Астрономи виявили клас гігантських зірок-вампірів. Відео
Міжнародна команда астрономів вивчила 71 зірку спектрального класу О, пишуть Вести.ру.
Світила були розташовані в шести окремих зоряних кластерах Чумацького Шляху. Вчені використовували дані, зібрані "Дуже великим телескопом" (Very Large Telescope), розташованим в Чилі.
"Зірки спектрального класу О - найбільші і яскраві у нашій галактиці, - розповідає провідний автор дослідження Гуго Сана (Hugues Sana) з університету Амстердама. - Вони мінімум в 15 разів більші за Сонце і до мільйона разів яскравіші. Температура їх поверхні сягає 30 000 градусів Цельсія, і вони сяють біло-блакитним світлом".
Такі зірки проживають коротке, але бурхливе життя, і закінчують його великим вибухом, розсіюючи навколо такі елементи, як кисень і залізо. Таким чином, вони дуже впливають на хімічний склад галактик.
Аналізуючи світло, що виходить від цих зірок більш детально, ніж раніше, дослідники виявили, що близько 75% з них утворюють подвійні зірки. Але найголовніше те, що вчені встановили - багато з них розташовані надзвичайно близько до зірки-компаньйона.
У прес-релізі Європейської південної обсерваторії вчені відзначають, що зірки в таких подвійних системах розташовані так близько один до одного, що не розрізняються, як два окремих джерела випромінювання. Виявити їх вдалося тільки за допомогою ультрафіолетового спектрографа, встановленого на телескопі.
З'ясувалося, що гігантські зірки до того ж частенько перетягують на себе газ своїх компаньйонів і навіть можуть повністю поглинати своїх партнерів. Отримуючи свіжий водень, зірки-гіганти висмоктують життя з компаньйона і, відповідно, продовжують свою. Подробиці - в статті, опублікованій в журналі Science.
Раніше вважалося, що подвійні зірки - це виняток із загальної системи. Нові дослідження дали вченим багато їжі для роздумів про справжню еволюції подібних зірок і про ті ефекти, які вони чинять на галактики.
Велика кількість таких зоряних пар пояснює інше спостереження астрономів. Вчені раніше ламали голови, чому третина наднових зірок, які вибухають, мають малий запас водню. Тепер же з'ясовується, що кількість цих дивних об'єктів відповідає кількості гігантських зірок-вампірів.
New Scientist додає, що не всі зірки пар закінчують своє життя за описаним сценарієм. Вчені підрахували, що третину зірок спектрального класу О мають однакові права, в яких обмін масою призводить до того, що два об'єкти деякий час кружляють навколо одна одної, а потім зливаються в одну ще більш величезну зірку.