Розсекречено причину смерті Юрія Гагаріна
Дані комісії, що розслідувала обставини загибелі першого космонавта Землі, оприлюднив начальник департаменту із забезпечення діяльності архіву виробництва президента Росії Олександр Степанов, передає ВВС.
Метеорологи користувалися кулями-зондами для вивчення атмосфери до появи радіозондів. Куля-зонд являє собою безпілотний аеростат з гумової або пластикової оболонки, яка наповнена воднем чи гелієм, і підвішеного до неї контейнера з апаратурою.
За словами Степанова, у держкомісії була й інша версія катастрофи, менш вірогідна. Фахівці припустили, що пілоти виконали різкий маневр, намагаючись уникнути входу у верхній край першого шару хмарності.
У розсекреченому документі говориться, що маневр призвів до подальшого потрапляння літака в закритичний режим польоту і падіння в умовах ускладненої метеорологічної ситуації.
У загальних рисах висновки держкомісії були оприлюднені вже в 1968-му році, після загибелі Юрія Гагаріна.
Суть їх зводилася до того, що екіпаж навчально-тренувального літака МиГ-15УТИ через змінену в польоті повітряної ситуації зробив різкий маневр і зірвався в штопор.
Однак інші подробиці катастрофи не уточнювалися. Багато хто, в тому числі і деякі авіаційні експерти, визнали офіційну версію загибелі Юрія Гагаріна і його напарника Володимира Серьогіна невиразною.
Це, у свою чергу, породило безліч чуток і конспірологічних теорій.
Найпоширенішою була версія про те, що Гагарін з Серьогіним перед польотом випили по чарці горілки.
Стверджували також, що в Гагаріна виник конфлікт з вищим керівництвом країни, яке нібито і підстроїло його загибель.
Ходили також чутки, що Гагарін загинув не в ході тренувального польоту на навчальному літаку, а кількома днями раніше на новому космічному кораблі радянської місячної програми.
Всі ці чутки так і залишилися чутками. Ніяких свідчень, що підтверджують їх достовірність, опубліковано не було.