Ліки для сліпих - нові корупційні тунелі?
За кілька днів Міністерство охорони здоров'я матиме право визначати, на яких лікарських засобах потрібне маркування для незрячих, а які можуть обійтися і без нього - такі зміни до закону про лікарські засоби підписав президент Віктор Янукович.
Згідно з вимогами, які були затверджені ще за президентства Віктора Ющенка, всі виробники ліків повинні в обов'язковому порядку на картонній упаковці наносити шрифтом Брайля назву препарату, дозу діючої речовини та лікарську форму (зазначати що це: таблетки, капсули, сироп і т. п.).
Таким чином за кілька днів те, що було обов'язковим і полегшувало сліпим життя, може стати вибірковим, а з часом просто зникнути.
Сьогодні в аптеках кількість препаратів, які мають на упаковці інформацію шрифтом для людей з вадами зору, коливається від 30 до 40 %.
"З Нового року почали надходити препарати, на картонній упаковці яких інформація зазначена шрифтом Брайля. Але ті ліки, які ми ще не розпродали, так і продаємо зараз без потрібного маркування", - розповідає аптекар Людмила.
"Коли ж протягом року надходять нові партії ліків без такого шрифту, то держінспекція їх бракує", - пояснює вона.
Деякі з вітчизняних виробників зізналися, що оскільки вся реєстрація ліків відбувається до нового року, то більшість з них, щоб уникнути маркування, все провели до того, як закон вступив у дію. Таким чином виходить, що вони не порушуватимуть закон. Незважаючи на це, виробники запевняють, що використання шрифту Брайля суттєво вплине на собівартість ліків.
"Імпортні препарати вже кілька років випускаються з таким шрифтом, а наші морочать голову, що це здорожчить мало не на 10 % ціну на лікарські препарати", - розповідає Іван Таран, головний редактор об'єднаної редакції періодичних видань для сліпих "Заклик", який живе з вадами зору.
"Я консультувався з поліграфістами. Виявилось, що ціна збільшиться максимум на 6-10 копійок", - заявляє він.
Коли на свій розсуд Міністерство охорони здоров'я визначатиме препарати, які слід підписувати шрифтом Брайля, то найбільше дискомфорт відчують знову ті сім'ї, в яких немає зрячих.
"Це складно, коли всі незрячі. Як користуватись домашньою аптечкою? Назва ліків, строк придатності - без допомоги друзів це годі знайти", - скаржиться Інеса, яка живе в родині з вадами зору.
"А прийняти не ті ліки - це нашкодити собі. Уявіть, що у вас є медикаменти і ви могли б собі допомогти і полегшити біль, але ви просто нічого не бачите", - пояснює жінка.
Експерти вбачають у такій редакції закону можливість для сприятливого розвитку хабарництва.
"Критеріїв, за якими МОЗ встановлюватиме такий перелік (ліків), немає. На практиці Міністерство охорони здоров'я, як цар і бог, вирішуватиме долю препаратів та їхніх виробників, керуючись лише одним йому відомим принципом", - стверджує адвокат компанії "Наталія Субота і партнери" Андрій Нечипоренко.
"А на ці міфічні принципи чи критерії зможуть повпливати зацікавлені у здешевленні на конкурентному ринку своєї продукції виробники. Внесення таких змін має однозначно принести комусь користь, але точно не людям з вадами зору", - переконаний він.
Отже, які ліки потрібні незрячим в "Україні для людей", вирішуватиме за кілька днів виключно Міністерство охорони здоров'я.