Знайдено механізм утворення антитіл проти вірусу ВІЛ

39
5 квітня 2013

Відомо, що цей вірус швидко мутує при зіткненні з імунною системою людини, пише Бі-бі-сі.

Саме тому так важко розробити ефективну вакцину, здатну протистояти постійній мінливості збудника цієї страшної хвороби.

Однак у деяких людей, організм виробляє у вищій мірі ефективні антитіла, які здатні нейтралізувати широкий набір штамів вірусу ВІЛ.

Реклама:

Група дослідників з університету Дьюка в штаті Північна Кароліна проаналізувала механізм, який керує появою таких антитіл.

При зараженні вірусом ВІЛ людський організм починає негайно виробляти антитіла для боротьби з інфекцією. У відповідь вірус мутує і не реагує на антитіла.

Ця війна може тривати близько чотирьох років, після чого деякі хворі починають виробляти новий тип антитіл, проти яких безсилий цілий ряд штамів вірусу.

"Хоча вірус мутує і існують буквально мільйони його різновидів завдяки цим мутаціям, у всіх них є вразливі місця, проти яких починає діяти новий тип антитіл", - говорить професор Бартон Хейнс.

Зазвичай, до цього часу вірус вражає життєво важливі органи, і тому такі антитіла не можуть врятувати організм.

Проте деякі дослідники вважають, що нові вакцини, які стимулюють утворення таких антитіл широкої дії, можуть створювати імунітет проти захворювання.

Реклама:

Нове дослідження засноване на результатах, отриманих при аналізі крові пацієнта в Африці, якому швидко, протягом місяця після зараження, поставили діагноз ВІЛ.

Вченим вдалося виділити з крові цього пацієнта антитіла, що отримали позначення CH103, які здатні нейтралізувати до 55% різновидів вірусу ВІЛ.

Утворення цього антитіла стало результатом тривалої війни між імунною системою і вірусом. Вченим вдалося розібратися в кожному етапі цієї війни, результатом якої стало утворення антитіла.

"Ми зуміли скласти докладну схему цього протистояння між вірусом і антитілом, - говорить професор Хейнс. - Ця карта допоможе нам у створенні ефективної вакцини".

Однак, за його словами, нова вакцина майже напевно буде мати компоненти, спрямовані на різні вразливі місця вірусів. Існуючі лікарські засоби для боротьби з вірусом ВІЛ поєднують різні препарати.

Доктор Сара Джозеф, яка займається клінічними випробуваннями вакцин проти ВІЛ в Раді медичних досліджень, вважає це дослідження по-справжньому цікавим.

"Деякі пацієнти дійсно виробляють антитіла, які нейтралізують великі обсяги вірусів, але користі від цього мало, тому що це відбувається на фінальних етапах захворювання", - говорить вона.

На її думку, розуміння механізму утворення таких антитіл може стати великим етапом в боротьбі з ВІЛ, а вчені навіть заговорили про можливість налагодити масове виробництво таких антитіл і вводити їх в організми хворих людей у ​​великій кількості.Реклама: