Чеські мовознавці вирішили порадитися з народом щодо правопису

— 9 листопада 2012, 10:27

Утім, мовознавці погодилися, що мусять порадитися не з колегами, а з носіями живої мови – звичайними чехами і чешками, пише Deutsche Welle.

В інтернеті розмістили опитування, в якому взяли участь 12 тисяч осіб: учителі, студенти, журналісти, правники.

Проаналізувавши їхні відповіді, мовознавці дійшли висновку, що загал не схвалює істотних змін, тому досить дати лад з винятками. Наприклад, писати Храм (велика літера!) святого Віта, а всі інші храми – з маленької.

Досвід електронного спілкування виявився настільки плідним, що Інститут мовознавства навіть оприлюднив в інтернеті мовного посібника, який за своєю суттю є неофіційними "Правилами правопису".

До посібника заносяться бажані, на думку фахівців, зміни, а чи набудуть вони врешті-решт чинності, залежатиме від їхнього схвалення загалом.

ВІДЕО ДНЯ

"Плюсом нашого посібника, - сказав директор Інституту Карел Оліва, - є те, що, на відміну від книжкового видання "Правил", він не є законом. Нове правило правопису має остаточно запроваджуватися вже тоді, коли ті чи ті новації перевірено практикою, а це означає, що потрібен "перехідний період", під час якого дозволено вживати правописні варіанти".

Карел Оліва вважає, що ініціатори останньої правописної реформи помилилися, намагаючись визначити тенденції розвитку мови. Мова їм "не підкорилася".

Передбачали, що закінчення -ismus перейде в –izmus, але й сьогодні більшість людей пише "s". Негативна реакція публіки дає підстави на перегляд "Правопису-93".

Мовознавці такого не виключають, але в майбутньому. А поки що вивчатимуть "попит" з допомогою елетронного посібника.

Якщо перенести сказане Карлом Олівою на українсьий ґрунт, ми могли б варіювати: лампа-лямпа, клас-класа, амністія-амнестія, іподром-гіподром... Аж поки одне з написань не переможе остаточно, завершивши таким чином "перехідний період".

У періоді становлення досить довго перебувало в чехів слово trenínk (укр. тренінг). Хтось писав trenínk, а хтось – training. Ні те, ні те за помилку не вважалося. Кінець кінцем, до академічного словника увійшов trenínk.

Часто взаконення того чи того запозичення залежить від його емоційного сприйняття носіями мови. Карел Оліва певен, що англійський leasing не має шансів писатися, як чеський lizíng, бо останнє асоціюється в чехів з дієсловом lízat (укр. лизати).

Загалом жє, чехи вкрай обережно ставляться до будь-яких мовних запозичень. Давня традиція, яка бере свій початок у добі національного відродження. У ті часи чеська лексика збагатилася такими словами, як divadlo (театр), závodiště (гіподром), dalekohled (бінокль), radnice (магістрат)...

Традиція зберігалася й пізніше. Чехи не скалькували англійського рersonal сomputer, а винайшли свій термін - рočítač. Варто увімкнути "почитач", і obrazovka (укр. екран) зарясніє віконцями й табличками з чисто чеськими написами. Не англійськими і не англізованими.

Такий термінологічний "націоналізм" не виглядатиме дивно, якщо пригадати, що й слово "робот" першим ужив славетний чех Карел Чапек.

Реклама:

Головне сьогодні