"Мені не байдуже". Як допомогти людині, яка хоче накласти на себе руки
Слухати, висловлювати співпереживання, пропонувати підтримку – головні способи допомоги у складний період, йдеться на Mashable.
Дженніфер Стубер, засновниця організації запобігання самогубствам Forefront, вважає, що допомога в інтренеті – одна з найефективніших.
Facebook нещодавно поновив інструмент, розроблений для допомоги користувачам підтримувати друзів, які пишуть про самогубство.
Продукт тепер доступний усім зареєстрованим у соцмережі.
Він розвіює міф про те, що люди зі схильністю до суїцидальних настроїв швидше звертатимуться за допомогою до незнайомих людей.
"Факт, що вони пишуть про це у соцмережах, є проханням про допомогу й можливістю для інших людей зарадити проблемі. Якщо ви помітили суїцидальні повідомлення близької людини – реагуйте у співчутливій манері, яка підтвердить, що ви розділяєте її біль", – розповідає Дженніфер Стубер.
Експертка ділиться кількома стратегіями правильної поведінки у подібних ситуаціях.
[L]Поважайте їхні відчуття
Коли хтось виражає близькі до самогубства настрої, найбільш співчутлива реакція – сприйняти й надати особливого значення його думкам.
Це можна зробити зі словами: "Я піклуюся про тебе", "Мені не байдуже" чи "Я співчуваю, що тобі так сильно болить".
Але не потрібно заглиблюватися у почуття людини чи наполягати на тому, що ви переживали щось схоже, а тепер розумієте її.
Дженніфер радить уникати фраз на зразок: "У тебе ще стільки всього, для чого потрібно жити", "Усе могло б бути й гірше", "Твоє життя не таке уже й погане", "Я не розумію, чому ти так почуваєшся", "Все налагодиться найближчим часом".
Звертайтеся до лікарів у разі потреби
Коли помітно, що небезпека самогубства надто близька, варто одразу звернутися до лікарів чи правоохоронних органів.
Стубер також радить повідомити про дописи суїцидального напряму у Facebook, який розгляне їхній зміст та можливо помістить на профілактику.
Ставте прямі запитання
Обмін повідомленнями з людиною на межі – однин із найважливіших інструментів її підтримки. Відповідайте на її дописи чи месиджі не просто смайликом або одним словом.
Прямо запитайте: "Як ти? Ти і правда хочеш накласти на себе руки?"
Дженніфер переконує, хоча запитати прямо, чи збирається людина нашкодити собі – незручно, це необхідно для того, щоб переконатися, чи потрібна термінова допомога.
Залучайте друзів
Коли ви бачите, що людина поширює у соцмережі думки про суїцид, не чекайте, доки хтось із його найближчого оточення зреагує.
Налагодіть контакти із його друзями самі.
Слухати, висловлювати співпереживання, пропонувати підтримку – головні способи допомоги у складний період. Фото MitaStockImages/Depositphotos |
Дженніфер Стубер називає це "активувати мережу".
"Ви можете сказати: слухай, я турбуюся щодо останнього посту Бена, наприклад. Я не знаю його достатньо добре, щоб запропонувати свою підтримку. Як думаєте, чим ми можемо йому допомогти?", – радить дослідниця.
Усвідомлюйте свою роль
Люди, які дійсно хочуть зарадити, повинні чітко усвідомлювати свою роль. Члени родини, близькі та друзі можуть часто контактувати з людиною, яка переживає важкий період.
Натомість, якщо ви віддалено пов'язані з людиною, мудро – запропонувати свою менш активну підтримку.
Пам'ятайте, лікування й реабілітація можливі
Дослідження доводять, міф про те, що люди зі схильністю до самогубств ніколи не позбавляються її, легко спростувати.
"Лікування може бути доволі успішним, – ділиться Стубер.
Більшість відомих мені пацієнтів, які намагалися вчинити суїцид, щасливі, що лишилися живими. У людей з'явилося розуміння – вони не самотні зі своєю проблемою і не варто боятися звернутися за допомогою".