Шимпанзе здатні відчувати горе та співчуття
Колись учені помилково вважали, що проведення ритуалів та емоції, пов'язані з втратою близьких, притаманні лише людям, а в світі тварин таким явищам місця немає.
Проте цьому суперечать результати нещодавнього дослідження, результати якого були опубліковані у журналі "Current Biology", повідомляє "The Telegraph".
Дослідники описали, як родичі старої самиці шимпанзе годинами втішали її, доки вона згасала, і відмовлялися піти, навіть коли тварина померла.
"Наші спостереження підтверджують наявність надзвичайно сильного зв'язку між матерями та їх нащадками, який може зберігатися (що вражає) навіть після смерті маляти", - розповідає дослідниця з Оксфордського університету Дора Біро.
Вчені бачили, як матір-шимпанзе відмовлялася прийняти смерть свого дитинчати та трималася за нього тижнями після його смерті, аж поки не змогла "відпустити".
Деякі тварини виявляли злість, реагуючи на раптову загибель свого одноплеменця.
Джеймс Андерсон з Університету Стірлінга спостерігав у сафарі-парку, як члени родини померлої самиці шимпанзе доглядали та голубили її, а також час від часу перевіряли, чи подає вона ознаки життя.
За словами вченого, проведені спостереження за тим, як шимпанзе поводяться із помираючими та померлими товаришами, вказують на те, що розуміння смерті в них розвинене набагато сильніше, ніж досі вважалося.
Попри те, що шимпанзе, звісно, не мають релігійних вірувань, пов'язаних зі смертю, їхня поведінка у таких ситуаціях дуже подібна до людської.
"Наука надала переконливі докази того, що межі між нами та іншими видами визначені зовсім не так чітко, як звикли вважати більшість людей", - зазначає Андерсон.