Насильства з боку правоохоронців стане менше?

— 24 жовтня 2011, 13:10

При обласних управліннях МВС України створюють громадські ради за участю правозахисників, пише Deutsche Welle.

Громадські ради як інструмент контролю за дотриманням прав людини міліцією створено відповідно до доручення міністра МВС на виконання постанови Кабміну (№996). Точніше, Ради створено повторно, адже впродовж п’яти років, ще до 2010 року, громадський контроль за порушеннями правоохоронців діяв досить ефективно.

Мобільні групи правозахисників мали доступ до райвідділків, місць тимчасового тримання і могли оперативно реагувати на скарги громадян.

Адже саме райвідділи є основною територією скоєння злочинів правоохоронцями, там найчастіше особи зазнають катувань, каже член Асоціації українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронців (Асоціація УМДПЛ) Тарас Гаталяк.

За словами Гаталяка, нині робота громадських рад зосередиться на прийомі громадян зі скаргами на дії міліції, навчанні та семінарах для активістів і правоохоронців щодо дотримання прав людей.

За останні два роки, через відсутність належного контролю з боку громади, міліція відчула безкарність. Свавілля з боку правоохоронних органів стало більше, вважає голова правління Асоціації УМДПЛ, правозахисник Олег Мартиненко. Лише за дев’ять місяців цього року у райвідділах міліції померло 32 особи, за даними Асоціації.

Минулого року летальних випадків було практично удвічі менше, наводить статистику Мартиненко. І, як додає правозахисник, це ті приклади, де міліція не може довести свою непричетність. Найбільше таких злочинів зафіксовано у Донецькій, Київській, Харківській областях та Криму.

Знущання над затриманими та нелюдське поводження в ізоляторах тимчасового тримання - відновилися, констатує Мартиненко, хоча ще у 2008-2009-х роках такі факти насильства завдяки пильному громадському контролю зійшли на нуль.

Найчастіше "жертвами" правоохоронців стають молоді люди, студенти з інших міст, про відсутність яких ніхто швидко не заявляє, непрацюючі та особи без постійного місця проживання, кажуть правозахисники.

Щоправда, у МВС щодо кількості жертв насильства вчинених правоохоронцями є своя статистика: зафіксовано 14 повідомлень про раптову смерть затриманих впродовж січня-вересня 2011 року; 16 спроб самогубств у райвідділах; 157 потерпілих від злочинів міліції; загалом надійшло 5,6 тисяч скарг від громадян на дії міліції, і половина з них не підтвердилися.

Реклама:

Головне сьогодні