У Львові зникли десятки стародруків

9
6 серпня 2010

Зникнення цінних стародруків та рукописів було виявлено ще у 2004 році, відтак правоохоронці ініціювали повну інвентаризацію.

Після детальної звірки, яка нещодавно завершилась, працівники музею недорахувалися кілька десятків безцінних експонатів. Ідеться про кириличні стародруки та рукописи, які можна відшукати у європейських каталогах цінних книг, пише Німецька хвиля.

Оглядачі звертають увагу на те, що музей - під державною охороною, а розміри окремих викрадених книг є надто великими, щоб пронести їх непомічено. Відтак, музейники схиляються до внутрішньої крадіжки, розповів історик-архівіст Іван Сварник.

Кириличні раритети можуть бути цікавими в першу чергу українським колекціонерам та колекціонерам з Росії, додає експерт.

Сварник припускає, що злочинці діяли на замовлення.

"Судячи з того, що в одному сховищ були і кириличні, і латинські стародруки, а зникли лише кириличні, то це радше замовлення", - каже Сварник.

Причому, лише книги 16-17 століть і ті, що мають "товарний вигляд". Це церковна кирилична література, унікальні речі, які художники не копіювали, і виготовлялися на замовлення багатих людей, додав Сварник. Він припускає, що крадіжку вчинили, коли у відділах музею проводили ремонтні роботи, або коли рятували і сушили цінні експонати від сирості та мокроти.

За фактом крадіжки відкрито кримінальну справу, яка у проваджені одного із райвідділів Львова. Експерт запевняє, що такі справи - не рівня райвідділів, для цього слід створити окремий відділ з розслідування викрадень мистецьких творів національного значення.

До речі, багаторічна справа про викрадення цінних історичних документів, королівських грамот з Державного історичного архіву у Львові досі висить у повітрі.

Про вартість ново викрадених стародруків експерти намагаються не говорити, бо їх історична вартість неоцінена, а шансів на повернення практично немає. Очевидно, йдеться про мільйони доларів.powered by lun.ua