В Україні очікуються масштабні повені

— 19 липня 2012, 10:00

На думку метеорологів, в майбутньому стихійні лиха посиляться, а їх наслідки стануть більш руйнівними, пише Сегодня.

Причинами більш частих капризів природи називають взаємодію стихійних аномалій, пов'язаних з глобальним потеплінням та зміщенням тектонічних мас і людського фактора: за добу може випасти сезонна норма, а потім регіон місяцями страждає від засухи.

Експерти вважають, що зсуви і повені, яких буде все більше, - також результат будівництва на берегах житла, плюс-будівництва дамб, мостів та водосховищ. У тих же Карпатах причиною зсувів називають масову вирубку лісів ще в повоєнні роки, а в Криму - відсутність природних пляжів.

"Ми залишили узбережжя Чорного моря без твердого стоку, який був амортизатором, сьогодні у нас з'їдені пляжі західного узбережжя Криму, - говорить доктор технічних наук Євген Яковлєв. - У нас за 30 років потроїлася кількість зсувів, зруйновано набережні в Ялті, в Алушті і на заході півострова. Настав час зменшити техногенні навантаження на природу".

Експерт додає, що ще одна причина зсувів - те, що 70% території України - лісові грунти, які чутливі до додаткової води і тепла: "Це як цукор-рафінад - він жорсткий, поки сухий".

На думку екологів, якщо зараз нічого не робити, великі повені чекають Україну вже в найближчому майбутньому.

За словами експертів, щоб наслідки не були настільки катастрофічними, необхідно, нарешті, почати виконувати Водний кодекс, укріпити береги, спільно з країнами-сусідами намагатися відновити річки міжнародного значення, зміцнити дамби і розібратися з водосховищами.

На думку екологів, запобігти всім повеням не вийде, але можна постаратися зменшити збитки і кількість можливих жертв. "Якщо люди будують на березі кемпінги, будиночки, котеджі двоповерхові, вони повинні розуміти, що раз в 20-30 років вони цього всього втратят", - заявляє завкафедрою океанології географічного факультету МГУ Сергій Добролюбов.

На думку експертів, для цього необхідно виробляти систему попередження стихійних лих. Ті, що є зараз, вже неактуальні.

Реклама:

Головне сьогодні