У Гамбурзі діє понад 60 українських фірм. Їх кількість щороку росте
За даними Гамбурзького товариства сприяння підприємницькій діяльності (HWF), тут працює понад 60 українських підприємств, пише Deutshe Welle.
"На рік у Гамбурзі відкривається п'ять-шість фірм з "українським корінням" чи з українським капіталом", - говорить менеджер проектів HWF Євген Народецький.
Здебільшого йдеться про фірми, засновані вихідцями з України, пояснює консул з економічних питань Генерального консульства України в Гамбурзі Андрій Чернявський. Але є у цьому місті й дочірні підприємства українських компаній - зокрема у транспортній та комп'ютерній сферах.
Загалом українські підприємства Гамбурга найчастіше працюють у галузі IT-технологій, логістики, транспортних перевезень, туристичних послуг та мас-медіа, відзначає консул. Переважно це невеличкі підприємства, часто сімейний бізнес, підкреслює він.
За словами Євгена Народецького, торгівля й комерція мають у Гамбурзі вікові традиції - завдяки великому порту та розвиненій логістичній інфраструктурі.
"Тут українці переважно відкривають компанії, орієнтовні на торгівлю та логістику. В Гамбурзі усе дуже сильно орієнтоване на ці галузі", - розповів він За словами менеджера, багатьом підприємцям "зараз непросто вести бізнес в Україні, і вони надають перевагу праці на Заході". У такому випадку, наголошує представник HWF, ці фірми переважно не афішують в Україні свою діяльність.
Окремо Народецький виділяє галузь інформаційних технологій і запевняє, що в Україні дуже хороші IT-спеціалісти. "У жовтні я поїду до Києва на IT-виставку Casual Сonnect Kyiv. Тому що коли ця виставка проходила у Гамбурзі - понад десять відсотків представлених на ній фірм були пов'язані з Україною", - зазначає він. У Києві Народецький збирається запрошувати українські IT-фірми відкривати свої дочірні підприємства у Гамбурзі, адже саме це місто обрали для своїх офісів такі компанії як Facebook, Google або Mail.ru.
Заснувати фірму в Німеччині доволі легко. "Якщо усе добре підготувати, це можна зробити буквально протягом одного-двох днів за три-чотири зустрічі - з юристом, банкіром, нотаріусом, податковим консультантом", - розповідає Євген Народецький. Підприємці-початківці можуть отримати консультативну та фінансову підтримку, наприклад, гроші на піврічну оренду офісу - її надає HWF.
Скористався допомогою для стартапу і Олександр Горбач, засновник компанії CuBe Matrix, котра займається маркетинговими дослідженнями. "Я отримав у Геттінгені підтримку як учений, котрий збирається засновувати підприємство з науковим тлом, - доволі велику суму фінансування на рік від Федерального міністерства економіки та технологій", - розповідає гамбурзький підприємець з України. Проте після року роботи фірми у конкурсах на отримання подальшої підтримки їй перемогти не вдалося. "Тут умови сприятливі, але й конкуренція дуже висока", - зауважує бізнесмен.
Українська компанія iLogos, котра займається розробкою ігор, у 2012 році відкрила у Гамбурзі своє європейське представництво. "Для нас це був достатньо очевидний вибір, адже тут ми можемо спілкуватися з усіма потенційними клієнтами та великою кількістю партнерів з розробки та видавництва ігор", - пояснив співзасновник та очільник фірми iLogos Europe Олександр Голдибін. За його словами, де-факт Гамбург є найбільшим центром ігрової індустрії в Німеччині.
Серед інших переваг Гамбурга окрім розвиненої інфраструктури та порівняно невисоких цін оренди офісної нерухомості бізнесмен називає місцеву бізнес-етику.
"Якщо в Росії і в Україні ще дуже великий процент бізнесу робиться радше "по поняттях", то європейський бізнес і особливо німецький робиться за законами та чіткими домовленостями. Німецькі бізнес-партнери є визнаними лідерами в Європі з точки зору надійності", - відзначає Олександр Голдибін. Якщо ж говорити про недоліки, то "єдиним мінусом Гамбурга", за словами бізнесмена, є порівняно високі податки.