Площа криги в Антарктиці зростає через потепління - вчені

— 2 квітня 2013, 09:55

Такі висновки містяться в дослідженні, опублікованому в журналі Nature Geoscience, які цитує Бі-бі-сі.

Цей парадоксальний феномен, як передбачається, викликаний припливом холодної прісної води, що виходить в результаті танення нижнього шару антарктичних льодів.

Щільність цієї води нижче, ніж у солоній, тому вона накопичується на поверхні океану. А восени і взимку вона швидше замерзає.

Група вчених з Королівського метеорологічного інституту Нідерландів вважає, що саме цим пояснюється зростання площі льодів протягом холодного сезону.

Крім того, шар холодної води може викликати і скорочення рівня опадів, що випадають в Антарктиді у вигляді снігу: охолоджене цією водою антарктичне повітря утримує менше вологи, ніж тепле.

ВІДЕО ДНЯ

Кліматологи довгий час не могли зрозуміти, чим пояснюється спостережуваний з 1985 року приріст антарктичних льодів - невеликий, але статистично значимий, що становить приблизно 1,9% в 10 років. В той же час площа льодів в районі іншого полюса - в Арктиці - значно скоротилася.

Дослідники з Нідерландів вважають, що описаний ними процес можна буде спостерігати і далі. На підставі своїх даних вони спробували вибудувати комп'ютерну кліматичну модель.

"Площа океанських льодів в районі Антарктиди росте всупереч глобальному потеплінню, - констатував керівник групи вчених Ричард Бінтаньйа. - Це викликано підтаванням льоду знизу".

Однак є й інші можливі пояснення цьому феномену.

Пол Холланд з Британської антарктичної служби дотримується висунутої ним у минулому році гіпотези, згідно з якою, в результаті глобального потепління в Антарктиці змінилася роза вітрів, і тепер вітер відносить крижини, що відкололися, від берега, а водна поверхня знову замерзає.

Реклама:

Головне сьогодні