"Залишіться з нами": у Польщі створили програму для молодих вчених, аби вони залишалися у країні

— 24 грудня 2015, 15:03

Як повідомляє Радіо Свобода, його завдання – переконати молодих науковців, що рішення залишитися у польських вишах не означає втрату контактів зі світовою наукою, а знаннями, здобутими в західних університетах, варто ділитися з молодшими колегами.

Як пояснює одна із ініціаторок проекту Ева Вільк, девіз стипендійної програми – "Залишіться з нами!" – не означає, що молодих учених треба, так би мовити, закрити у їхній країні. Важко уявити сучасного науковця поза контекстом світової науки, без закордонних поїздок, стажувань, досліджень у західних лабораторіях.

Проте, наголошує публіцистка, засновники стипендійної програми дуже хотіли, щоб молоді вчені залишалися у зв’язку з польськими вищими школами та науковими центрами.

Як розповіла Ева Вільк, спершу, в складні для польскої науки роки, стипендія часопису Polityka мала, так би мовити, соціальний характер.

"Спочатку це була оригінальна стипедія, несхожа на інші, вона мала характер одноразової допомоги, щоб ці люди могли купити холодильник, взуття для дітей, комп’ютер. Ми діяли трохи за принципом "забрати у багатих, віддати бідним". Ми переконали різних партнерів з бізнесу, з банків, щоб вони підтримали програму. Ми створили фонд при нашому тижневику. І всі гроші до копійки, які ми отримали, розподіляли між стипендіатами. Навіть кількість стипендіатів була пропорційною до суми грошей, які нам вдалося зібрати у конкретному році", – розповіла Ева Вільк.

Згодом, водночас із покращенням економічної ситуації в Польщі, концепція стипендійної програми "Залишіться з нами" змінилася. Тепер щороку стипендію на суму, еквіваленту 10 тисячам доларів, отримують 5 молодих науковців за особливі досягнення у різних галузях науки, а ще 10 вчених – по 3 тисячі.

Розподілом стипендії займається конкурсна комісія до якої входять відомі польські вчені та публіцисти. Ева Вільк наголошує на тому, що стипендійна програма – це також піднесення престижу праці науковця.

Як наголосила публіцистка, суспільне визнання для молодого вченого не менш важливе, ніж грошові премії. Сьогодні один із колишніх стипендіатів часопису Polityka сам фінансує одну зі стипендій для молодих учених.

За кілька років свого існування наукова стипендія часопису Polityka стала настільки відомою і престижною, що на неї звернули увагу польські політики. В урочистостях вручення стипендії бере участь міністр науки і вищої школи. У цьому міністерстві не приховують, що саме формула конкурси "Залишіться з нами" надихнула польський уряд на створення механізмів, які підтримують діяльність молодих учених.

Тепер щонайменше 20 відсотків коштів, які розподіляє це міністерство, потрапляють до молодого покоління польських науковців. Якщо кілька років тому міністерство надавало не більше 10 стипендій для молодих учених, то сьогодні їх понад півтори сотні. Щоб наголошувати на проблемах цієї категорії науковців, при міністерстві науки створили Раду молодих вчених, яка рекомендує міністрові, як саме сприяти молодій генерації польських науковців.

Реклама:

Головне сьогодні