Нобелівську премію з хімії цього року отримали вчені з Франції, США та Нідерландів
Нобелівську премію з хімії отримали Жан-П'єр Саваж із Франції, сер Джей Фрейзер Стоддарт із США та Бернард Ферінга з Нідерландів.
Нагороду вручили за розробку та синтезис молекулярних машин. Науковці розробили молекули з контрольованими рухами, які можуть виконувати задачу, коли мають джерело енергії.
Перший крок на шляху створення молекулярних машин зробив Жан-П'єр Саваж у 1983 році. Йому вдалося поєднати дві молекули кільцевидної форми і створити ланцюжок – катенан.
BREAKING NEWS 2016 #NobelPrize in Chemistry to Jean-Pierre Sauvage, Sir J. Fraser Stoddart and Bernard L. Feringa pic.twitter.com/buInkIc1KC
— The Nobel Prize (@NobelPrize) 5 жовтня 2016 р.
Другий крок зробив Фрейзер Стоддарт у 1991-му, винайшовши ротаксан. На основі ротаксану вчений розробив молекулярний комп'ютерний чіп.
[L]Бернард Ферінга став винахідником молекулярного мотору у 1999 році. Завдяки молекулярним моторам дослідник запустив скляний цилінд у 10 тисяч разів більший за звичний мотор та згодом розробив наномашину, йдеться на офіційному сайті премії.
Хімія була найвизначнішою для досліджень Альфреда Нобеля. Його розробки базувалися саме на досягненнях у цій науці, тому хімію він зазначив другою, створюючи перелік галузей, в яких присуджують премію його імені, повідомляє Nobleprize.
2016 Chemistry Laureate Fraser Stoddart created a molecular shuttle that could move along an axle in a controlled manner. #NobelPrize pic.twitter.com/iyElKySsQ8
— The Nobel Prize (@NobelPrize) 5 жовтня 2016 р.
Загалом 107 нагород з хімії було вручено з 1901 по 2015 роки. 4 жінок нагородили Нобелівською премією, а науковець Фредерік Сенгер отримав її двічі – у 1958 та 1980 роках.
#NobelFacts The 4 Nobel women #chemistry: Marie Curie, Irène Joliot-Curie, Dorothy Hodgkin and Ada Yonath pic.twitter.com/oVqHzulO6H
— The Nobel Prize (@NobelPrize) 5 жовтня 2016 р.
85-річний Джон Б. Фенн став найстаршим лауреатом, а середній вік дослідників, які отримали "нобелівку" з хімії становить 58 років.