учителі до учнів), але я б не казав, що це тому що так насправді більше таких випадків набагато рідше фіксуються. Тільки шляхом більшої прозорості й більшого контролю. Про такі випадки мають говоритися. Школа не може бути закритим місцем, ми маємо право знати, що відбувається у школі", - сказав Дмитро Гройсман.

Найбільше випадків насильства у школі є не з боку вчителя до учня або навпаки, найчастіше таке трапляється між самими школярами, зазначають правозахисники. І це далеко не тільки баталії хлопців сам-на-сам, як кажуть - "до першої крові".

Не є винятком випадки, коли бійки влаштовують дівчата, причому йдеться про справжнє побиття, коли кілька школярок накидаються на одну жертву.

За матеріалами Радіо Свобода і "Української правди. Життя"

Реклама:

Головне сьогодні