Поверхня Землі зміщується на північ - вчені

21
28 вересня 2010

Міжнародна група дослідників виявила, що зрушення водних мас в усьому світі в поєднанні з так званим післяльодовиковим відскоком зміщує поверхню Землі відносно центру мас на 0,88 мм на рік у напрямку Північного полюса.

Післяльодовиковим відскоком називається реакція твердої кори Землі на відступ льодовиків.

Комп'ютерне моделювання пророкувало, що у зв'язку з цим кора повинна рухатися на північ по відношенню до центру мас планети, пише Live Science.

Реклама:

Для того щоб отримати точну інформацію щодо цього, американські та голландські вчені об'єднали гравіметричні дані американо-німецьких супутників GRACE (Gravity Recovery and Climate Experiment, "експеримент з вивчення клімату і гравітаційних збурень") з результатами вимірювань руху поверхні Землі за допомогою GPS, а також моделлю, розробленою Лабораторією реактивного руху НАСА, яка дозволяє оцінювати масу океану над будь-якою точкою на дні.

Керівник наукової групи Сяопін Ву з Лабораторії реактивного руху вважає, що зрушення земної поверхні відбувається в основному за рахунок танення Лаврентійського льодовикового щита, який під час останнього льодовикового періоду покривав практично всю Канаду і частину північних територій Сполучених Штатів.

"Нова оцінка значно перевершує попередні оцінки моделі 0,019 дюйма (0,48 мм) на рік", - зауважив Сяопін Ву.

Однак науковець запевнив, що боятися нема чого: зрушення, що не перевищує міліметра на рік, не здатне чинити ніякого впливу на життя на Землі.

Його відчують тільки супутники, відіб'ється воно і на роботі земних центрів управління польотами.

"Але якщо б це було щось на зразок одного сантиметра, то була б величезна кількість змін", - додав Ву.

Реклама:


Реклама: