Замість попереджувальних трикутників і квадратів на фільмах можуть з’явитись кулак і гарбуз
Програми і фільми, що містять елементи насильства, пропонується позначати піктограмами із зображенням кулака, елементи еротики або сцени сексу – символами гендерної приналежності, пише газета "Коммерсант".
Відповідні зміни передбачені у Проекті національної системи позначень для захисту дітей від шкідливого медіаконтенту, який був представлений у понеділок на засіданні міжвідомчої робочої групи.
Вона була створена Нацрадою з питань телебачення і радіомовлення у складі представників органів державної влади, науковців, керівників телерадіокомпаній, представників громадських організацій та ЗМІ.
Як повідомила виданню одна з розробників проекту, заступник директора Інституту соціальної та політичної психології АПН Любов Найдьонова, згідно з новою системою маркування в лівому нижньому куті екрану глядач побачить два кола – один із зазначенням вікового обмеження (6, 9, 12, 16 років), інший - з піктограмою, яка відображатиме наявність небезпечного контенту.
Телепродукт пропонується сортувати по семи категоріях – з наявності в ньому сцен насильства, жорстокості і смерті; жахів і катастроф; сексу; вживання наркотиків, алкоголю і тютюну; нецензурної лексики та кримінального жаргону; дискримінації.
Зокрема, фільми зі сценами насильства запропоновано позначати круглою піктограмою з зображенням кулака або людини в центрі мішені, фільми жахів – зображенням гарбуза (атрибут Гелловіну); фільми зі сценами сексу – гендерними символами; вживання наркотиків – листом марихуани.
За словами Найдьонової, програми, заборонені до перегляду дітям до 6 років, не слід демонструвати до 21.30, 9 і 12 років - до 22.00, 16 років - до 22.30, 18 років - до 0.00.
Процес маркування пропонується частково автоматизувати. Експерт буде заздалегідь переглядати фільм і відповідати на запитання про його зміст, викладені в спеціальній комп'ютерній програмі. За результатами опитування, програма присвоїть телепродукту ту чи іншу піктограму.
Експерти, запрошені на засідання робочої групи, розкритикували нову систему.
"Ці картинки складні для сприйняття. Символи, що позначають сцени сексу, будуть незрозумілі жителям маленьких міст і сіл. А з приводу листа марихуани в колі я б подумала, що це лист каштана, символ Києва", - заявила, зокрема, психолог, директор міжнародного гуманітарного центру "Розрада" Валентина Бондаровська.
У Нацраді "Комерсанту" повідомили, що проект фінансується не з держбюджету, а підтримується Радою Європи (РЄ).
"Піктограми розроблялися Київським національним інститутом технологій та дизайну безоплатно, а орієнтовна вартість створення комп'ютерної програми для кодування складає 30 тис. євро", - розповіла координатор проекту РЄ "Сприяння європейським стандартам в українському медійному середовищі" Ольга Сєдова.
За словами заступника голови Нацради Лариси Мудрак, символи будуть затверджені до кінця року, після чого, в 2013 році, протестовані на одному з державних телеканалів.
"У цілому реалізація проекту займе від трьох до шести років. Спочатку буде створена технічна база, а потім окремим законом буде затверджена кодування програм", - додала вона.
Як відомо зараз на телебаченні існує система маркування контенту зеленим колом (програма для широкого перегляду), жовтим трикутником (перегляд неповнолітніми дозволений в присутності батьків), червоним квадратом (передача тільки для дорослих).
На думку пані Найдьонової, існуюча система неефективна, оскільки "через неоднозначні критеріїв визначення в ній допускається багато помилок".