Вчені перенесли "колиску людства"

260
9 березня 2011

Зібрані на сьогоднішній день дані генетичного і антропологічного аналізів вказують, що вид Homo Sapiens сформувався в невеликому регіоні на сході Африці.

У ДНК всіх сучасних людських популяцій присутня "спадщина" ДНК перших жителів східної Африки, і, крім того, саме там були знайдені найдавніші останки H. Sapiens, пише Лента.ру з посиланням на Nature News.

Автори нової роботи вивчали ДНК декількох племен, що збереглися з часів зародження сучасних людей (близько 200 тисяч років тому) і що мешкають в різних регіонах Африки.

Зокрема вчені працювали з генетичним матеріалом бушменів племені Хоманн, які говорять на так званих клацаючих мовах (мовах, в яких використовуються клацають звуки, що ніде більше не зустрічаються), а також кількох племен з Намібії (південна Африка).

Крім того, дослідники вивчили ДНК пігмеїв Біак з Центральної Африки і народу Сандаве зі східної Африки, ім'я якого визначається назвою мови, на якому він говорить. У якості "контрольної" ДНК фахівці використовували ДНК жителів однієї з областей Італії.

Вчені аналізували розподіл у геномі вивчених африканців і італійців однонуклеотидних поліморфізмів (single nucleotide polymorphism - SNP, в російській літературі використовується термін Сніп). Сніпами називають мутації в геномі, що зачіпають лише одну "букву" (нуклеотид). Порівнюючи сніпи в геномах кількох людей, учені можуть визначити ступінь спорідненості між ними та їх еволюційну історію (чим більше відмінностей в ДНК, тим раніше розділилися популяції, до яких належали предки досліджуваних індивідуумів).

За підсумками своєї роботи автори зробили висновок, що ступінь генетичної різноманітності африканських популяцій, що визначається за присутності в ДНК характерних сніпів, максимальна на півдні країни і поступово зменшується у напрямку до півночі, пише BBC News.

Вчені запропонували наступне пояснення отриманим даними: вид H. Sapiens зародився на півдні Африки, а пізніше невеликі групки представників початкової популяції почали мігрувати по континенту, засновуючи нові популяції. Мала кількість людей не могла "понести" у своїх генах все розмаїття предкової популяції, тому поступово вона падала.

З висновками авторів згодні не всі їхні колеги. Як відзначають скептики, наскальні малюнки вказують, що в минулому бушмени мешкали не тільки на півдні Африки, але були поширені майже по всьому континенту. Відповідно, переносити колиску людства на південь, орієнтуючись за сучасним місцем проживання бушменів, передчасно.

powered by lun.ua