Вчені з'ясували, чому слони не танцюють

— 30 грудня 2010, 16:10

Чи може людина ходити по стінах? Чи можна побудувати ліфт на Місяць? Але у наукової установи під назвою Королівський інститут Великобританії на них все одно є відповідь.

Королівський інститут провів традиційну різдвяну лекцію, де з'ясували, чому слони не вміють танцювати, передає Бі-Бі-Сі.

Такі лекції проводяться Інститутом з 1825-го року. І в цьому році їх організатори - в числі багатьох проблем - задалися питанням про те, наскільки впливає розмір на поведінку тварин.

Доктор наук Марк Майодоунік, фізик з шанованого лондонського Кінгс-коледжу вирішив відповісти на запитання, які, ймовірно, більшість людей навіть не ставлять собі. Але раптом хтось замислиться над цим, то вже буде готова відповідь.

РЕКЛАМА:

Чому слони не вміють танцювати?

Ці гіганти дуже привабливі. Але в телешоу типу "Танці з зірками" вони довго не протримаються. Африканський слон - найбільший з нині живучих на земній суші тварин. Незважаючи на свій розмір, він може бігати зі швидкістю 40 км/год.

Однак ноги у нього занадто важкі, тому швидко міняти напрям руху слон не в змозі. Виходить, що граціозні па йому не під силу. З тієї ж причини слони не вміють стрибати, тож і піруети їм також не до снаги.

Чи може хом'ячок врятуватися, впавши з літака?

Розмір тварини визначає його шанси на порятунок при падінні з літака або хмарочоса.

Менші істоти падають на землю із силою, яка у пропорційному відношенні менша за їхню вагу. Тому падіння з літака для людини смертельне. Однак хом'ячок - як і, наприклад, павук - удару навіть не відчує.

Чи дійсно мураха сильніше за штангіста?

Досі мурашкам не вдавалося виграти жодної олімпійської медалі, але по відношенню до свого розміру вони і справді надзвичайно сильні істоти.

Найсильніші мурахи можуть піднімати вагу, яка в 100 разів перевищує їхню власну. У перерахунку на людські можливості це можна порівняти зі штангістом, який піднімає африканського слона. Насправді ж штангіст-олімпієць в змозі підняти вдвічі більшу вагу, ніж його власна.

Причина в тому, що мурашки настільки легкі, що використовують дуже невелику кількість м'язової сили для підтримки самих себе, а решта залишається на підняття важких речей. Ну а чим більша комаха або тварина, тим вона слабкіша - пропорційно, зрозуміло.

Чи може людина ходити по стінах?

Взявши за основу лапи гекона, на яких є дрібні волоски, що дозволяють ящіркам бігати по вертикальних стінах, вчені створили особливе покриття, яке назвали плівкою гекона.

Завдяки волоскам, лапи гекона багаторазово збільшують площу контакту з поверхнею, створюючи так звані ван-дер-ваальсові сили (за іменем їх голландського фізика), які пов'язують поверхні. Цих сил достатньо для того, щоб поверхні прилипали одна до одної.

Ці сили не залишають слідів, і гекон може їх вмикати і вимикати. Зараз вчені вже працюють над створенням рукавичок, які будуть "прилипати" до скла. Теоретично це повинно дозволити простим людям повзати по стінах, а астронавтам - надійно чіпляти в космосі ті речі, які їм потрібні.

Чи може телевізор полагодитися самостійно?

Уявіть собі електроніку, яка лікує себе сама. Не треба більше телефонувати електрикам, не треба тягти улюблені прилади в майстерню.

Телевізор, який сам лагодиться, звучить фантастично, але матеріали, що володіють здібністю до самозбирання (або до лагодження самих себе) вже виявлені.

Наприклад, поверхня з епоксізєднаннь, будучи розрізаною, здатна регенерувати. Точно так само на місці порізу на живій шкірі утворюється особлива плівка, яка потім зникає. Тож в найближчому майбутньому цілком може трапитися так, що ваш телевізор, поламавшись, візьме і полагодить сам себе.

Чи можна побудувати ліфт на Місяць?

Письменник Роальд Даль вже відправив ліфт у космос (у своїй книжці для дітей "Чарлі і величезний скляний ліфт"), але щоб це сталося насправді, доведеться побудувати башту заввишки в 36 тисяч кілометрів.

Для цього знадобиться матеріал, водночас, надзвичайно міцний і неймовірно легкий. Сьогоднішні цемент, сталь і алюміній зовсім для цього не годяться: вони надто важкі, і сила гравітації неминуче обвалить цю конструкцію.

Навіть з вуглецевого волокна - найміцнішого і найлегшого матеріалу з тих, що ми використовуємо сьогодні, - можна побудувати башту не вище 9 кілометрів.

Але нещодавно були відкриті нові матеріали на основі вуглецю, неймовірно міцні і легкі. Допоможуть також матеріали, створені з вуглецевих нанотрубок - трубки вуглецю товщиною всього в 1 атом. Учені вже почали з'єднувати ці нанотрубки - і не виключено, що їм вдасться виткати кабель, який зможе підняти ліфт на висоту в 36 тисяч кілометрів.

Реклама:

Головне сьогодні