Замість попереджувальних трикутників і квадратів на фільмах можуть з’явитись кулак і гарбуз

28
6 листопада 2012

Програми і фільми, що містять елементи насильства, пропонується позначати піктограмами із зображенням кулака, елементи еротики або сцени сексу – символами гендерної приналежності, пише газета "Коммерсант".

Відповідні зміни передбачені у Проекті національної системи позначень для захисту дітей від шкідливого медіаконтенту, який був представлений у понеділок на засіданні міжвідомчої робочої групи.

Вона була створена Нацрадою з питань телебачення і радіомовлення у складі представників органів державної влади, науковців, керівників телерадіокомпаній, представників громадських організацій та ЗМІ.

Реклама:

Як повідомила виданню одна з розробників проекту, заступник директора Інституту соціальної та політичної психології АПН Любов Найдьонова, згідно з новою системою маркування в лівому нижньому куті екрану глядач побачить два кола – один із зазначенням вікового обмеження (6, 9, 12, 16 років), інший - з піктограмою, яка відображатиме наявність небезпечного контенту.

Телепродукт пропонується сортувати по семи категоріях –  з наявності в ньому сцен насильства, жорстокості і смерті; жахів і катастроф; сексу; вживання наркотиків, алкоголю і тютюну; нецензурної лексики та кримінального жаргону; дискримінації.

Зокрема, фільми зі сценами насильства запропоновано позначати круглою піктограмою з зображенням кулака або людини в центрі мішені, фільми жахів – зображенням гарбуза (атрибут Гелловіну); фільми зі сценами сексу – гендерними символами; вживання наркотиків – листом марихуани.

За словами Найдьонової, програми, заборонені до перегляду дітям до 6 років, не слід демонструвати до 21.30, 9 і 12 років - до 22.00, 16 років - до 22.30, 18 років - до 0.00.

Процес маркування пропонується частково автоматизувати. Експерт буде заздалегідь переглядати фільм і відповідати на запитання про його зміст, викладені в спеціальній комп'ютерній програмі. За результатами опитування, програма присвоїть телепродукту ту чи іншу піктограму.

Експерти, запрошені на засідання робочої групи, розкритикували нову систему.

Реклама:

"Ці картинки складні для сприйняття. Символи, що позначають сцени сексу, будуть незрозумілі жителям маленьких міст і сіл. А з приводу листа марихуани в колі я б подумала, що це лист каштана, символ Києва", - заявила, зокрема, психолог, директор міжнародного гуманітарного центру "Розрада" Валентина Бондаровська.

У Нацраді "Комерсанту" повідомили, що проект фінансується не з держбюджету, а підтримується Радою Європи (РЄ).

"Піктограми розроблялися Київським національним інститутом технологій та дизайну безоплатно, а орієнтовна вартість створення комп'ютерної програми для кодування складає 30 тис. євро", - розповіла координатор проекту РЄ "Сприяння європейським стандартам в українському медійному середовищі" Ольга Сєдова.

За словами заступника голови Нацради Лариси Мудрак, символи будуть затверджені до кінця року, після чого, в 2013 році, протестовані на одному з державних телеканалів.

"У цілому реалізація проекту займе від трьох до шести років. Спочатку буде створена технічна база, а потім окремим законом буде затверджена кодування програм", - додала вона.

Як відомо зараз на телебаченні існує система маркування контенту зеленим колом (програма для широкого перегляду), жовтим трикутником (перегляд неповнолітніми дозволений в присутності батьків), червоним квадратом (передача тільки для дорослих).

На думку пані Найдьонової, існуюча система неефективна, оскільки "через неоднозначні критеріїв визначення в ній допускається багато помилок".Реклама: