Стежте за руками, або Жести як причина непорозуміння
Так, наприклад, піднятий угору великий палець у Німеччині означає одиницю або, як і в більшості країн, "усе гаразд". У Мексиці виставлений вверх палець на вулиці означає прохання підвезти. А ось в Ірані, Іраку та Афганістані це вульгарна образа найгіршого ґатунку, повідомляє "Німецька хвиля".
В Аргентині цей жест, що нагадує ножиці, означає "припини базікати!" |
Журналістки переконались у цьому на власному досвіді.
Приміром, якось Джулія Ґроссе хотіла ближче роздивитися товари на ринковому прилавку в столиці Судану Хартумі, як раптом одна жінка жестами ніби почала її відганяти.
Лише пізніше Джулія довідалася, що помах руки від себе в деяких країнах має протилежне значення, тобто що продавщиця навпаки закликала її, аби вона підходила ближче.
А у співавторки Джудит Рекер трапився такий випадок.
Цей жест у більшості країн означає "все гаразд!" Але в Ірані, Іраку та Афганістані краще такий палець так вгору не піднімати: у цих країнах він означає дуже вульгарну образу |
Продавець склав кінці пальців у пучку й швидко вийшов до іншої кімнати. В Італії, де Рекер уперше зіткнулася з цим жестом, це означає невдоволення: "Що тобі тут ще треба?!"
Джудит присоромлено вийшла з крамниці. Однак насправді цей жест у Єгипті означав, що продавець ввічливо попросив її зачекати хвилинку.
2008 року Ґроссе та Рекер в одному мюнхенському кафе розговорилися про різні жести та пригоди, в які вони потрапляли через них. Журналістки вирішили дослідити різні значення жестів. І з'ясували низку цікавих особливостей.Приміром, колишній президент США Джордж Буш-молодший полюбляє вітатися, відставляючи вказівний та малий палець від стиснутого кулака.
Зазвичай цей жест можна зустріти на концертах "важких металістів" як нагадування про роги чорта. Однак у виконанні Буша цей жест лише означає ввічливе звернення до виборців з Техасу, які розводять рогату худобу.
У виконанні Буша цей жест лише означає ввічливе звернення до виборців Техасу, які розводять рогату худобу |
У 2002 році італійський прем'єр Сільвіо Берлусконі склав цей жест за спиною іспанського міністра закордонних справ, що означав "твоя жінка наставляє тобі роги". Окрім Берлусконі, це більше нікому не видалося смішним і стало причиною справжнього скандалу |
Авторки книги зібрали близько п'ятдесяти різних жестів із майже півсотні країн. "Вважається, що певний набір жестів, яким володіє кожен, допоможе порозумітися всюди в світі, - зауважує Ґроссе. - Однак ми хочемо звернути увагу читачів, що не все так однозначно".
Марія Ріш після перемоги у Ванкувері демонструє жест "victory" |
Однак у Великобританії та деяких інших країнах це означає дуже вульгарний жест, який ще називають подвійним середнім пальцем.
Але цей жест може бути і вульгарним. Ось так у 1990 році газета The Sun відповіла, що вона думає про створення європейського валютного союзу |
До речі, піднятий вгору середній палець - чи не єдиний жест, який має спільне значення в усіх, принаймні досліджених журналістками країнах. Його знали ще нібито древні римляни, називаючи "digitus impudikus", тобто непристойний палець.
Усі фото "Німецької хвилі"